Koltuk tehlikeye girince etrafı boşalmaya başladı!

Gündem 15 Ekim 2017 14:24
Videoyu Aç Koltuk tehlikeye girince etrafı boşalmaya başladı!
A
a

Gökçek'in etrafı boşalıyor...

İsmet Özçelik yazdı;

Gökçek’in istifa ettirileceğini duyurmuştu. Haberi AKP’li bir belediye başkanı vermişti. Olay büyüyünce bizzat Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan topa girdi.

Önce “Şu anda yok ama bu kesinlikle olmayacak anlamına gelmiyor”dedi. Gökçek’in harekete geçmesini istedi. Olayı büyümeden çözmeye çalıştı. Ama beklediği hamle gelmeyince tavrını sertleştirdi.

Gökçek’i Beştepe’ye çağırıp konuştu. Ziyaret 2 saatten fazla sürdü. Neler konuşuldu bilemiyoruz ama Gökçek Twitter hesabından, “Beştepe’de Külliye’nin yanına yapılacak müzeyi” konuştuklarını duyurdu.

ERDOĞAN YALANLADI

İşin öyle olmadığını herkes biliyordu. Beştepe’de yapılan konuşmanın istifasıyla ilgili olduğu AKP kulislerinde hızla yayıldı.

Sonra da Erdoğan konuya açıklık getirdi. Sırbistan dönüşü uçakta Gökçek’i ofsaytta bıraktı. Gazetecilere Gökçek’le yaptığı 2 saatlik görüşmede istifayı konuştuklarını açıkladı.

Bununla da yetinmedi. “Yönetimimiz böyle bir karar verdiyse, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın yaptığı gibi o nezaketi gösterir” dedi.

Erdoğan bu sözleriyle, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’ın istifası kendi kararıdır” ifadesini kullanan parti yöneticilerini de ortada bıraktı. Topbaş’ın istifasının kendi isteğiyle olmadığını açık etti.

GÖKÇEK’İN ETRAFI

Bunlar yukarda yaşananlar. Peki aşağılarda neler oluyor? Gökçek nasıl bir yol izleyecek? AKP kulislerinde bunları araştırdım.

Bazı AKP’li ilçe belediye başkanları ile belediye meclisinin AKP’li üyeleri ile konuştum. Gökçek’in etrafının boşalmaya başladığını bildirdiler.

Daha önce ANAP’ta da üst düzeyde görev yapmış bir AKP’li, “Belediye başkanların etrafında bir beton ekibi vardır. Hangi parti, hangi başkan gelse fark etmez. Hemen başkanın dibinde biterler. O parti, bu parti fark etmez. Onlar için aldıkları ihale önemlidir. Başkanların etrafında betonlaşırlar” dedi ve ekledi:

“Kulakları deliktir. Hangi başkanın yıldızının söndüğünü en önce onlar bilir. Başkanlar gidici mi kalıcı mı olduğun öğrenirler ve ona göre tavırlarını değiştirirler. Şu anda başta Ankara olmak üzere görevden alınacak başkanların etrafında yaşanan bu. Eskiden Gökçek’in etrafında fır dönenler şu aralar uzak duruyor. Ne demek istediğimi anlayın.”
AYNI FOTOĞRAFA GİRMEK İSTEMİYORLAR

Gökçek’in yakın çevresinden bir isim de yaşananları doğruladı. “Fareler”den söz etti. Her şeyin farkında olduklarını, aynı fotoğrafa girmemek için çaba gösterenlere vurgu yaptı.

Kızgın görünüyordu. Bir dönemin sonuna gelindiğinin farkındaydı. “Adamlar eskiden toplantılara bizlerden önce gider hazır beklerlerdi. Bir anda kayboldular. Sağda solda Sayın Başkanın yerine kimin geleceğini araştırıyorlarmış, istedikleri kişiler hakkında kulis yapıyorlarmış. Başkan hepsini biliyor. Tabi bir de Reis korkusundan uzak duranlar var. Ama kimin kim olduğu böyle günlerde belli olur. Bugünün yarını da var” ifadelerini kullandı.

ALACAKLI MÜTEAHHİTLER TELAŞTA

Bu arada belediyeden alacaklı müteahhitler telaşlıymış. Gökçek sonrasında alacaklarının ödenmesinin tehlikeye gireceği endişesi yaşıyorlarmış. Yeni bedeller ödemekten korkuyorlarmış. Bu nedenle Gökçek gitmeden alacaklarını tahsil etmek için harekete geçmişler.

Tahsilat için her yolu deniyorlarmış. Gökçek’in yakın çevresini bunaltmışlar. Başkanlık katında sık sık “Koyun can, kasap et derdinde” atasözünün kullanıldığı bildiriliyor.

ZAMAN DARALDI

Öyle görünüyor ki Gökçek için zaman daraldı. Erdoğan bir iki hafta içinde görevden alınacak başkanlarla yeni görüşmeler yapılacağından söz etmişti. Galiba bu işi fazla uzatmayacak.

Betonlaşmış müteahhitlerin tavrı da bunu gösteriyor.

Ama AKP’de işlerin istendiği gibi gitmediği ortada. “Metal yorgunluğu” ciddi sorunlara yol açmıştı. Görevden alınacak başkanlarının da bir kırılma yaratacağı görülüyor.

Erdoğan, AKP il başkanları toplantısının basına açık bölümünde çok sinirliydi. Çanakkale Belediye Başkanının törenlerde konuşturulmaması talimatı vermesi AKP’lileri bile şaşırttı. Müftülere nikah tartışmasında söyledikleri de tuhaftı.

AKP oylarının istikrarlı bir şekilde düşüşe devam etmesi, yaşanan gerginliği daha da arttıracak gibi..!

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ