Umut Güldal

Seçimler nasıl sonuçlanır -1-

12 Haziran 2018 17:39
A
a
Seçim süreci artık son dönemine girdi. Adaylar ve partiler stratejilerini belirleyip, vaatlerini açıklayıp hızlı bir şekilde alanlara çıktılar. Bu süreçte gerçekten şaşırtıcı gelişmeler olmadı değil. Bu ayrı bir yazı konusu olacak kadar uzun bir konu diyebiliriz.

    Bu dönemki yazılarımı tek seferde uzun uzun yazıp sizleri sıkmak istemediğimden aralıklar ile paylaşarak 2 hatta 3 parça şeklinde anlatmaya çalışacağım. Değinmek istediğim konu, özellikle CHP adayı Muharrem İnce ve İYİ Parti adayı Meral Akşener’in estirdiği umut rüzgârı sonucunun seçim sonuçlarına ne kadar yansıdığı olacak. Ardı arkasına açıklanan anketler, yapılan kamuoyu yoklamaları ve nabız ölçen yazılar açıklanmaya devam ediyor. Bu sonuçlar tabi ki birbirinden farklı ve alakasız sonuçlar çıkartsa bile, geçmiş dönemde yaşananlar, Türkiye seçmenin bölgesel yapısı ve parti seçimleri ,aslında bizlere önemli fikirler veriyor.

    Özellikle Muharrem İnce, seçim kampanyasına başladığı 4 Mayıs tarihinde CHP ve muhalif seçmende heyecan yaratmıştı. Mutlak galip 16 yıllık AKP ve saray iktidarının sallanmaya başlamasının heyecanı özellikle muhalifleri umutlu bir sürece itmişti. İnce’nin başlardaki performansı, proje ve vaatler üzerineyken son dönemlerde AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile polemiklere girerek kampanyasını bunun üstüne kurmaya başladı. Bu durum her girdiği tartışmada galip çıkan Erdoğan’ın tabiki istediği ve yönettiği bir süreç olarak da görülebilir. İnce’nin bu siyasi hamleye cevap verip, karşı tarafın korku üzerine kurduğu kampanyasında, safları sıklaştırma imkânına ulaşmasına neden olduğunu söyleyebiliriz.

    Türkiye’de seçmenlerin yapısı muhtemelen ilk turda, en kötü ihtimal ikinci turda Erdoğan’ın kazanmasına olanak verecek yapıdadır. İnce yada Akşener oy hesaplamalarını ve stratejilerini buna göre belirlemeleri şarttı. Şarttı diyorum çünkü artık seçime çok az bir dönem kaldı ve kararsız seçmen diyebileceğimiz kişi sayısı oldukça az…

    Bu demografik yapıda Türkiye’yi 3 Bölge olarak düşünürsek,1.bölge İstanbul, Afyon üzerinden Antalya’ya kadar bir çizgi ile 2.bölgeyi ise Artvin’den başlayıp, Sivas üzerinden Kahramanmaraş’a kadarki bölge kabul edebiliriz.3.Bölge ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi olarak belirtelim.
    Belirttiğimiz bölgelerden 1.bölge, genel Türkiye seçmenine oranın yaklaşık %30 unu kapsıyor, ekonomik açıdan çok da sıkıntısı olmayan temel beklentileri demokrasi, huzur ve rahat bir yaşam tarzı olan bir bölge... Bu bölgede daha çok cumhuriyetçi ve sol kesimin desteklediği partilerin kazandığını görüyoruz. Burada CHP ve AKP oylarını karşılaştırır isek 100 kişiden 50’si CHP,30 kişi ise AKP seçmeni diyebiliriz.

    2.Bölge Türkiye’nin iktidarını ve yönetimini direkt belirleyebilecek bir sayıya ve güce sahip. Bu bölgenin demografik yapısı daha çok muhafazakâr, milliyetçi kesim olarak görülüyor. Bu bölge ülkenin %60’’ı…Temel beklentileri iş, fabrika gibi sıkıntılar. Bu oranın bir iktidar çıkarabilecek güce sahip olduğunu söyleyebiliriz. Gene 100 kişilik bir sayıyı kendimize rehber alırsak AKP yaklaşık 60, CHP 25 kadar oy alabiliyor. İşte bütün düğümde 2.bölgede çözülüyor.

    3.Bölge ise özellikle Kürt seçmenin çoğunlukta olduğu kesim. Bu kesimde insanların beklentileri anadil ve birlikte yaşan gibi talepler. Bu bölgenin 100 kişisi ise çok net dağılıyor.70 tanesi HDP,30 kadarı da AKP seçmeni. Bu bölgede CHP, MHP yada SAADET Partisi neredeyse hiç oy alamıyorlar.
    İşte bu dağılım içerisinde 2. Bölgeyi elinde bulunduran AKP ve Erdoğan, bu kozunu iyi kullanmaya devam ediyor. Korku iklimi oluşturup, ”Ben gidersem, sizde gidersiniz” havasını yaratmaya çalışıyor. Bu dönem çeşitli kazanımlar elde etmiş kesimler, İnce ve Erdoğan arasındaki kutuplaşmada tarafını seçmekte zorlanmıyor. Bu nedenle İnce, Erdoğan ile direkt atışmak yerine, kardeşlik, birleşme, adalet ve projeleri ile kendini gündemde tutmaya çalışmalıdır. Öyle ki seçimi kazanabilmesi için bu kesimden ciddi bir oya ihtiyacı var.

Erdoğan ve İnce arasında geçecek gibi görünen seçimin kazananı bu yapıda aşağı yukarı belli gibi… İkinci tura kalmadan ilk turda seçim sonucunu belirleyebilecek dinamikler oldukça belirgin bir şekilde mevcut... İşte bu dinamikler ile İnce nasıl seçimi kazanabilir bu yazı dizisinin ikincisinde derinlemesine irdeleyeceğiz.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU