Kritik MGK sona erdi: Bildiri 'referandum yapılırsa gireriz' diyor ama

Gündem 22 Eylül 2017 21:06
Videoyu Aç Kritik MGK sona erdi: Bildiri 'referandum yapılırsa gireriz' diyor ama
A
a

MGK Bildirisinden: IKBY'deki referandum yapılırsa Türkiye haklarını mahfuz tutar.

IKBY'nin referandumunun ve Erbil'e yaptırımların konuşulacağı MGK toplantısı 2 saat gecikmeli olarak 17:00'de başladı.

MGK BEŞTEPE'DE TOPLANDI

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplandı.

3 SAAT SÜRDÜ, BAKANLAR KURULU TOPLANDI

MGK toplantısı 3 saat 10 dakika sürdü. MGK'nın ardından Bakanlar Kurulu toplantısına geçildi.

"TÜRKİYE HAKLARINI MAHFUZ TUTAR"

Toplantı sonrası yapılan bildiride şu ifadeler yer aldı; "Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar.

IKBY yönetimi vakit varken referandum kararından vazgeçmeye davet edilmiştir. Bu takdirde Irak merkezi hükümeti ile IKBY arasındaki meselelerin görüşmeler yoluyla ve anayasal temelde çözüme kavuşturulması için Türkiye'nin elinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğu kaydedilmiştir.

IKBY'nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandumun gayrimeşru niteliği ve kabul edilemezliği bir kez daha belirtilmiştir.

YANLIŞTA ISRAR EDİLİRSE...

Türkiye'nin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi, uluslararası toplum ve Irak merkezi hükümetinin de kabul etmediği bu yanlışta ısrar edilmesi halinde, Kuzey Irak ile birlikte bölgemizin tamamına zarar verecek vahim sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu ifade edilmiştir.

HAVADA KALIRSA REZİL OLURUZ!
MGK kararı çok açık bir şekilde referandum yapılırsa Barzani'yle savaşarız mesajı veriyor ama AKP bildirinin arkasında durmazsa tüm dünyaya bir kez daha rezil oluruz...

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ