Korgeneral böyle savundu: Erdoğan'ın dünürü beni aradı, TV'ye çıktım

Gündem 29 Mayıs 2017 21:30
Videoyu Aç Korgeneral böyle savundu: Erdoğan'ın dünürü beni aradı, TV'ye çıktım
A
a

Darbe İstanbul ayağında Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk, isminin sıkıyönetim listesine haberi olmadan eklenerek kendisine kumpas kurulduğunu ileri sürdü.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul'daki eylemleri organize eden ve "Yurtta Sulh Konseyi"nin İstanbul yapılanmasını oluşturduğu ileri sürülen 6'sı general, 17'si kurmay subay  23  askerin yargılaması başladı. Davada savunma yapan eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk, darbe gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünürü Özdemir Bayraktar'ın kendisini araması sonrasında ulusal kanallara çıkıp askerin kışlasına dönmesini söyleyen ilk general olduğunu savundu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında bulunan duruşma salonunda yapılan duruşmanın savcılığını İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile Başsavcıvekili Fatih Karakuş yapıyor. 

Duruşmada sanıklardan Korgeneral Erdal Öztürk, Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Tuğgeneral Yüksel Durak, Kurmay Albay Mehmet Kapan, Kurmay Albay Müslüm Kaya, Kurmay Albay Nebi Gazneli, Kurmay Albay Ömer Faruk Özköse, Kurmay Albay Sadık Cebeci, Kurmay Yarbay Şakir Çınar, Kurmay Yarbay Fatih Karakaya ve Kurmay Binbaşı Murat Yanık hazır bulundu. Diğer üç sanık duruşmaya katılmadı. 9 sanık ise firari.

ŞEHİT YAKINLARINDAN SANIKLARA TEPKİ

Darbecilerin ateşiyle şehit olanların yakınları da duruşmada "müşteki" sıfatıyla yer aldı ve duruşmaya katılma talebinde bulundular. 40 müştekinin hazır bulunduğu duruşmada, zaman zaman gergin anlar yaşandı. Sanıkların kimlik tespitinde ihraç olmadan önceki maaşlarına ilişkin beyanda bulundukları sırada, şehit yakınları, "Zehir zıkkım olsun" diyerek tepki gösterdi. Mahkeme başkanı duruşmanın kurallarına uyulması konusunda şehit yakınlarına uyarılarda bulundu. 

SUÇTAN ZARAR GÖRENLER KATILMA TALEBİNDE BULUNDU

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Emniyet Genel Müdürlüğü, duruşmaya avukat göndererek müdahillik talebinde bulundu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı ayrıca suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle duruşmaya katılma talebinde bulundu. 
Davaya katılma taleplerinin alınmasının ardından görüşü sorulan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, "FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde şehit ve gazi olanların yakınları mağdur olmuştur. Taleplerinin kabul edilmesini talep ederiz" dedi.
Mahkeme heyeti, bir kısım muvazzaf askerin avukatı olan Bülent Demir'in davaya katılma talebinin kabul edilmediği, bu nedenle de söz konusu avukatın reddi hakim talebini yapmaya haiz olmadığı belirtilerek talebin geri çevrildiğini açıkladı. Daha sonra sanık savunmalarına geçildi. 

'O SES KAYDININ BANA AİT OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI'

43 yıllık askerlik hayatının 12 yılını general rütbesinde devam ettirdiğini anlatan Öztürk, darbecilerin, haberi olmadan ismini atama listesine eklediğini savundu. Öztürk, bu konuda ismini atama listesine ekleyen kişinin ise firari sanık Uzay Şahin olduğunu söyledi. Darbe girişimi sırasında bazı emniyet müdürlerini arayıp kendini sıkıyönetim komutanı olarak tanıttığı iddialarına ilişkin ise Öztürk, "Uzay Şahin benim ismimi ve makamımı kullanarak darbe girişimi sırasında bazı emniyet müdürlerini arayıp beni sıkıyönetim komutanı olarak tanıtmıştır. Bu konuda daha sonra Adli Tıp Kurumu söz konusu ses kayıtlarını inceledi ve bana ait olmadığı ortaya çıktı" diye konuştu. Kendisine kumpas kurulduğunu ileri süren Öztürk, bu kişiler hakkında ayrıca suç duyurusunda bulunacağını sözlerine ekledi.

1 NUMARALI ŞÜPHELİ FETULLAH GÜLEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafında hazırlanan iddianamede 1 numaralı şüpheli FETÖ elabaşısı Fetullah Gülen gösterildi.  Gülen ile birlikte 11 sanık, İstanbul'da darbecilerin ateşiyle şehit olan 89 kişiden sorumlu tutuluyor. 

ŞÜPHELİLERİN İŞLEDİĞİ İDDİA EDİLEN SUÇLAR... 

"Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme", "Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme", "7 kez olmak üzere bir suçu işleyememekten dolayı duyduğu infialle ve kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme", "82 kez olmak üzere tasarlayarak bir suçu işleyememekten dolayı duyduğu infialle kasten öldürme","2 kez cebir kullanarak, silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle, kamu görevinin sağladığı nüfus kötüye kullanılmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya teşebbüs etme", "2 kez cebir kullanmak suretiyle gece vakti, silahla, kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ve birden fazla kişi tarafından birlikte konut dokunulmazlığını ihlal etme", "2 kez cebir kullanmak suretiyle gece vakti, silahla, kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ve birden fazla kişi tarafından birlikte konut dokunulmazlığını ihlal etme", "silahlı terör örgütü kurmak", "4 kez kara ulaşım araçlarının alıkonulması, "2 kez hava ulaşım araçlarının alıkonulması, "2 kez gece vakti, cebir kullanmak suretiyle, silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte ve kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle işyeri dokunulmazlığını ihlal", "haberleşmenin engellenmesi", "işyeri dokunulmazlığını ihlal", "7 kez olmak üzere silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte ve kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi", "silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte ve kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi" 

DARBECİ ASKERLERE 3'ER KEZDEN 92'ŞER KEZE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS TALEBİ

İddianamede Fetullah Gülen, Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Muzaffer Düzenli, Uzay Şahin, Onur Özden, Ahmet Zeki Gerehan, Mehmet Murat Çelebioğlu ve Murat Yanık hakkında atfedilen tüm suçlardan ayrı ayrı 92 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 56 yıldan 174 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor. Şüpheliler Engin Durmaz, Mehmet Kapan ve Fatih Karakaya hakkında 47 kez, şüpheli Sadık Cebeci hakkında 17 kez, şüpheliler Nebi Gazneli, Müslüm Kaya hakkında 6 kez, şüpheliler Şakir Çınar, Rıfkı Keser, İrfan Arat, Ömer Faruk Özköse, Ahmet Gümüş, Erdal Öztürk ve Yüksel Durak hakkında ise 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.  

'YURTTA SULH KONSEYİ' İSTANBUL YAPILANMASI

İddianamede, "Yurtta Sulh Konseyi İstanbul Yapılanması"nın; Fethi Alpay, Mehmet Nail Yiğit, Özkan Aydoğdu, Eyyüp Gürler, Muzaffer Düzenli, Uzay Şahin, Onur Özden, Ahmet Zeki Gerehan, Mehmet Murat Çelebioğlu ve Murat Yanık isimli şüphelilerden oluştuğu belirtiliyor.

REDDİ HAKİM TALEBİ

Davada, ara kararını veren mahkeme heyeti, suçtan doğrudan zarar gördüğü gerekçesiyle; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile olaylarda şehit olanların yakınları ve gazilerin davaya katılma talebini kabul etti.

AVUKAT, REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNDU

Duruşmada söz alan avukat Bülent Demir, mahkeme başkanının "sanıklara katiller diye hitap etmeyin" sözünü hatırlatarak, heyetin tarafsızlığını yitirdiğini ileri sürdü. Avukat Demir, bu gerekçeyle reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme heyeti duruşmaya yeniden ara verdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ