Kürtler Esad'dan özerklik istedi! Esad kapıyı gösterdi...

Dünya 14 Ağustos 2018 22:54
Videoyu Aç Kürtler Esad'dan özerklik istedi! Esad kapıyı gösterdi...
A
a

Kürtler Suriye lideri Beşar Esad'dan özerklik istedi! Esad kapıyı gösterdi...

Suriye’nin kuzeyinde bünyesinde YPG’nin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin siyasi kanadı konumundaki Suriye Demokratik Konseyi temsilcilerinin, geçen hafta Şam’da Suriye hükümetinin temsilcileriyle görüştüğü iddia edildi.

Reuters’a bilgi veren Suriye Demokratik Konseyi’nden Kürt bir yetkiliye göre, Şam’daki temaslarda savaş sonrası Suriye’de Kürtlere özerklik verilmesi konusu görüşüldü.

Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed, Şam’daki temasın Suriye hükümetiyle yapılan ikinci görüşme olduğunu belirtti. Ahmed’e göre iki taraf görüşmelere devam etme kararı aldı.

Suriye Demokratik Konseyi heyeti görüşmede, Kürtler için bölgesel özerklik öngören bir anayasa reformu yapılmasını talep etti. İlham Ahmed’e göre Suriye hükümeti bu talebe olumlu yanıt vermedi.

2000 AMERİKAN ASKERİ...

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, kuzeyde Rojava bölgesi olarak adlandırılan bölgede, bünyesinde terör örgütü YPG’nin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri ile sahada varlık gösteren Amerikan askerlerinin Suriye’den çıkmasını talep ediyor.
ABD askerleri, IŞİD ile mücadele sırasında Suriye Demokratik Güçleri’ne destek vermişti. Yaklaşık 2000 Amerikan askeri ve askeri danışman şu anda Suriye’nin kuzeyinde görev yaparken, Amerika’nın Kürtlerin denetimindeki bölgede hava üsleri de bulunuyor.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed, hükümetin baskısına rağmen, Kürtler’in denetimindeki bölgenin gelecek ay Suriye’de yapılması planlanan yerel seçimlere katılmayacağını söyledi.

Kürt temsilci İlham Ahmed, Suriye Demokratik Konseyi heyetinin Şam’da yerel yönetimden sorumlu yetkililer ve Suriye’de bütün istihbarat operasyonlarının denetlenmesinden sorumlu olan Baas Partisi Ulusal Güvenlik Bürosu ile görüştüklerini belirtti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ