Umut Güldal

Aldatılmak mı, kandırılmak mı?

28 Mayıs 2018 17:33
A
a
Partilerin aday seçimlerinin tamamlanması ve listelerin YSK’ya teslim edilmesi ile birlikte özellikle cumhurbaşkanı adaylarının seçim mitingleri hızlı bir şekilde başladı.

İlk olarak Muharrem İNCE, adaylığının açıklanmasının hemen ardından yurdu adım adım gezmeye başladı. Muharrem İNCE’nin adaylığı CHP tabanından başlayarak, yurdun genelinde umudu ve iyimserliği arttırdı. İNCE, performansı ile AKP ve saray yönetimini rahatsız etmeye başladı, bunu üstüne katarak devam ettiriyor.

AKP kurmayları, yıllardır iktidarına sürdürmesine neden olan söylemleri Muharrem İNCE üzerinde uygulayamamaları ve alışık olmadıkları bir direnç ile karşılaşmaları, İNCE’nin gittiği her yer gördüğü ilgiyi arttırıyor.

CHP adayı İNCE’nin alanlara hızlı çıkması ve ibrenin ona doğru dönmesi sonrası, geçte olsa mevcut cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’da alanlara çıktı. İlk mitingini Erzurum’da yapan ERDOĞAN, gene ilginç açıklamalarda bulundu.

Yaptığı mitingleri “promper” cihazı üzerinden yazılan  metin ile yaptığını sanıyorum bilmeyen kalmamıştır. Danışmanları tarafından hazırlanan metinleri, ”hatip” yeteneğini kullanarak kitlelere aktaran ERDOĞAN, Erzurum mitinginde geçmiş de zor durumda kalmasına sebep olan “Aldatılmak, Kandırılmak” konusunu tekrar gündeme getirdi.

Yaptığı gezileri ve toplantıları genellikle coşkulu geçen ERDOĞAN, bu seçim döneminde aynı heyecanı yaşayamaması ve yaşatamamasını, kendisinin de dönem dönem açıkladığı “metal yorgunluğuna” bağlamak mümkün gibi görünüyor. CHP adayı Muharrem İNCE’nin “promper” ya da herhangi bir metin kullanmadan konuşmalarını yapması daha samimi ve içten bulunduğu açıkça görülmektedir.

Asıl bugünkü yazıda bahsetmek istediğim ERDOĞAN’nın düzenli aralıklar ile gündeme taşıdığı “Aldatılmak ve Kandırılmak” konusu… Konuşma metinleri danışmanları tarafından yazılan ERDOĞAN, geçmiş de tam tersi açıklamaları olduğu halde gene, ”Ne aldatan olduk ne aldanan” demesi gerçekten dikkatimi çekti. Geçmişin önüne koyulacağını bilerek bu tarz konuşmalar yapması oldukça garip. Isparta mitinginde 1992 yılında kurulan üniversiteyi “Biz kurduk” diyerek önemli bir hata yapan ERDOĞAN’nın, danışmanlarının metinlerini dikkatle gözden geçirmesi gerekmektedir. Tabiki bu 16 yılık AKP iktidarında yapılan ilk çelişkili ve yanlış açıklamalar değil
Ancak gelin biz “Aldatılmak ve Kandırılmak” üzerinden AKP genel başkanı ERDOĞAN’nın geçmiş de yaptığı açıklamaları bir bakalım.

27 Şubat 2014 Uşak mitingi;” Üzülüyorum şu paralel yapıya, o tabanda olan saf, temiz kardeşlerimize, diyorum ki, bu oyuna gelmeyin. Çünkü zekâtını veriyor, tertemiz, hakikaten iyi niyetle veriyor. ‘Burada işte bir hizmet var’ diyor’ ne hizmeti geçin. Aldatılıyoruz, aldatıldık ben dahi aldatıldım” 

15 Temmuz Hain darbe girişimi sonrası 3 Ağustos 2016; “Bu hain örgütün gerçek yüzünü çok daha önceden ortaya dökmemiş olmanın üzüntüsü içindeyim. Bundan dolayı hem Rabbimize hem de milletimize verecek hesabımız olduğunu biliyorum. Rabbim de milletim de bizi affetsin” 

Irak’taki referanduma ilişkin bir konuşmasında 26 Eylül 2017; “Açıkçası biz son ana kadar Barzani’nin böyle yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk. Demek yanılmışız”
El cezire kanalına verdiği röportajda 20 Nisan 2017; “Obama döneminde de bu konuda mutabakat vardı fakat Obama maalesef PYD ve YPG konusunda bizleri aldatmıştır ama şu andaki yönetimin aynı durumda olacağına ihtimal vermiyorum”
Gene ABD’nin Suriye konusundaki tavrı sonrası 24 Ocak 2018’; “Obama döneminde bizim bir de Zeytinlik harekâtı vardı. Ne yazık ki orada Obama bizi aldattı. O harekât Munbiç’i teröristlerden temizleme harekâtıydı. Sözünde durmadı”
İşte hızlı bir kronoloji ile ERDOĞAN’nın geçmiş deki “Aldatılma ve Kandırılma” konusundaki açıklamaları.

16 Yıllık AKP iktidarında ERDOĞAN ve kurmaylarının ciddi yanılgılar yaşadığını ve ülkemizi bu yanılgılar ile düzelmesi zaman alacak hasarlar ile karşı karşıya bıraktığına alışmış durumdayız.
Ancak burada ki soru, yurttaşların ERDOĞAN’nın sık sık yaşadığı gibi, 24 Haziran seçimlerinde ne yapacakları…“Aldatılacaklar mı?  Kandırılacaklar mı?”  
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU