Kılıçdaroğlu o konuda konuştu! Onlar yüzünden aday olmak istemiyor

Gündem 20 Aralık 2018 10:10
Videoyu Aç Kılıçdaroğlu o konuda konuştu! Onlar yüzünden aday olmak istemiyor
A
a

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu o konuda konuştu! Onlar yüzünden aday olmak istemiyor

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde İstanbul'dan aday göstermeyi düşündüğü Binali Yıldırım ile ilgili CHP'nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan çok konuşulacak bir açıklama geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yerel seçimlere ilişkin yaptığı değerlendirmede Meclis başkanı Binali Yıldırım'ın adaylıktan çekilebileceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Binali Yıldırım vazgeçerse hiç şaşırmayın. Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul'daki yükselişi karşısında Binali Yıldırım herhalde aday olup yenilmek istemez.”

Yerel seçim hazırlıklarına erken başladıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, Ankara, İstanbul, Mersin ve Adana'nın kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş isimlerinin en başından beri aklında olduğunu ifade etti.

Milli Gazete yazarı Zeki Ceyhan 'Binali İsyanı!' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Ceyhan yazısında; Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına Berat Albayrak ve Bilal Erdoğan yüzünden sıcak bakmadığını yazdı.

İşte o çarpıcı yazı;

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bütün parmaklar TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ı gösteriyor.

Hatta AKP’nin kimi sözcüleri işe “tamam gözü” ile bakıyorlar.

Ama Binali Yıldırım hiç “oralı değilmiş” gibi davranıyor.

“Yerel seçimler için çalışma” yapma yerine “yurt dışına geziler” yapmayı tercih ediyor. Bir geziden diğerine gezip tozuyor.

O’nun bu halini kendisini yakından tanıyanlar ile müzakere ettiğimiz zaman Binali Yıldırım’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığına çok sıcak bakmadığını öğreniyoruz.

Bizler de Binali Yıldırım’ın “davulun kendi boynunda tokmakların ise başkalarının elinde olmasına” rıza göstermediği yolunda bir izlenim uyanıyor.

Yıllardır AKP üst yönetimi ile “oldukça uyumlu” bir çalışma içinde olan Binali Yıldırım’ın artık “her denilene evet dememe” kararlılığı içine girdiğini düşünenler var.

ADAYLIĞA SICAK BAKMIYOR

Yani “Bin Ali denilince biner, in Ali denilince iner” esprisinin artık çok geçerli olmadığı söyleniyor.

Özellikle de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yapılacak çalışmalarda kendisine Berat Albayrak ve Bilal Erdoğan gibi isimlerin yardımcı olabilecekleri söylendiği zaman bu teklife hiç sıcak bakmadığı ve illa aday yapılacaksa söz konusu isimlerle hiç muhatap olmak istemediğini söylediği iddia ediliyor.

“Binali Yıldırım kesinkes aday değil” gibi iddia içinde değiliz.

Bizim iddiamız Binali Yıldırım’ın büyükşehir belediye başkanlığı için çok hevesli görünmediği konusunda.

Oysa böyle bir adaylık teklifi ile zevkten dört köşe olacak nice isim var.

BİNALİ YILDIRIM TEMKİNLİ

Peki, Binali Yıldırım’ı bu konuda “temkinli davranmaya” iten sebepler neler olabilir? Neler olmaz ki! Bir kere bunca yıllık tecrübesi var. Yıldırım bugüne kadar AKP üst yönetimi ile her zaman uyum içinde olmayı ve onların başını ağrıtmamayı başarmış bir isim.

Ama kimse bunun kolay bir iş olduğunu söyleyemez.

Bu kadar uyum içinde geçen yıllar Binali Yıldırım’da bardağın dolmasına ve artık ilave edilecek her damlanın bardağın taşmasına yol açacağı söylenebilir.

Evet, Binali Yıldırım bunca yıllık tecrübesi ile davulun kendi boynuna asılmasına ama tokmakların başka isimlerin elinde olmasına karşı isyan bayrağını açmış olabilir.

Bu akla yakın bir ihtimal olarak karşımızdadır. “Davul benim boynumda ise tokmaklar da benim elimde olmalıdır” demesinden daha doğal ne olabilir?"

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR