Umut Güldal

Seçimler nasıl sonuçlanır -2-

21 Haziran 2018 13:26
A
a
Artık son düzlük de bütün adaylar ellerinden gelen bütün gayreti gösterdi. Özellikle Muharrem İnce performansı ile umudu ve kazanma duygusunu ciddi oranda yükseltti. Geniş kesimler İnce üzerinde kendiliğinden bir ittifak içerisine girdi. Bu birliktelik ülkemizin uzun yıllardır özlemini çektiği farklı görüşlerin bir arada, barış içerisinde yaşama arzusunu da ciddi oranda ortaya çıkardı.

Türkiye artık çatışmacı ve uzlaşmaya uzak bir siyaset dilinden ciddi oranda bıkmış durumda. Yıllardır aynı yüzler aynı sözler ile siyaset arenasında ülkeyi yönetiyor olması ciddi anlamda bir bıkkınlık oluşturdu.

İşte bütün mesele bu geniş kitleleri sandığa çekip nasıl bir başarı yolu yakalanacağı… Seçim sathı mahalline girildiğinde CHP-İYİ PARTİ-SP-DEMOKRAT PARTİ ile birlikte MİLLET İTTİFAKI oluşturarak oldukça önemli ve ezber bozan bir ittifaka imza atmışlardı. Bu ülkede bir heyecan yarattı. Üzerine CHP’nin Muharrem İnce kozunu oynaması ve bu mayanın tutması, CHP tabanından başlayarak yavaş yavaş büyüyüp tekrar umut rüzgârlarının esmesine neden oldu.

Özellikle merkez sağ diyebileceğimiz seçmenlerin yıllardır AKP’ye adeta mecbur kalmaları bu ittifak ile değişebileceğini düşünmüştük. Alternatifsiz seçmenin özellikle merkez sağda, İYİ Parti, Saadet partisi ve Demokrat Parti ekseninde kendine yer bulması, yenilmez denilen AKP’nin meclis çoğunluğunu açık ara kayıp etmesine neden olabilirdi.

Bu ittifakın üzerinde ciddi anlamda durmak gerekiyor. Çünkü daha önceki yazıda bahsettiğim,2.Bölge olarak adlandırdığım bölge, Türkiye’ de bir iktidar çıkarabilecek güce sahip olduğu ortadır. Bu bölge milliyetçi, muhafazakâr seçmenin ciddi yoğunluk da olduğu bir bölge… Gerilim ve kutuplaşmadan bıkmış gergin seçmen MİLLET İTTİFAKI ile bir nefes alma imkânı bulabilir.

Durum tespiti bu kadar net iken partiler maalesef bu birlikteliği AKP’ye karşı ciddi anlamda olumlu bir şekilde kullanamadılar. Birliktelik ve bütünleşme, ülkeye umut olacak önemli bir hamle olarak karşımızda duruyor. Meclis çoğunluğu en az Cumhurbaşkanlığı seçimi kadar önemli bir durum.

Tek bir açıdan dahi, meclis çoğunluğunun ne kadar önemli olduğunu anlatan bir örnek verelim. Aynı konuda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve Meclis kararı var ise Meclis kararı geçerli sayılacak. Bu bile yıllardır ülkeyi tek adam tarafından keyfi olarak yönetilen ülke olmaktan çıkaracak bir durum olduğu ortadadır. Böylesi önemli bir konuda muhaliflerin ittifakı, seçim sürecini çok da iyi yönettikleri söylenemez.

Ekonomi, eğitim, parlamenter sistem gibi hayati konularda partilerin hangi konularda ortaklaştığını, hangi konularda, hangi hamleleri yapacağını kimse bilmiyor. Seçim sonrası ittifakın durumu ve yol haritası net bir şekilde seçmen önüne konulamadı. Erdoğan çevresinde kümelenmiş kesimlere, ”hele bir AKP iktidarını devirelim gerisine bakarız” havası ile ulaşabilmek pek mümkün görünmüyor. Böylesi tarihi bir uzlaşı çok soyut bırakılıp, somut adımlara geçilememesi maalesef muhaliflerin rahat kazanacağı seçimi, tek vaadi korku ve güvenlik olan AKP yönetimine bırakmasına neden oluyor.

Birlikteliğin ve ittifakın öne çıkarılıp, Türkiye’nin bütün dinamiklerini bir araya getirdik havası, muhaliflere ve ülkeye bir nefes aldıracağı kesin gibi… Bu yolun neden seçilmediğini anlamak çok da mümkün değil…

Partilerin durumları böyle iken, muhalefet açısından Cumhurbaşkanlığı seçimi için mutlak surette ikinci tur gerekmektedir. Seçimi ikinci tura taşımak ilk hedef gibi görünüyor. Türkiye’nin demografik yapısı içinde ilk tur’ da muhaliflerin aday bolluğu içinde kazanan olması çok da mümkün değil… Peki, ikinci turda neler olabilir? Diğer yazımızda kısa bir süre kala son durumları ve sadece cumhurbaşkanlığı seçimini irdeleyeceğiz. Sonuçlar ile ilgili son öngörümüzü yapacağız.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU