Umut Güldal

Ankara seçimleri

31 Ekim 2018 15:59
A
a
Doğduğum, büyüdüğüm ve halende yaşamakta olduğum Başkent de son dönem eski belediye başkanı Melih Gökçek ile MHP yakınlaşması üzerine aday lotosu oynanmaya başladı.

Yıllardır tek bir belediye başkanı tarafından yönetilen, gerek kültür sanat gerekse sosyal açıdan yok olmaya mahkûm edilmiş bir şehir olarak karşımızda duruyor Ankara…

Cumhuriyetin kurulduğu, millî mücadelenin yönetilmesine ev sahipliği yapan Ankara, özellikle AKP iktidarı sonrası ciddi bir itibar kaybına uğramış, kötü yönetimler ile de marka değerini yitirmek zorunda kalmıştı. Birçok kurum mevcut iktidar kararları ile İstanbul’a taşınmış, Türkiye’nin başkenti maalesef verilmesi gereken değere bit türlü kavuşamamıştı.

İşte bu ortamda Ankara’nın en uzun süre belediye başkanlığını yapan Melih Gökçek, AKP yönetimi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden el çektirilmişti. Melih Gökçek’in uzun yıllar sonunda yarattığı tahribatı göreve getirilen Mustafa Tuna ile gidermeye çalışan AKP yönetimi, bu seçimlerde ciddi bir risk ile karşı karşıya kaldı.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde, çeşitli sandık oyunları ile başkenti Melih Gökçek’e kaybeden Mansur Yavaş ismi yeniden gündeme gelirken, muhalefetin bu isim üzerinde toplanma ihtimali, AKP açısından oldukça rahat edici durmakta.

Ankara kulisleri, Cumhur ittifakını bozan MHP’ nin Melih Gökçek ismi üzerinde durması ve adaylık teklifini eski başkana götüreceği haberi ile önemli bir hareketlilik yaşadı. Aldığımız duyumla, MHP’nin Ankara’da iddialı bir aday ile çıkıp, yarışa ortak olduğunu göstermek istediğini söyleyebilirim.

MHP’nin Melih Gökçek konusunda istekli olduğu çok net bir bilgi…Ancak AKP yönetimi tarafından görevden el çektirilen ve istifa etmek zorunda kalan Gökçek’in bu durumda nasıl bir konum alacağı merak konusu diyebiliriz. Hemen her konuda twitter aracılığı ile açıklama yapan Gökçek, bu önemli iddia karşısında halen suskunluğunu korumakta…

Edindiğimiz bilgilere göre Melih Gökçek AKP ve MHP’nin ortak adayı olma konusunda istekli olduğunu, ancak görevden istifasının istenmesi nedeni ile bunun çok mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Ancak Gökçek, Ankara için kendisine yakın ve kendisi ile dirsek temasında olacak bir ismin Ankara’dan hem AKP, hem MHP tarafından desteklenmesini istediği gelen bilgiler arasında…

Melih Gökçek son ana kadar adaylığı ile ilgili konuda mevcut konumunu koruyacağı ve bu süreçte önemli bir faktör olarak kalmak istediğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan muhalefet cephesinde tartışmalar, geçen seçimlerde CHP adayı olan Mansur Yavaş üzerinden yürüyor. Ankara için CHP içinde birçok adayın ismi geçse de şu ana kadar ciddi bir gelişme olmadı. Mansur Yavaş’ın muhalefetin çatı adayı konumunda olmak istediğini biliyoruz. Muhalefet kesiminde İYİ Parti, Mansur Yavaş konusun da net bir durumda… Kendi adayları olarak Yavaş’ı göstermek isteyen İYİ parti CHP ve Saadet Partisinden de destek bekliyor.

CHP içerisinde ise Mansur Yavaş isminin aday gösterilmesi durumuna ciddi bir mukavemet olduğunu söyleyebilirim. Yavaş’ın seçim sonrası CHP’den istifa etmiş olması ve kendini CHP’li olarak tanımlamaması, alınacak belediye meclis üyeleri ile birlik de kazansa dahi, tekrar CHP’den istifa edecek olması en büyük itiraz kaynağı olarak görülebilir. Bu durum da CHP, Ankara’da seçim kazanmış olmayacağı yüksek sesle dillendiriliyor. Bunun yerine sosyal demokrat bir aday ile seçime girilmesi tabandan gelen bir talep olarak parti yönetiminin önünde duruyor.

Genel anlamda bu durum ile manzara, ciddi anlamda bir bölünmüşlüğü her iki taraf içinde söylenebilir kılıyor. Eğer AKP, Melih Gökçek faktörünü göz ardı edip, Gökçek ile husumetli bir isim üzerinde karar kılarsa, Melih Gökçek MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağını söyleyebilirim. İşte bu durum, CHP ve İYİ Parti açısından oldukça büyük önem taşıyor. CHP, Ankara’yı bilen iyi bir sosyal demokrat ile seçimlere girebilirse, yıllar önce bölünerek kaybettiği Ankara’yı sağda bölünme nedeni ile tekrar kazanabilir.

Ankara’daki son gelişmeleri, ilçe bazındaki gelişmeleri ve muhalefetin stratejisini, konuşulan isimleri, kulis bilgileri ile ayrıntılı olarak gelecek yazımda sizlerle paylaşacağım.

Oldukça hareketli olan Ankara kulislerinde bir sürpriz hamle de, Mansur Yavaş isminin AKP’de konuşuluyor olması diyebiliriz… Bu durum MHP-Gökçek yakınlaşmasının alacağı hale göre daha yüksek sesle konuşula bilineceği söyleniyor. Ancak Cumhur ittifakının bozulması ve MHP’nin AKP karşısındaki stratejik hamleleri, Ankara seçimleri konusunda oldukça çekişmeli ve hareketli günlerin yaşanacağını bize gösteriyor. Bizlerde bu süreci çok yakından takip ediyor olacağız.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU