Korumalarına soruşturma! Kılıçdaroğlu: ''Anlamış değilim...''

Gündem 30 Nisan 2019 16:17
Videoyu Aç Korumalarına soruşturma! Kılıçdaroğlu: ''Anlamış değilim...''
A
a

Korumalarına soruşturma! Kemal Kılıçdaroğlu: ''Anlamış değilim...''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nnu Ankara’nın Çubuk ilçesinde maruz kaldığı saldırıyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir soruşturma adımı geldi. Bakanlık, saldırıya ilişkin olarak Kılıçdaroğlu’nun korumaları hakkında soruşturma başlattı.

Sabah‘ın haberine göre, Kılıçdaroğlu’nun asker cenazesine gittiği gün yanında 4 korumanın bulunduğu tespit edildi. İçişleri Bakanlığı bunun üzerine Kılıçdaroğlu’nun korumalarıyla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında diğer 14 korumanın o gün neden orada olmadığı araştırılıyor. Korumaların o gün kaçının izinli olduğu, kaçının görevde olduğu, görevli olan korumaların o gün olay yerine gidip neden gitmedikleri tek tek inceleniyor. Soruşturma tamamlandığında İçişleri Bakanlığı korumalarla ilgili gerekli idari ve yasal işlemlere başlayacağı belirtiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen hafta bir televizyon kanalında CHP liderine yapılan saldırı ile ilgili bilgi verirken “Kılıçdardoğlu korumalarının ne iş yaptığına bir baksın? Ben bakacağım ama kendisi de baksın. Koruma işiyle mi ilgileniyorlar, başka işlerle mi meşguller bir baksın” demişti.

KILIÇDAROĞLU: NEDEN TUTULDUĞUMU ANLAMIŞ DEĞİLİM...

Tez Koop-İş Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu ile beraberindeki heyet dün CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Özdemiroğlu, hem sendikanın genel kuruluna katılımı nedeniyle Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederken, hem de saldırı nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletti. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ile beraberindeki heyet de Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, görüşmelerde Kılıçdaroğlu, “Büyükşehirlerin kazanılması bu çevreler tarafından hazmedilemedi. Dolayısıyla bu tür münferit olayların, saldırıların olması beklenir. Ancak biz asla yılmayacağız. Şehitlerimize, ülkemize sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, saldırının ardından uzun süre bir evde tutulduğunun altını çizerek, “Evde 1.5 saat neden tutulduğumu anlamış değilim. Başka bir yerde olsa 10-15 dakikada o kalabalık dağıtılırdı” dedi.

“Demokrasi ve hukuk için bedel ödenmesi gerekiyorsa ben bu bedeli ödemeye hazırım” diyen Kılıçdaroğlu daha önceki CHP Genel Başkanları Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit’in de saldırıya uğradıklarına dikkat çekti.

‘CHP’Lİ BELEDİYELERDE BASKI YOK’

Kılıçdaroğlu, kazanılan belediyelerde ayrımcılık yapılmadan çalışmalar yapılacağını söyledi. Birleşik Kamu-İş Başkanı Balık, Memur-Sen’in belediyelerle ilgili iddialarını gündeme getirdi. Memur-Sen’in önceki yıllardaki faliyetlerini anlattı. O dönemde Memur-Sen üyesi olmadıkları için insanların sürgün edildiklerini, zorla işten çıkarıldıklarını dile getiren Balık, bugün ise CHP’nin kazandığı hiçbir belediyede baskı olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu da, “Böyle olmalı” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ