Kılıçdaroğlu'na lince 'Gaz sıkışması' diyen Erdoğan'a cevap!

Gündem 23 Nisan 2019 17:54
Videoyu Aç Kılıçdaroğlu'na lince 'Gaz sıkışması' diyen Erdoğan'a cevap!
A
a

Kılıçdaroğlu'na yapılan linç girişimine 'Gaz sıkışması' diyen Erdoğan'a cevap!

TBMM Genel Kurulu, Meclisin açılışının 99. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan kürsüye çıkınca özel oturumdan ayrıldı.

Özel oturumdan ayrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadelere yer verdi;

Soru: Erken ayrıldınız..

"Nasıl ayrılmayalım. İstiklal Marşı'nı şu parlamentonun içerisinde okumayanları dinleyelim mi? Benim Mehmetlerimi şehit edenleri dinleyelim mi? Onlarla kolkola gezenleri, omuz omuza verenleri dinleyelim mi? Eğer bunlara sizler de olumlu bakıyorsanız diyecek birşeyim yok. Ama benim ne vicdanım, ne karakterim ne şu topraklar altında yatan şehitlerimin ruhunu ben muazzem edemem. Onun için de bunları dinleyemem."

Soru: HDP'nin kapatılması için bir girişim olacak mı?

"Parti kapatmak ayrı birşey, suç irtikap edenler ayrı birşey. Parti kapatma konusu farklı ama suçu irtikap edenlerle ilgili hukukun çok farklı çalışması lazım. CHP Genel Başkanı hak hukuk adalet diyor hah... Hak hukuk adalet kimler için çalışacak onları da yargı kararını verecek."
Soru: Sayın Kılıçdaroğlu'na saldırıyla ilgili bir yorumunuz...

"Şehit cenazesine giderken dikkat etmemiz gerekir. Ben şehit evi ziyaretine sorarak gidiyorum. Bunları istismara dönüştürmemize gerek yok. Burada bir gaz sıkışması var. Yorumumu yaptım daha neden arayayım?"

Erdoğan'ın bu sözlerine Kemal Kılıçdaroğlu, ''Çubuk'a şehit cenazesine gitmeden önce aileyle ve muhtarla görüşüldü. Daha kiminle görüşülsün arkadaşlar?'' şeklinde yanıt verdi. Gazetecilerin, Erdoğan'ın "telefon etmeyeceği" sözlerini hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "etmeyebilir" dedi.

Soru: Türkiye ittifakı açıklamanızdan sonra bu saldırının gerçekleşmesini zamanlama açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Türkiye ittifakı saldırıya çağrı mıdır? Yoksa burada bir şehit var ve bu şehidin kimler tarafından yapıldığı belli işte PKK ile hangi siyasi örgüt el ele kol kola geziyor. Bunun yanında da Türkiye'deki siyasi partiler kol kola veriyorlar. Kol kola verdikten sonra oraya gidiyorlar. Burada artık bir gaz sıkışması var. Bu insanların birikmiş olan bir gaz sıkışması karşısında nereye gideceksin bunların hepsini etraflıca bir incelemek lazım. Bunun üzerinde de düşünmek lazım.

Herhangi bir şehit evi ziyaretinde öncelikle soruyorum; gidişim orayı rahatsız eder mi? Eğer edecekse gitmeyim derim. Dua yapacaksam duamı evimde yaparım bu kadar basit.

Erdoğan bir başka soru üzerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un akşam vereceği resepsiyona katılacağını söyledi."
KILIÇDARĞLU'NDAN ERDOĞAN'A CEVAP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şehit cenazesi için Çubuk'a giderken herkesle görüşüldüğünü belirterek, "Aileyle, muhtarla görüşüldü. Kiminle görüşülecek, herkesle görüşüldü" dedi.

Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Ben bile bir Cumhurbaşkanı olarak, herhangi bir şehit evi ziyaretinde, öncelikle soruyorum; 'Gidişim orayı rahatsız eder mi" yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, giderken herkesle görüşüldüğünü söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Aileyle, muhtarla görüşüldü. Kiminle görüşülecek, herkesle görüşüldü." dedi.

Erdoğan'ın telefonla geçmiş olsun dileğinde bulunup bulunmadığı sorusuna Kılıçdaroğlu, "Etmeyebilir. Herhangi bir beklentim yok." karşılığını verdi.


"EGEMENLİĞİ BİR KİŞİYE TESLİM ETTİĞİNİZDE, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ YOK OLUR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutluyoruz. Bu güzel günün bahar günlerinin ışıltısı ile taçlanmasını, ülkemizin aydınlık huzur dolu günlerin ücreti olmasını diliyorum. Sevgili çocuklar ve değerli milletvekilleri Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş mücadelesinin yüzüncü yılındayız. Mustafa Kemal için tek doğru yol ise milli iradeyi egemen kılacak TBMM’nin açılmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde her bir vatandaşın hakkını korumayı amaç edinen bir ruh vardır. Son anayasa değişikliği ile TBMM kendi yetkilerini kısıtlamış kuvvetler ayrılığı ilkesi fiilen ortadan kalkmıştır. TBMM’nin yetkileri kısıtlanmış denetimsiz bir yürütme organı yaratılmıştır. Cumhurbaşkanı kararnameler yoluyla Meclis’in yasama yetkisini ortak olmuştur. Partili cumhurbaşkanı devleti ve milleti temsil etmek yerine belli siyasi görüşün temsilcisi haline dönmüştür. Tek kişiye parlamentoyu fesih yetkisi verilmiştir. Meclis’in bütçe hakkı fiilen elinden alınmıştır.

"BU 4  YIL HEPİMİZ İÇİN ARINMA DÖNEMİDİR"

Önümüzdeki 4 yıl tüm yurttaşlarımızın da katılımıyla hepimiz için yeni bir arınma dönemidir. Gerçeklerle yüzleşme, bu güzel ülkemizin temellerine kazınmış ve Türkiye'nin günümüzün sorunlarına da çözüm üretecek felsefeyi yeniden keşfetme dönemidir. Bu felsefeyi üç sözcükle özetleyebiliriz. Hak, hukuk ve adalet.

Mustafa Kemal Atatürk, TBMM'nin açılışından bir gün sonra Meclis'te yaptığı konuşmada müdafai hukuku anlatır. Atatürk'e göre; hakların müdafaası sadece işgal güçlerine karşı Türk milletinin haklarının müdafaası anlamına gelmez, egemenlik kayıtsız şartsız millete ait olması nedeniyle, her bir vatandaşın hakkının, hukukunun savunulduğu bir yönetim anlayışını ifade eder. Mustafa Kemal Atatürk için tek yol ise TBMM'nin açılmasıdır. Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz.

1924 ANAYASASI TBMM'DE GÖRÜŞÜLÜRKEN VERİLEN ÖNERGE

Dünyada Gazi ünvanına sahip tek parlamento olan TBMM, kurulduğu ilk günden itibaren yetkileri konusunda titiz davranmıştır. Şu örneği vermem yeterlidir: 1924 Anayasası TBMM'de görüşülürken bir önerge verilir. Önergenin konusu şu; Meclis'in kendiliğinden seçimin yenilenmesine karar vereceği gibi, cumhurbaşkanı da seçime karar verebilir. Yani önergeyle Kurtuluş Savaşı zaferinin başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'e Meclis'i fesih yetkisi verilir. Mahmut Esad kürsüye çıkar ve Atatürk'e şunları ifade eder. “Dünyanın hangi köşesinde hakimiyetin milletin olduğu anlayışın tecellisi Meclis'i feshedebilmektedir? Bunu doğru bulmuyoruz” diye açıkça ifade eder. Şükrü Saraçoğlu, aynı şekilde bize tarih hukuk gösteriyor ki bugün TBMM kişiliğine toplanmış haklarından hiçbir şey döndürülemez diye açıklama yapar. Önerge oylanır ve yetkiyi reddeder. Gerek Mahmut Esad Bozkurt ve Şükrü Saraçoğlu'nun vurgu yaptığı olgu, egemelik kayıtsız şartsız milletindir…"

CHP’DEN KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRI AÇIKLAMASI

CHP'li Engin Özkoç, Meclis'te söz alarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya ilişkin konuştu. CHP’li Özkoç konuşmasında, "Birliğimizi bozan saldırılara karşı üzüntü ifadesi olarak söz alır ve dile getirirler. Arkadaşlarımızın kendisi kürsüde söyleyecek. Çubuk'ta katıldığı şehit cenazesinde linç girişiminde bulunulmuştur. Bunun adı linç girişimidir. Kınıyoruz. İtidal çağrısı yapılıyorsa Kılıçdaroğlu en itidal liderdir. Ülkenin birlik ve beraberliğe ihtiyacı varsa ortak olmak gereklidir. Bir şehidin cenazesinde bile ortak olunamıyorsa toplum olarak ortak bir şey yapamayız. Linç girişimini hukuki olarak takip etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ