Kılıçdaroğlu'nun yanında oturan isim ortalığı karıştırdı!

Gündem 9 Ağustos 2020 10:18
Videoyu Aç Kılıçdaroğlu'nun yanında oturan isim ortalığı karıştırdı!
A
a

Kurultay günü koltuk krizinde çarpıcı detay... Kılıçdaroğlu'nun yanında oturan isim olay oldu...

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, CHP''nin eski Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin partisinden ayrılarak yeni parti kurma hamlesine kadar giden sürecin perde arkasını yazdı. Öztürk, Muharrem İnce'nin 37. Olağan Kurultay'da en arkada oturtulmasıyla ilgili ayrıntıları paylaştı. 

İddiaya göre, krizin asıl nedeni, kurultayda en önde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında danışmanı otururken, cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce bağlı olduğu ilin (Yalova) harf sırasına göre en arkada oturtulmuştu. Söz konusu isim CHP'li isimler tarafından da tanınmıyordu. 

İşte Saygı Öztürk'ün yazısından ilgili bölüm: 

CHP'nin 4 dönem milletvekilliğini yapan, cumhurbaşkanı adayı gösterilen Muharrem İnce için “Parti kuracak” deniliyor ama henüz CHP'den ayrılmış değil. Ne mi bekliyor? Üç firmaya daha anket yaptırıyor. Sonuçları önümüzdeki hafta içinde alınacak. Türkiye'nin değişik il ve ilçelerinden İnce ve “Yakınlarına” ulaşanlara bakarsanız, yeni partiye büyük ilgi var. Bir anket firmasının sonuçları da İnce'nin parti kurması halinde oy oranını şimdiden yüzde 11 olarak açıklıyor.

Onu, CHP'den kopma noktasına getiren olaylar arasında olağanüstü kongre aşamasında İnce için imza veren 14 milletvekilinden 12'sinin aday gösterilmemesi… O dönemde sadece TBMM Başkanvekili ve Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ile Bolu Milletvekili Tanju Özcan aday yapıldı ve onlar da seçimi kazandı. Özcan, milletvekilliğinden istifa etti ve Bolu Belediye Başkanı oldu. Özcan'ın, CHP'den ayrılıp İnce'nin kurmayı planladığı partiye geçmeyeceğini de söyleyebiliriz. Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün'ü de kurultayda yaşanan bazı olaylar üzdü. Olağanüstü kurultay için imza veren 10 belediye başkanı aday gösterilmemişti, imza atan 569 delegenin de 440'ı liste dışı bırakılmıştı.

NELER Mİ OLDU?

Kurultayda İnce'nin arka sıraya oturtulmasından daha can sıkıcı bir olay yaşandığını öğreniyorum. Kurultay günü Muharrem İnce'nin en arka sıraya oturtulmasından çok, genel başkan yardımcıları Faik Öztrak ile Bülent Kuşoğlu'nun arasında ön sırada oturan kişinin de bazı CHP'lilerin üzüntüsünü artırdığını telefon trafiğinden öğreniyoruz.

Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, kurultayda ön sırada oturan kişiyi tanımadı. TBMM Başkan Yardımcısı Haydar Akar'ı aradı ve ön sırada oturan kişinin kim olduğunu sordu. Akar da tanımadığını söyledi. Akar, Öztrak'ı aradı ve yanında oturan kişinin kim olduğunu sordu. Oturan kişi CHP'nin maaşlı elemanı, Kılıçdaroğlu'nun danışmanıydı. İşte bu oturma düzenine yönelik, “Partinin maaşlı elemanı en önde oturacak, partimize kayıtlı tek cumhurbaşkanı adayımız ise en arkada oturacak. Böyle olmaz” tepkileri yetkililere iletildi. Ama değişen bir şey olmadı. Kurultayın üzerinden onca gün geçmesine, o görüntünün şık, etik ve ahlaki olmadığı belirtilmesine rağmen, bunun sorumlularından hesap sorulmadı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR