Kardak kahramanına hapis cezası veren Akar ne diyecek? Yunan bayrak dikti!

Dünya 16 Nisan 2018 15:33
Videoyu Aç Kardak kahramanına hapis cezası veren Akar ne diyecek? Yunan bayrak dikti!
A
a

Kardak kahramanına hapis cezası veren Akar ne diyecek? Yunanistan Türk topraklarına bayrak dikti!

Yunan basını olayla ilgili olarak Fournoi Korseon valisi Ioannis Maroussis ile konuştu. Newsbomb.gr’deki haberde yetkili, olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını ve Yunan bayrağının olup olmadığına dair incelemelerin sürdüğünü açıkladı. Öte yandan Yunan basını provokasyona devam ederek, “Gurur”, “Çocuklara aferin” şeklinde haberleri okuyuculara aktardı. Yerel basında yer alan haberlerde Yunan grubun bayrağı kayalıklara 13 Nisan’da diktiği iddia edilirken, Yunan makamlar olayla ilgili olarak, “Henüz incelemeler devam ediyor, bu fotoğrafın fotoşop ya da gerçek olup olmadığını inceliyoruz” açıklamasını yaptı.

YUNANLILAR KARDAK'IN İNTİKAMINI MI ALDI?

1996 Ocak ayında Türkiye ile Yunanistan arasında Türk bandıralı bir geminin Kardak Kayalıkları’nda karaya oturması sonucu Yunan ve Türk kurtarma ekipleri arasında anlaşmazlık çıkınca patlayan krizdir ve iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmiştir.

Figen Akat isimli Türk gemisi 25.12.1995 tarihinde Ege Denizi’ndeki Kardak Kayalıkları’nda karaya oturdu. Bu olaydan sonra Yunanistan, deniz kazasının kendi karasularında olduğunu ileri sürdü. Türkiye ise söz konusu adaların kendisine ait olduğunu belirtti.Y unanistan ordusu, bir süre sonra doğudaki adacığa asker çıkarıp bayrak dikti. Bunun üzerine iki ülkenin deniz kuvvetleri adanın çevresinde konuşlandı.

O BAYRAK İNER, O ASKER GİDER

Zamanın Başbakanı Tansu Çiller,  O bayrak iner, o asker gider  diyerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savaşa hazır olduğunu belirtti ve 30.01.1996 gecesi adaya asker çıkarılmasını istedi. Aralarında Ali Türkşen'inde olduğu Türk SAT ve SAS komandoları Doğu Kardak’ı kuşatmış olan Yunan donanmasının arasından geçerek hemen ikinci ada olan Batı Kardak'a gece operasyonu ile çıkıp Türk bayrağını diktiler.

Sonrasında Bill Clinton’un telefonu ve NATO Genel Sekreteri Javier Solana ve Amerikan delegesi Richard Holbrooke girişimleriyle tansiyon düşürülmüş.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ