Katil İsrail Lübnan'ı vurdu! En az 2.000 ölü

Dünya 5 Ağustos 2020 12:52
Videoyu Aç Katil İsrail Lübnan'ı vurdu! En az 2.000 ölü
A
a

Katil İsrail Lübnan'ın başkenti Beyrut'u vurdu! En az 2.000 ölü

ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamada yaşamını yitirenler için başsağlığı dileyerek ABD'nin Lübnan halkına yardıma hazır olduğunu belirtti.

Pompeo, patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bugün Beyrut Limanı'ndaki büyük patlamada yaşamını yitirenler için en derin taziyelerimizi sunuyoruz." ifadesini kullandı.

Beyrut'taki ekiplerinin, kentte büyük hasar olduğunu kendilerine bildirdiklerini aktaran Pompeo, "Durumu yakından takip ediyoruz ve bu trajediyi atlatmalarında Lübnan halkına yardım etmeye hazırız." vurgusu yaptı.

Lübnan hükümetinin olayı araştırdığına işaret eden Pompeo, sonucu sabırsızlıkla beklediklerini belirtti.

TRUMP'TAN PATLAMAYA 'KORKUNÇ SALDIRI' NİTELEMESİ

Trump da Beyaz Saray'daki basın toplantısına Lübnan'daki saldırıya ilişkin açıklama ile başlayarak, "ABD, Lübnan halkına en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Beyrut'taki patlamada, birçok insanın yaşamını yitirdiği, birçok kişinin de yaralandığı bildiriliyor." ifadesini kullandı.

Lübnan ile yakın ilişkileri olduğunun altını çizen Trump, "Biz yardım için burada olacağız. Bu, korkunç bir saldırı gibi görünüyor." dedi.

Trump, bir gazetecinin olayı neden "saldırı" olarak nitelendirdiğini sorması üzerine, "Generallerimizin bazıları ile görüştüm. Bunun bir saldırı olduğunu düşünüyor gibilerdi. Bu bir tür üretim patlaması falan değildi." yanıtını verdi.

İSRAİL SALDIRIYI KUTLADI!
İsrail Meclisi Başkan Yardımcısı Moşe Faglin, Beyrut patlaması için Facebok paylaşımından ''Bugün hayatımızın en güzel günlerinden biri tamamen bir bayram havası'' açıklaması yaptı.

Bölge uzmanları, İran destekli Hizbullah ile İsrail'in arasındaki gerilimi de işaret ederek, bunun bir kaza sonucu olmadığını, İsrail'in saldırısı olduğuna yönelik işaretler barındırığını dile getiriyor.

Öte yandan İsrail Başbakanı Netanyahu BM toplantısında, patlamanın gerçekleştiği yeri işaret ederek İran destekli Hizbullah'ın füze ürettiğini söylemişti,  gerekli adımları atacaklarını da eklemişti.


ABD'Lİ KEŞİF UÇAKLARI 1 GÜN ÖNCE BÖLGEDE UÇMUŞ!
ABD uçaklarının yanı sıra, patlamanın yaşandığı gün İsrail uçaklarının Lübnan hava sahasını 11 kez ihlal ettiği biliniyor.


2.000'E YAKIN ÖLÜ
Katil İsrail'in saldırısı sonucu, 1.600 kişinin buharlaştığı bilgisi geçildi, kayıp bürolarına 1.600 başvuru yapılırken, Lübnan makamlarından 300 kişinin hayatını kaybettiğinin bilgisi aktarıldı.
Yaralı sayısının 5.000'nin üzerinde olduğunu söyleyen Beyrut Valisi, saldırıyı Hiroşima'ya atılan Atom bombası korkunçluğunda olduğunu dile getirdİkten sonra 300Bin kişinin evsiz kaldığını söyledi.


İRAN'DAN YARDIM
İran İslam Cumhuriyeti Lübnan'ın Beyrut Başkentine hava yolları ile yardımlarını ulaştırma başladı

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR