Umut Güldal

Seçim havası ''Umutsuzluk''

12 Ocak 2019 20:13
A
a
Türkiye son dönemin en heyecansız, beklentisiz ve umutsuz seçimlerine doğru hızla yol almakta.24 Haziran seçimlerinde oluşan derin hayal kırıklığı halen sıcaklığını korumakta diyebiliriz. Özellikle muhalif kanatta oluşan bu tepki ve hayal kırıklığını giderebilecek bir gelişme yaşanmamış olması, olumsuz havayı dağıtmaktan öte daha derinleştirmiş gibi görünüyor.

Seçim sonuçları açıklandığında sürekli olarak hayal kırıklığı yaşayan muhalif seçmenler, artık yeni mağlubiyetler yaşama duygusundan bıkmış ve kazanma umudunu kaybetmiş durumda… Sosyolojik olarak incelenip politikalar üretilmesi gerekirken, muhalefet, hayal kırıklığı yaşatan kadroları görevde tutup yeni dönemde de önemli görevlerde bulundurmaya devam ediyor.
Ana muhalefet partisi CHP başta olmak üzere, bu derin umutsuzluğu giderecek herhangi bir değişim yaşanmadığı gibi konu ile ilgili olarak çalışma da yapılmadı. Aday belirleme süreçlerinde hatalar yapılmaya devam ediyor. Özellikle geçmişte sağ kanatta siyaset yapmış isimlerin aday gösterilmesi, örgüt talepleri yerine genel merkezden atamaların yapılması bu umutsuzluğu katlamaya devam ediyor.
16 yıllık yıpranan iktidarında, birde ekonomik kriz ile baş etmek durumunda kalan saray hükümeti, muhalefetin gene aynı yollardan farklı sonuçlar elde edeceğini düşünmesi ile bir seçimi daha zaferle sonuçlandıracağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Verdiği oyların sandığa yansımasına dahi güvenmeyen seçmenler için, siyasi olarak bir tutumda bulunmaları beklemek çokta gerçekçi değil diyebiliriz. Yalnızlığa terkedilmiş, güvendiği ve heyecan yaşadığı süreçlerde hep hayal kırıklığı yaşamış bir muhalif grubun, yaklaşan yerel seçimler için beklentisinin oluşmaması normal karşılanabilir.

Ankara, İstanbul, Antalya gibi kritik illerde aday gösterilen isimlerin karşısındaki en önemli engel bu umutsuzluk havası… Muhalefet, genel merkez düzeyinde bu durumu lehine çevirecek hiçbir adım atmaması onları da zor durumda bırakıyor. Birçok yerde siyasi yelpazeye uygun isimler seçilmiş gibi görünse de, yazımın başında söylediğim gibi en heyecansız, umutsuz, hedefsiz ve beklentisiz seçimler belki de 2019 yerel seçimleri diyebiliriz.

Bu iklimde tabi ki boykot çok mantıklı bir seçim gibi görünmese de alternatifsiz kalan seçmen oyunu çokta büyük bir beklenti olmadan vereceği aşikârdır. Bu umutsuz iklim maalesef ülke demokrasisi ve gelişimi açısından oldukça karamsar bir tabloyu karşımıza çıkarıyor.

İşte bu atmosfer sadece bir seçim sonucunu etkilemesi ile değil, gelecek içinde ciddi sorunların bizleri beklediğini göstermekte. Bu bağlamda özellikle muhalif adayların işi gerçekten zor. Adayların yapacakları ilk iş, demokrasinin gereği olan “oy kullanma” hakkını kullanmalarını sağlamak olması maalesef geldiğimiz yerin vahametini bizlere göstermektedir.

Gene de söylemekten bıkmamalı, ”bir umut” demeli ve kaldıysa “demokrasilerde çare tükenmez” ile bu konuya dikkat çekmeliyiz.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU