Koyunlara şok! İsrail'e NATO kapısını Türkiye açtı!

Gündem 8 Aralık 2017 16:08
Videoyu Aç Koyunlara şok! İsrail'e NATO kapısını Türkiye açtı!
A
a

NATO'da üyeliği olmayan İsrail'e genel merkezde daimi bir ofis tahsis edilmişti.

NATO'nun Norveç'teki Trident Javelin tatbikatı sırasında Atatürk’ün heykeli “düşman liderler” kategorisinde gösterilmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Düşman ülkelerin liderleriyle işbirliği yapan lider” kategorisinde ifade edilmişti.

Türkiye siyasetinin gündeminde NATO önemli yer tutarken. NATO üzerinden birçok tartışma da yürütülmüştü. Bu tartışma ve yaşanan kriz, NATO tatbikatında yaşanan skandal ve S-400 füzeleriyle büyüyerek de devam etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump önceki gün, Kudüs'ün başkent olarak tanınması kararını açıklamış ve Kudüs'ü İsrail'in resmi başkenti olarak tanıdığını ifade etmişti. Böylece, NATO’yla ve ABD’yle yaşanan son dönem krizlerine Kudüs de eklenmiş oldu.

Tam bu dönemde, Kudüs krizi esnasında, akıllara geçmişte yaşanan bir olay geldi.

İSRAİL'E OFİS SAĞLAYAN TÜRKİYE OLMUŞTU

2016 Mayıs ayında, 28 ülkeden oluşan NATO'da üyeliği olmayan İsrail'e genel merkezde daimi bir ofis tahsis edilmişti. Ofisin tahsis edilmesini sağlayan ülke ise Türkiye olmuştu…
Kudüs’te, Haaretz gazetesine konuşan İsrailli üst düzey bir yetkili, NATO kararının, Türkiye'nin vetosunu kaldırmasının ardından alındığını ifade etmişti. İsrailli yetkili, bu durumu, Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için gösterdiği isteğin bir işareti olduğunu öne sürmüştü.

"MÜTTEFİKLERİMİZE TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUZ"

O dönem İsrail Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada ise, "NATO, İsrail'in Brüksel'deki örgütün genel merkezinde bir ofis açması ve NATO temsilcisinin kimlik kabul işlemleri tamamlandı. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından uzun süren diplomatik çabaların ardından geliyor. İsrail'e verdikleri destek ve konuyla ilgili çabalar için organizasyonda çalışan müttefiklerimize teşekkür etmek istiyoruz" denilmişti.

Yani, o dönem NATO’da İsrail’in önünü açan Erdoğan ve AKP olmuştu…

Türkiye’nin NATO’yu tartıştığı dönemde, İsrail ile ilişkilerin gerilmesi herkese bu olayı hatırlattı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR