Umut Güldal

Oy sandıklarımız

26 Şubat 2018 14:12
A
a
Geçtiğimiz günlerde CHP lideri Kemal KILIÇDAROĞLU katıldığı bir mülakatta “Referandumda 51,2 ‘Hayır’ çıktı. ‘YSK’ya çöreklenmiş yapı’ dedi ki ‘Evet’ çıktı. Biz bunu meşru kabul etmiyoruz.” Diyerek oldukça önemli bir konuya dikkat çekti. Aslında bu durum bir itiraf olarak kabul edilebileceği gibi Türkiye’deki seçimlerin hangi şartlarda, nasıl yapıldığının da en net görüntüsü olarak görülebilir.

7 Haziran seçimlerinde hem MHP, hem de HDP’nin oldukça yüksek sayılabilecek oranda oy alıp, meclisteki siyasi parti koltuk dağılımlarını yeniden düzenlemesi ile AKP kurulduğundan bugüne kadar ki süreçte ilk kez iktidarını kaybetmek ile karşı karşıya kalmıştı. Ancak o dönemki başbakanın istekli görünmesine rağmen saray tarafından onay çıkmayan koalisyon hükümeti, uzun süren “istikşafı” görüşmeleri sonrası, gene CHP liderinin ilginç çıkışı ile son bulmuştu.

O dönemi hatırlayıp zihnimizi tazelersek, Kılıçdaroğlu “Bize iktidar ortaklığı adına hiçbir teklif sunulmadı” gibi gene kayıtlara geçen ilginç açıklaması ile o kadar süre neyin konuşulduğu konusunda bizleri merakta bırakan bir siyasi duruş sergilemişti. Daha sonrasında Suruç katliamı, arkasından Ankara Gar patlaması ve gelişen terör ikliminde AKP iktidarını tekrar sağlayacak oy oranına ulaşması ile sonuçlanan bir süreç yaşamıştık.

Bu sürecin akılda kalan en önemli unsurlarından biriside tabi ki, günümüzün koalisyon ortaklarından MHP’nin uzlaşmaz ve anlaşılmaz tutumu olmuştu. O dönem hiçbir siyasi parti ile işbirliği yapmayacağını açıklayan ve kapıları daha seçim gecesi kapatıp, AKP’ye yeniden iktidar olma şansı veren (AKP’nin siyaseten her tıkandığı dönem, mutlaka bir hamle yapıp önünü açması da unutulmamalı) MHP yönetimi, bugünlerdeki ittifak sevdası ve isteği incelenmesi gereken bir başka konu…

İşte bu hatırlatmalar sonucunda,2019 yılında yapılması planlanan seçimlerin hazırlıkları mevcut iktidar ve tarihte örneği pek görülmemiş ortağı tarafından yapılmaya başlanmış durumdadır. Geçtiğimiz hafta meclise sunulan seçim sistemi değişikliği ile gene ülkemize özgü bir “ittifaklı seçim sistemi” getirilmeye çalışılıyor. Büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde mecliste görüşüp kabul edilecek değişim sonrası, koalisyonlar dönemi yerini ittifaklar dönemine bırakacak gibi duruyor.

Yapılan değişikliklere bakınca, özellikle son seçimde yaşanan seçime hile ve hata karıştırıldığı iddia edilen durumların,kanun ile korunması gibi bir durum yaratılmaya çalışıldığı ortadadır. Yanlış mühür basmak, imzasız pusulaların geçerli sayılması, sandık güvenliği gibi konularda yapılan değişimler ile iktidar ve MHP kanadı, seçimler ile bulundukları konumları kaybetmeme düşüncesinde olduğu maalesef çok net bir şekilde karşımızda durmaktadır. Seçimlere hile karıştırılmaması ve halkın iradesinin sandığa girdiği gibi aynı şekilde çıkması, yapılan son değişiklikler ile çokta mümkün gibi durmuyor.

Özellikle CHP liderinin, referandum sürecinde sandıktan çıkan sonucu bildiği halde kabullenmesi, halkın iradesinin sandıktan çıkmadığını iddia etmesi, önümüzdeki seçimler ile ilgili bizleri düşündürmesi gereken bir konu… Ülkenin yönetim şeklinin değiştiği referandum sürecinin sonucuna sahip çıkamamış bir görüntüyü kendi ağızı ile itiraf eden ana muhalefetin, bu kez sandık güvenliğini nasıl sağlayacağı gerçekten merak konusu…

İnsanların oylarına talip olurken, verilen oyların sağlıklı bir şekilde sonuca yansımasını sağlayamayan oluşumların iktidar şansı rüyadan öteye geçemez. İşte bu şartlarda CHP ve diğer muhalefet partilerinin ilk dikkat etmesi gereken konu seçim güvenliği olmalıdır. Bütün hazırlıklar seçim güvenliği üzerine olmalıdır.

Yurttaşların sandığa olan güveni sarsılmamalı, oyunun yansımasını görmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde siyasi olarak oluşan umutsuz ve karanlık iklim sandığa giden seçmenlerinde ciddi oranda etkileyecektir.
CHP ve diğer siyasi partiler aslında biz kazandık ama onlar kazanmış gibi gösterildi deyip kenara çekileceği bir seçim sonucu daha yaşamak istemiyoruz. Özellikle referandum döneminde şu an İYİ PARTİ çevresinde görev alan kişilerin cabaları dışında, CHP gibi iktidar alternatifi olan ana muhalefet partisi yetkilerinin sadece şikâyet edeceği sonra da makamlarına geçip hayatlarına devam edeceği bir sonucu yaşamaya kimsenin tahammülü bulunmuyor.Öyle ki bu seçim sonucu ülkemizde ve siyasi tabloda ciddi anlamda değişimler yapacağını şimdiden söylemek çok da zor değil.

Yani özetlemek gerekirse Lenin’de söylediği gibi “Oyları kimin verdiği değil. Kimin saydığı önemlidir…”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU