Mahkemeden Erdoğan'ın sarayı için kritik karar

Gündem 24 Temmuz 2019 11:50
Videoyu Aç Mahkemeden Erdoğan'ın sarayı için kritik karar
A
a

Mahkemeden AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sarayı için kritik karar

CHP’li Engin Altay, Özgür Özel, Engin Özkoç ve 134 milletvekilinin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonucunda, Kıyı Kanununun bazı yerlerde uygulanmamasını öngören maddenin iptaline karar verildi.

Bu yerler iptal davasına konu olan Kanunda yer alan 4 alandan oluşuyor ve bunlar Çandarlı Limanı, Rize İyidere Lojistik Merkez Limanı, Rize dolgu alanı ile Bitlis Ahlat’ta Van Gölü kıyısında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşaat alanıydı.

CHP’nin Anayasa Mahkemesine verdiği dilekçede, bu yerlerde Kıyı Kanununda yer alan yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümlerin uygulanmayacağının düzenlendiği ifade edildi. Bu şekilde kişilerin kıyılardan serbestçe yararlanma hakkının ortadan kalkacağı, yapıların mevzuattaki sınırlar dikkate alınmaksızın inşa edilebileceği; tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması amacıyla çıkarılan Kanun’a getirilen kısıtlayıcı düzenlemelerin ve prosedürlerin de bertaraf edileceği vurgulandı.

OY ÇOKLUĞUYLA İPTAL EDİLDİ

Mahkeme, Kıyı Kanunundaki sınırlamalardan istisna tutulan bu yerlerde planlama, imar ve inşaat uygulamaları ile diğer düzenlemelerin hangi ilkelere, kurallara ve sınırlamalara tabi olunacağının düzenlenmediğine karar verdi.

Karar metninde, getirilen düzenleme için “Anayasa’nın 43. ve 56. maddelerinde belirtilen kıyı ve çevrenin korunmasına ilişkin hükümlerin uygulanma imkânını ortadan kaldırdığı gibi hukuki belirsizliğe de yol açmaktadır” denildi. Madde, bu gerekçelerle Anayasa’nın hukuk devleti ilkesi ile kıyıların korunması ve çevrenin korunması hükümlerine aykırı bulunarak oy çokluğuyla iptal edildi.
CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI DA DAHİL…

Buna göre Bitlis Ahlat’ta Van Gölü kıyısında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşaatı da dahil olmak üzere bu dört yerdeki yapılaşmalar ancak Kıyı Kanununda yer alan kısıtlamalara ve kurallara uyulmak suretiyle yapılabilecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ