Kritik iddia: Erdoğan üçüncü bile olabilir!

Gündem 7 Haziran 2018 14:37
Videoyu Aç Kritik iddia: Erdoğan üçüncü bile olabilir!
A
a

Kritik iddia: Recep Tayyip Erdoğan üçüncü bile olabilir!...İşte o iddianın rakamları

TELE1 sunucularından Can Ataklı 24 Haziran'da yapılacak erken seçimi bugün Korkusuz gazetesindeki köşesinde değerlendirdi. 

Ataklı, erken seçime yönelik ''Saraya en yakın şirketler bile göğüslerini gererek 'Erdoğan birinci turda kazanıyor' diyemiyor'' ifadelerini kullanırken, ''Seçimlerde CHP yüzde 32 alırken İYİ Parti 25'i geçebilir. Saadet yüzde 5-6'yı'bulabilir. HDP ise eski oyu yüzde 11- 12'yi alabilir. Bu durumda AKP'nin oyunun 30'un altına inmesi ve hatta üçüncü parti durumuna gelmesi çok şaşırtıcı olmaz'' dedi.

Ataklı'nın yazısından ilgili bölüm şöyle: 

nketlerde en çok dikkatimi çeken nokta şu; bir ankette eğer CHP'nin oyu her zaman aldığı kadar ya da biraz üzerindeyse İYİ Parti'nin oyu mutlaka çok düşük. Hatta bazılarında İYİ Parti barajı bile geçemiyor. CHP'nin oyunu düşük gösteren anketlerde ise İYİ Parti biraz daha elle tutulur orana oluşmuş gibi görünüyor.
Bunda psikolojik bir etki var gibi geliyor bana. Çünkü herkes biliyor ki önemli olan AKP'nin oy kaybetmesi. Bu nedenle seçmen diyor ki “Tamam da kime vereceğiz?”

İşte bu soru kafaları karıştırıyor ve çaresizlik üretiyor.
Pek çok kişi “CHP'ye oy gitmez” diyor. İYİ Parti'ye gidecek oyların ise azolacağını, Saadet'in ise çok az oy kapabileceğini ileri sürüyor.
Yani sadece ileri sürüyor herkes. Anketlere de bu yansıyor. Çünkü anketçilericevaplama cesareti gösterenler bu konuda renk vermiyor.
Oysa tıpkı 1989'daki gibi beklenmedik bir gelişme yaşanması hiç de yabana atılacak bir görüş değil.

O zaman ANAP'ın oyları başta CHP olmak üzere bütün partilere gitmişti. ANAPbütün bölgelerde gerilerken diğer partilerin hepsi oy almıştı.
Şimdi anketlerde CHP'nin yüzde 30'u geçtiği bile görülüyor. Buna karşı İYİ Parti yüzde 8 ile 12 arasında gösteriliyor.
Saadet Partisi ise yüzde 0.7 ile 2.5 arasında gidip geliyor.
İddialı gibi görünecek bir şey yazayım.

Seçimlerde CHP yüzde 32 alırken İYİ Parti 25'i geçebilir. Saadet yüzde 5-6'yı'bulabilir. HDP ise eski oyu yüzde 11- 12'yi alabilir.

Bu durumda AKP'nin oyunun 30'un altına inmesi ve hatta üçüncü parti durumuna gelmesi çok şaşırtıcı olmaz.
Sokakta insanlarla sohbet ederken elbette partilerin alabileceği oylarıgöremiyorum, ama yüz ifadelerinden, coşkularından ve heyecanlarındanşunu çıkarıyorum; AKP bu seçimde beklemediği bir sonuç alabilir. Ağır bir yenilgi yaşayabilir. Zaten bu yenilgiyi yaşarsa bir daha ayağa kalkması da mümkün olmaz. Türkiye normalleşir; yeniden demokrasi dönemi geri gelir hukukun üstünlüğü insan hak ve özgürlükleri en önemli değerler haline gelir. 

1000
icon
yusuf 23 Haziran 2018 03:08

elbette her şey olabilir. seçim sürecine girildiğinden beri sürekli kulaklarım çınlıyor. deemekki birileri sürekli yusuf yusuf diye benden bahsediyor.

0 0 Cevap Yaz
Mehmet 20 Haziran 2018 14:11

Eski Rusyayı yıkan dünya derin güçleri bu defada pür dikkat bop planını kapsamında bop başkanının ülkeyi ekonomik yönden yıkış operasyonuna odaklanmış durumdalar...adam bop başkanı ve görevi 22 islam ülkesini yakma yıkma...bu kapsamda ordu izole edildi..adam silahlı alt çete birimlerinide kurmuş durumda....siyonistler için en ucuz risksiz yıkım şekli bir devlet kendi imkanlarını harcıyarak kendi kendini yıkıyor...en önemlisi aldatılan kitleleri.." Ben düşersem devlette çöker.." aldatmasıyla yıkım için bir potansiyel olarak hazırda bekletmek...suni bir olayla...sahte bir darbe..sahte bir süikast olayla selalar çektirip kitleleri meyfanlara yığıp...aralarına silahlı çeteleri de katıp...iç katliamı başlatı..ardından ...timsah göz yaşlarıyla :Naya imdat...!! Deyip natoyu davet edip ülkenin işini bitşrmek asıl plandır...

0 2 Cevap Yaz
Ismail 8 Haziran 2018 00:54

Yani recep % 27 civarinda mi alir?

0 3 Cevap Yaz
anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR