Emre KONGAR

‘Cumhuriyet gazetesi bir gazetecilik anıtıdır’

16 Mart 2018 01:27
A
a

Sevgili okurlarım, bugün size, FETÖ zanlısı pek çok kişi yurtdışına kaçarken, hakkında tutuklama kararı olduğunu bile bile yurtdışından gelen ve zindana atılan Cumhuriyet Gazetesi yöneticisi bir avukatın, Akın Atalay’ın savunmasının girişinden bazı satırlar sunacağım: 
Tarih bu savunmayı anacaktır!

***

En sonda söyleyeceğimi en başında söyleyerek başlıyorum: 
Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma tam bir hukuk cinayetidir. 
Cumhuriyet gazetesinin şahsında bütün gazetelere ve gazetecilere yönelik bir tehdit ve saldırıdır. 
Soruşturmanın nasıl ve neden başladığı, zamanlaması, soruşturma sürecinde yapılanlar, ortaya çıkan iddianame ve çoğu tekrar olan binlerce sayfa ek, soruşturmanın asıl savcısı, tanıkları ve bilirkişileri bir araya getirilince ortaya çok net bir fotoğraf çıkıyor: 
Bu yargılamanın birbirini tamamlayan iki amacı var. 
Birincisi, Cumhuriyet gazetesini ele geçirmek ya da susturmak. 
İkincisi, siyasi iktidarın istemediği haberleri, hoşuna gitmeyecek yazıları yayımlamayı düşünebilecek, aklının ucundan geçirecek gazetelere ve gazetecilere, maruz kalacakları akıbeti göstermek. 
Atatürk’ün adını verdiği, Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt, onun değerlerini ve kazanımlarını savunagelmiş, bu ülkenin en eski ve köklü gazetesine bunu yapabilen, bize neler yapmaz ki” korkusunu yaymak, bu mesajı en açık şekliyle vermek. 
Vurgulamak isterim ki Cumhuriyet gazetesinin yöneticileri olmaktan kaynaklı uğradığımız ağır haksızlık ve mağduriyetin üzerimde yarattığı en küçük bir pişmanlık ve korku yoktur. 
Ben asıl bu haksızlığın sorumlularının büyük bir korku yaşadıkları kanısındayım. 
Bizleri, baskı, tehdit ve hapisle korkutamazlar. 
Gazetecilik faaliyetini mesleğin etik gereklerine uygun şekilde yerine getirme, olayları çarpıtmadan, nesnel, gerçeğe uygun ve adil olarak kamuoyuna aktarma konusundaki irade, kararlılık ve direncimiz tamdır. 
Yani Cumhuriyet gazetesi korkmaz, pes etmez ve teslim olmaz. 
Çünkü illegal yapılarla, terörle, terör örgütleri ile devlet içinde yuvalanmış çetelerle, cemaatlerle işi, ilişkisi, irtibatı, iltisakı olmaz. 
Bu gazetenin tek faaliyeti meşru ve yasal zeminde yürüttüğü gazeteciliktir. 
Bu operasyona maruz kalan, teslim alınmak, direnci kırılmak, pes ettirilmek istenen gazete, öyle sıradan bir gazete değildir.
Bu ülkenin en köklü ve kadim gazetesidir, en saygın gazeteleri arasındadır. Bu gazetenin köklerinde, tarihinde ve hatta genlerinde bağımsızlık ve özgürlük tutkusu vardır. Bu değerler ve gazetecilik uğrunda ödenmiş ağır bedeller vardır.
Bu tarihin ve mirasın yüklediği sorumluluk nedeniyle bu gazetede çalışanlar gazetecilik değerlerinden ödün vermez, kimseye biat etmez, boyun eğmez, teslim olmazlar. 
Bu gazetenin halkı bilgilendirme, gerçekleri kamuoyuna aktarma konusundaki ısrarlı tutumu nedeniyle yazarlarının ve çalışanlarının katledildiği, suikast ve cinayetlere, linç girişimlerine, hapisliklere maruz kaldığı, yine de teslim olmadığı bilinir. 
Bu gazete, Cumhuriyet gazetesidir ve bir gazetecilik anıtıdır.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU