Umut Güldal

Seçim oyunları

28 Nisan 2018 01:08
A
a
Geçtiğimiz Pazar günü CHP, kimse tarafından beklenilmeyen bir hamle ile, Türk siyasetinin ve geleceğinin belki de gidişatını değiştirebilecek önemli gelişmelere imza attı. Saray hükümetinin geçtiğimiz aylarda kongresini yapıp siyasi hayatına başlayan İYİ Parti ile ilgili nasıl bir hamle yapacağını geçen yazılarımın bir tanesinde anlatmaya çalışmıştım.
  
 Yazımda “AKP ve saray yönetimi İYİ Partinin CHP’den koparacağı oylar ile AKP’den alacağı oylara bakıp bir karar vereceği kesin gibi… Eğer İYİ Parti AKP seçmenine seslenip oyların düşmesine neden olursa, seçime katılamaması durumu bir şekilde önümüze çıkarılacaktır. Yapılan araştırmalar CHP üzerinden bir oy akışı olduğunu gösterir ise,  hem medyanın kapıları sonuna kadar açılır hem de seçime katılımı sağlanır. “ yazmıştım. Cumhurbaşkanının, Saray’da küçük ortağı Devlet BAHÇELİ ile yaptığı görüşme sonrası , Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını açıklaması, anket sonuçlarının geldiğini ve bu gelen sonuçların saray yönetimi tarafından hiç de iç açıcı karşılanmadığını bizlere çok net bir şekilde göstermiş oldu.
 
   Küçük ortak Devlet Bahçeli’nin, erken seçim isteği sonrası İYİ Parti kurmaylarının “28 Hazirandan sonra yapılacak bütün seçimlere katılabiliriz” demeleri, saray da ciddi bir karşılık bulmuş ve görüşme sonrası Cumhurbaşkanı, yasal olarak seçim yapılabilecek en yakın tarih olan 24 Haziranı, üniversite sınavlarını dahi umursamayarak bir baskın seçim tarihi olarak belirleyip açıklamak zorunda kalmıştır.
 
   Zorunda kalmıştır diyorum çünkü İYİ Parti kurmaylarının verdiği tarihten önce bu seçimin gerçekleştirilip, Meral AKŞENER liderliğinde toplumda bir karşılık bulan siyasi oluşumu seçim dışında bırakmak istemiş oldukları açıkça ortadadır.
    Bu anti-demokratik uygulama ve çekince YSK eli ile topluma duyurulmaya hazırlanılırken, CHP hiç kimsenin beklemediği bir hamle ile 15 milletvekilini İYİ Parti saflarına katarken, partinin mecliste grup kurmasını ve seçime katılımını sağlamış oldu. YSK bu kritik hamle sonrası apar topar, İYİ Partinin seçimlere katılabileceğini açıklamak durumunda kaldı.Hatta Cumhurbaşkanı ilerleyen günlerde YSK’ya “Bu işi Pazartesiye bırakmasalar,transferler olmazdı,konu kapanırdı” diyerek hedefin ne olduğunu açık bir şekilde anlatmış oldu.
 
   İşte bu hamle Saray yönetimi ve küçük ortağı MHP kanadında ciddi rahatsızlık oluşturdu. Birbirlerine söylemedik laf, hakaret bırakmayan, daha sonra ise bir ittifak ile bir araya gelen AKP ve MHP kurmayları aynı tondan ve ağızdan açıklamalar yaparak bu siyasi hamleyi kalelerinde bir gol olarak gördüklerini ortaya koymuş oldular. Belli ki saray yönetimi bütün hesapları İYİ Partisiz bir seçim üzerine kurmuştu. CHP’nin bu hamlesi yapılan planlamayı bozduğu ve “Cumhur İttifakı” katılımcılarını ciddi anlamda rahatsız ettiği ortadadır.
 
   Yapılan açıklamalara bakıldığında, en kötüsü % 50 ve üstü oy almış belediye başkanlarını görevden alan, istifaya zorlayan, istifaya direnenleri tehdit eden, HAS Parti genel başkanını ve kadrolarının tamamını kendi bünyesine alan, DYP Genel başkanını transfer edip Bakan yapan, BBP eski genel başkanını kendisine danışman yapan bir siyasi parti kurmaylarının, CHP’den İYİ Partiye yapılan bu demokratik jesti siyasi ahlaksızlık olarak görmeleri gerçekten trajik bir durum.
  
 İlkeli siyaset deyip, bütün muhalifleri susturmaya çalışan ve sadece 9 partili bir seçime Türkiye’yi sürükleyen iktidar, MHP ile geçmiş dönem ilişkilerini gözden geçirmelidirler.
    CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti eksenli ittifak arayışları ve görüşmeleri siyaseti ısıtmış durumdadır.CHP’nin İYİ Partiye seçime katılıma imkanı sağlayan stratejik ve ezber bozabilecek, cesur hamlesinin devamı gelir ise bu seçim muhalifler açısında oldukça önemli sonuçlar doğuran ve ülkenin geleceğini değiştiren bir seçim olacağını düşünüyorum.

    Geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilme hakkının önündeki engelleri kaldırarak demokratik bir olgunluk gösteren ve bugünkü bulunduğu mevkilere gelmesinin önünü açan CHP, gene tarihin akışını değiştirebilecek kritik bir hamlede bulundu. İlk sonuçlara göre de bu hamle toplumda ciddi bir karşılık buldu.
Bakalım muhalefet geniş halk kitleleri tarafından beklenen umudu büyütüp, Türkiye’yi aydınlık geleceklere taşıma konusunda nasıl stratejiler geliştirecek? Yada eski alışkanlıklar ile değişen hiçbir şey yok mu dedirtecek? Önümüz yaz ve gündemde yaz sıcakları katar yakıcı olacak…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU