Umut Güldal

İYİ Parti kurultayı ve medya

2 Nisan 2018 15:06
A
a
Meral AKŞENER’in İYİ PARTİSİ bu hafta sonu Ankara’da ilk büyük kurultaylarını gerçekleştirip, seçime girme hakkını kazandı. Tabiki bu hakkı YSK aracılığı ile çeşitli oyunlar oynanıp ellerinden almazlar ise…

Seçime katılacak partiler ile ilgili olarak verilen kararları daha önceki yazılarımızda anlatmıştık.29 partinin katılabildiği seçimlerin nasıl 9 partili bir seçime dönüştürüldüğünü göstermeye çalışmıştık.

Bu günkü yazımda değinmek istediğim konu İYİ Parti gibi toplumun önemli bir kesiminden ilgi görmüş siyasi oluşumun yaptığı ilk büyük kurultayın hiçbir medya kuruluşunda yayınlanmayıp, çok kısa olarak haber değeri bulması. Bu konu medyanın tek elde toplanmasının, muhalif ve merkez medyanın yok edilmesinin ne anlama geldiğini bizlere çok net bir şekilde göstermiş oldu. Doğan Medya Grubunun el değiştirmesinin ne gibi sonuçlar yaratacağını bir önceki yazımda anlatmıştım. İşte bu Pazar yapılan Kurultay’ın basında yer bulamaması bu yazıda bahsettiğimiz çekincelerde ne kadar haklı olduğumuzu bizlere gösterdi.

İYİ Parti, özellikle MHP çizgisinden ayrılmış, MHP’nin iktidarın arka bahçesine dönüşmesi ve genel başkanı eli ile AKP peşine takılmasından rahatsız olan bir kesimin, MHP’nin içerisinde siyaset yapma imkânı bulamamaları sonucunda oluşmuş bir hareket… Bu siyasi oluşum kadroları ve söylemleri ile incelenmesi gereken bir konu olarak karşımızda duruyor. Daha sonra politikalarını ve söylemlerini derinlemesine inceler ve paylaşırız.

İYİ Partinin yapmış olduğu kurultaya Türkiye’nin geniş kesimlerinden ciddi sayıda katılım vardı. Umudunu kayıp etmiş ve bir çıkış arayan kitlelerin heyecanı kurultay salonuna ve dışarısına yansımıştı. Yaklaşık 70.000 kişi Ankara Spor Salonunu doldurmuştu. Kurultayda tek aday olan Meral AKŞENER, geçerli oyların tamamını alarak İYİ Partinin büyük kurultayının ilk genel başkanı seçildi.

Meral AKŞENER yaptığı konuşmada, AKP iktidarına ve cumhurbaşkanına net ve sert şekilde yüklendi. Bu konuşmayı yayınlayabilecek bir TV kanalı Türkiye’de maalesef kalmadı. Meral AKŞENER’in konuşması özellikle CHP içerisindeki mutlu olmayan, genel merkez ile arasına mesafe giren partilileri de etkilemeyi başardı.

İYİ parti bu coşkulu kurultayı,  kendisini anlatabileceği ve projelerinden bahsedebileceği bir alan bulabilirse önemli bir avantaja çevirebilir. Ancak bu imkân önümüzdeki basın kuruluşlarının duruşlarına bakılır ise çok da olası görünmüyor. Medyada oluşturulan ve tek merkezden çıkan haberlerin alternatifi olarak internet medyası görülebilir. İnternet medyasında RTÜK eli ile dizayn edilmeye ve hizaya sokulmaya çalışılıyor. RTÜK yasasının ne anlama geldiğini ve yapılmak istenilenin ne olduğu bu kurultay sonucunda bir kez daha anlamış olduk.

Meral AKŞENER’in konuşmaları iyi dinlenip bir muhalefet partisi liderinin nasıl iddialı ve sağlam bir duruş sergilemesi gerektiğini görmemiz gerekli.Özellikle CHP,genel başkan seviyesindeki açıklamalarını daha net ve anlaşılır bir şekilde yapmalı,kitleleri bir arada tutabilmelidir.Yoksa bu söylem ve duruş en çok CHP oylarını etkileyecektir.

AKP ve saray yönetimi İYİ Partinin CHP’den koparacağı oylar ile AKP’den alacağı oylara bakıp bir karar vereceği kesin gibi… Eğer İYİ Parti AKP seçmenine seslenip oyların düşmesine neden olursa, seçime katılamaması durumu bir şekilde önümüze çıkarılacaktır. Yapılan araştırmalar CHP üzerinden bir oy akışı olduğunu gösterir ise, hem medyanın kapıları sonuna kadar açılır hem de seçime katılımı sağlanır. Buda bize ileri demokrasinin ülkemizde ne boyutlarda olduğunu gösteriyor. Meral AKŞENER ve ekibinin işi zor... Bu medya ve denetim getirilen internet ile ne kadar başarılı olabilir ise o kadar olacaktır…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU