Kılıçdaroğlu devrede...Gözaltına alınan Cumartesi annelerine ne oldu?

Gündem 25 Ağustos 2018 21:11
Videoyu Aç Kılıçdaroğlu devrede...Gözaltına alınan Cumartesi annelerine ne oldu?
A
a

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu devrede...Gözaltına alınan Cumartesi annelerine ne oldu?

Gözaltında kaybedilen evlatlarının hesabını sormak için 700 haftadır Galatasaray Meydanı’nın oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri ’nin 700. haftaya giren eylemi Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.12 Eylül'de kaybettiği ağabeyi Hayrettin Eren'i arayan gazetemizin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Faruk Eren'in de aralarında olduğu 47 kişi gözaltına alınırken, polis toplanan kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolünün ardından serbest bırakılmaya başlandı. Faruk Eren'in de aralarında bulunduğu 20 kişi serbest bırakıldı. 
Alana giden görevlilere oturma eyleminin yasaklandığını belirten polis, görevlileri alandan çıkarttı.

Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı'nda toplanan Cumartesi Anneleri, 700'üncü haftaya hazırlık için sabah saatlerinde İnsan Hakları Derneği'nde (İHD) biraraya geldi. Kırmızı güller ve karanfillerle derneğe gelen Cumartesi İnsanları, üzerinde Cumartesi Anneleri yazan tişörtleri giydi. Görev dağılımının ardından hazırlanan pankart ve fotoğraflar Galatasaray Meydanı'na taşındı. Meydanın etrafını saran polisler Cumartesi İnsanları'nın meydana girişini engelledi. Meydan'da bulunan Yapı Kredi Kültür Merkezi de polis ve güvenlik tarafindan kapatılarak fotoğraf çekmek yasaklandı. 

KILIÇDAROĞLU DEVREDE
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumartesi Anneleri'ne yapılan gözaltı ve biber gazlı müdahaleye tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Bu annelere baskı kurmak, biber gazıyla perişan etmek... İnsanda biraz vicdan, ahlak, iman bir parça olması lazım. Hiçbirisi yok bunlarda. Son derece üzgünüm” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ