Emre KONGAR

Maço YÖK

5 Mart 2019 02:52
A
a

19 Şubat’ta Cumhuriyet’te yer alan habere göre: 
Özgecan Aslan’ın katledilmesi üzerine 2016’da YÖK “Yükseköğretim Kurumları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi” yayımlamıştı. 
Ancak gerici medyanın baskısı üzerine YÖK, skandal bir şekilde TutumBelgesi’nden geri adım attı.
YÖK Başkanı Saraç “2015 yılında hazırlanan bu tutum belgesinde kadına yönelik her türlü eşitsizlik ve adaletsizliği önlemeye yönelik yürütülen bu çalışmalar kavramı adı altında dile getirilmiştir... 
...Ancak gelinen süreçte bu kavrama, (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği) murat edilenin dışında farklı anlamlar yüklendiği ve bu yüklemelerin ‘toplumsaldeğerlerimiz ve kabullerimizle mütenasip olmadığı ve toplumca kabul görmediği’ hususunun göz önünde bulundurulması gereği ortaya çıkmıştır” dedi. 
Eşitlik yerine aile kavramı. 
Saraç, “Bugün itibarıyla tutum belgesinde ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ kavramıçıkarılarak güncelleme yapılmasına ilişkin çalışmalar son aşamasına gelmiş olup yakında üniversitelerimize duyurulacaktır. Kadın çalışmalarına yönelik derslerin müfredatını ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ değil ‘Adalet Temelli KadınÇalışmaları’ anlayışı içerisinde belirlemeye ve verilmekte olan ders, konferansve seminerlerde Türk toplumunun aile kavramı başta olmak üzere sahip olduğu üstün değerlerin öne çıkarılmasına özen göstermesi gerekmektedir” dedi.
Bu geri adım üzerine Orhan Bursalı 24 Şubat 2019 tarihinde bir eleştiri yazısı yazdı: 
“Büyük bir geri adım attı YÖK... 2016’da üniversitelere gönderilen, adaletli-eşitlikçi, kadınlara karşı yapılan ayrımları reddeden Toplumsal Cinsiyet Eşitliğikonusundaki bildiriyi, iki yıl sonra geri çekti ve yerine, kadınlara karşı adaletlitutum gibi bir yeni yaklaşım konacağını açıkladı...” “...Anlaşılan iki yıldır YÖKüzerinde büyük baskı uygulandı. Tabii unutmayalım ki, ‘kadın-erkek eşit olur mu’ diyen YÖK’ün üst amiri Cumhurbaşkanı var. En gerici medyanın saldırıları ve yayınları var. 
Sonuç, Yekta Bey’in büyük geri adımı oldu, ‘Cinsiyet eşitliği toplumsal değerlere uygun değil’ gibi, kadim erkek toplumun kadınları baskı altına alan uygulamalarına yönelik çalışmaların ‘Adalet temelli kadın çalışmaları’ olarak düzeltileceğini açıkladı...” 
Özrü kabahatinden büyük! 
Orhan Bursalı, 26 Şubat’ta şöyle bir not yayımladı: “YÖK Başkanı Prof. Dr.Yekta Saraç, önceki yazımla ilgili görüşlerini paylaştı. 
Özetle, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kavramı üzerinde bir toplumsal uzlaşmaolmadığının görüldüğünü, ayrışma yarattığını, kavramların uzlaştırıcı olmasıgerektiğini, aslında kendilerinin görev alanlarının da ‘toplumun bütününü’ değil,Akademik dünyamızı ilgilendirdiğini ve bu nedenle de terimde bir düzeltmeyegitmek istediklerini açıkladı. ‘Ama 2016’da açıklanan içeriğe tamamen sadığız. Amacımız, Akademi dünyamızda kadınlara yönelik taciz, istismar, şiddet gibi baskılara son vermek ve akademide kadın görünürlüğünü arttırmaktır. Bu konuda hiçbir tereddütümüz yok. LGBTİ gibi açılımlarla da bir ilgimiz olamaz...’ ”

***

12 Eylül 1980 darbesi döneminde Üniversiteler, 1982 Anayasası’ndan bile önce, İhsan Doğramacı tarafından kurulan YÖK ile ilkokul derekesineindirgenmişti... 
Anlaşılan AKP bunları şimdi, sıbyan (sübyan) mektebine dönüştürüyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU