Umut Güldal

Bahtı Kara ''Ankara''

9 Aralık 2018 00:08
A
a
Türkiye’nin siyasi geçmişine baktığımız da, yapılacak her seçimlerde Ankara oldukça büyük öneme sahip olmuştur. Kentin ülkenin Başkent olmasının yanı sıra, değişik demografik yapıdaki bölgeleri ile yönetilmesi oldukça önemli görülen bir mahal olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece yerel seçimlerde değil, genel seçimler, referandum gibi süreçlerde Ankara, siyasiler için kendisine her zaman oldukça önemli bir yer bulmayı başarmıştır. Geçmiş seçim sonuçlarına bakıldığında genel seçimlerdeki oy oranları ile yerel seçimlerdeki oy oranları arasında farklılıkları Ankaralı seçmenin yerel deki tavrının ve dikkatinin çok farklı olduğunu bizlere göstermektedir. Referandum sürecinde Hayır bloğunun Ankara’da üstün çıkması, Mart 2014 seçimleri ile yavaş yavaş belirginleşmeye başlamıştı.

Bu süreç de ana muhalefet partisi CHP’nin AKP adayı Melih Gökçek karşına, ülkücü geçmişi ile bilinen ve Ankara’da önemli bir karşılığı olan  “sağ” bir aday ile çıkması oldukça iyi bir sonuç yaratmış ve tabiri yerinde ise Mansur Yavaş seçimi  “kıl payı” rakibi Melih Gökçek’e kaybetmişti.

2014 Mart’ından beri konusu her açıldığında tartışılan ve halen birçok Ankaralının kafasında net olmayan seçim sonuçları, referandum sürecinde en üst noktaya çıkmış ve Ankara uzun yıllar sonra ilk kez muhalifler tarafından kazanılmıştı.
İşte bu süreçler ışığında önümüzdeki Mart ayında yapılacak yerel seçimler ile ilgili gelişmeler, Ankara kulislerinden oldukça ilginç bir haber ile başlamıştı. MHP kaynaklarından edinilen bilgi Ankara gündemine bomba gibi düşmüş, Melih Gökçek’in MHP’den Ankara büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasının teklif edildiği yazılmıştı. O dönem direkt bir yalanlama gelmese de daha sonraki süreçlerde gerek Devlet Bahçeli, gerekse Melih Gökçek açıklamaları ile bu gelişmeyi doğrular gibiydiler…

Ancak Melih Gökçek ismi Ankara için oldukça önemli olsa da, geçmiş dönemlerdeki yönetimleri ile Ankara’da hiç de iyi bir iz bırakmadığını söyleyebilirim.

Bir önceki yazımda ;
“Yıllardır tek bir belediye başkanı tarafından yönetilen, gerek kültür sanat gerekse sosyal açıdan yok olmaya mahkûm edilmiş bir şehir olarak karşımızda duruyor Ankara…
Cumhuriyetin kurulduğu, millî mücadelenin yönetilmesine ev sahipliği yapan Ankara, özellikle AKP iktidarı sonrası ciddi bir itibar kaybına uğramış, kötü yönetimler ile de marka değerini yitirmek zorunda kalmıştı. Birçok kurum mevcut iktidar kararları ile İstanbul’a taşınmış, Türkiye’nin başkenti maalesef verilmesi gereken değere bir türlü kavuşamamıştı.

İşte bu ortamda Ankara’nın en uzun süre belediye başkanlığını yapan Melih Gökçek, AKP yönetimi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden el çektirilmişti. Melih Gökçek’in uzun yıllar sonunda yarattığı tahribatı göreve getirilen Mustafa Tuna ile gidermeye çalışan AKP yönetimi, bu seçimlerde ciddi bir risk ile karşı karşıya kaldı.” demiştim.

MHP tarafından Gökçek isminin genel başkan düzeyinde dillendirilmesi AKP kanadını oldukça zor durumda bıraktı ve MHP ile birlikte, en azından 3 il için netleşen ittifak zemininin tekrar kurulmasına neden oldu…

MHP bu hamlesi ile AKP’yi bir nokta da kendisine mecbur bırakmış, diğer taraftan ise Melih Gökçek ’siz bir sürecin oluşmasını engellemiş oldu.

Bu gelişmeler, özellikle muhalif cephedeki Mansur Yavaş isimi üzerinden yürütülen çalışmalar, AKP yönetimini güçlü ve Cumhur ittifakının temel faktörleri tarafından kabul görecek bir isim açıklama konusunda bir mecburiyete itmiştir. Bu arayış Salı günkü AKP grup toplantısında son buldu ve geçmiş de Kayseri’de başkanlık yapmış olan Mehmet Özhaseki Ankara adayı olarak duyuruldu.

AKP, Ankara’da yarışa Özhaseki ile gireceğini açıkladı. AKP içerisinde oldukça önemli görevler alan Özhaseki, Ankara’da özellikle Mustafa Tuna ile yakalanan olumlu rüzgârı ne kadar arttırabilir bunu seçim döneminde göreceğiz… 

Özhaseki ile Gökçek yakınlığı da bilinen bir gerçek… Buradan anladığımız AKP kurmayları Ankara’da karşılarına çıkarılabilecek bir ittifaka karşı, kendi saflarını sıklaştırabileceği, MHP’nin destekleyebileceği bir isim olan Mehmet Özhaseki ile riskleri en aza indirmeye çalışmıştır. Bu hamle ile bir riski bertaraf eden AKP kurmayları, Ankaralılardan bir başka şehrin simgesi haline gelen isim ile oy isteyecek olmanın riskini hesaplayıp hesaplamadıkları konusunda çeşitli kuşkularım olduğunu söyleyebilirim.

AKP’nin Ankara adayını belirleme süreci işte bu gelişmeler ile son bulmuştur. Ancak bu dönem AKP açısından hiç de kolay geçmeyeceği görünen bir gerçektir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU