Umut Güldal

Seçimler nasıl sonuçlanır -3-

25 Haziran 2018 14:16
A
a
Türkiye kaderinin belirleneceği önemli bir seçimini daha geride bırakmak üzere… Seçimlerin nasıl sonuçlanacağı tabi ki büyük merak konusu olmakla birlikte, neredeyse muhalefetin ve sosyal sorumluluk kurumlarının tamamı, seçimlerde hile olmaması için üstün bir gayret göstermektedirler.

Oyların sayımı ve birleştirme ile ülke geneli ilanı süreçlerinde, seçmenlere düşen görevler herkesçe malumdur. Aylardır çeşitli kuruluşlar ve partiler bu konuda eğitimleri tamamlayıp, bilgilendirmelerini yaptılar. Herkese düşen görev kuşkusuz oyuna sahip çıkmak ve iradesinin sandığa yansımasını sağlamaktır.

Artık seçim sürecinin sonuna geldik. Bütün adaylar ellerinden geldiğince, belirledikleri kampanya sürecini yürüttüler. Son düzlükte seçim süreci boyunca büyük bir heyecan yaratan ve umudu örgütleyen Muharrem İnce, İzmir, Ankara ve İstanbul mitinglerini kampanya sonuna bırakarak hem kendi moralini, hem de seçmenin kazanma inancını en üst düzeye çıkarmayı başardı. Büyük kitleler, uzun yıllardır başarılamayan sayılarda katılımların mutlaka bir yansıması olacaktır.

Türkiye seçmeninin yapısını geçtiğimiz yazılarda ayrıntılı olarak yazdık. Bu süreçte İnce’nin AKP seçmenine ihtiyaç duyduğunu anlatmaya çalışmıştık. Zaman zaman Tayyip Erdoğan’ının çektiği tartışma alanına girse de genel anlamda başarılı bir kampanya süreci geçirdi. Korku ve tehdit dışında hiçbir proje ortaya koyamayan saray yönetimine karşı önemli bir moral  üstünlüğü sağlamış gibi duruyor.

Yapılan araştırmaları ve kamuoyu yoklamalarını derinlemesine ve çeşitlilik içerisinde inceledim. Geçmiş dönemler ile karşılaştırılınca ve dönemin rüzgârına bakılacak olursa seçim sonucu ile ilgili önemli veriler elde edilebiliyor. Benim gözlemlerim, Tayyip Erdoğan özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda bitirmek isteyeceği yönünde… Bunu başarabilmek içinde birçok konuda tereddütsüz adımlar atacağını bekliyorum.

Ancak her şeyin demokratik sınırlarda, kuralına uygun olarak gerçekleşeceği varsayımı ile bakacak olursak, Tayyip Erdoğan ilk tur seçimlerde %43 psikolojik sınırını geçemez ise, meclis çoğunluğunu da alamayacağından, ikinci turda İnce karşısında kaybedebilir.

Muharrem İnce için ise %30 psikolojik sınırından bahsedebiliriz. CHP oy oranı ortalama % 26’larda geleceğini düşünürsek,%30 bandı İnce için hiçte ulaşılamaz bir oran değil…

Eğer Erdoğan için %38-43,İnce için ise %28-33 bandı aralığı psikolojik sınır olarak görülebilir. Adaylar bu oranlar arasında bir oy alırlarsa seçimin ikinci turunun kazananı İnce olacaktır. Özellikle güneydoğuda HDP seçmeni ile yakaladığı frekans ve Millet ittifakı katılımcılarının ikinci turda muhalefet adayını destekleyeceğini açıklaması, psikolojik sınırda oy alan Erdoğan’ının yenileceğine olan inancı arttırır ve İnce ikinci turda seçimi kazanır diye düşünüyorum.

Meclis çoğunluğunun muhalefetten yana olacağı tartışmasız bir gerçek gibi görünüyor. Anayasayı değiştirecek çoğunluk sağlanamasa da bu kazancın, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda İnce lehine bir rüzgâr estireceği ortadadır. Burada İnce için en önemli kavşak seçimi ikinci tura taşımak olacaktır. Esen demokrasi rüzgârı da bunun olabileceğini gösteriyor.

Ancak unutulmamalıdır ki 16 yıllık yenilmez Erdoğan imajı ülkenin genelinde halen sağlamlığını korumakta… Bu imajı yıkmakta çok kolay olmayacaktır. Erdoğan iktidarını sürdürebilmek için seçimi ilk turda kazanmak durumunda kalacak gibi görünüyor. Erdoğan karşısında oluşan Hayır bloğu, YSK’nın imdada yetişmesi ile yenilmiş ve herkes için çokta içe sinmeyen bir sonuç ortaya çıkmıştı. Bu durumun farkı da olan Erdoğan,ilk turda işi bitirmek istemekte olduğunu saklamıyor.

İşte bu şartlarda artık seçmenler sandıkla baş başa durumda… Vicdan ile ülkemiz için en iyisini seçmeye çalışacağız… Ülke tarihimizde en önemli virajlardan birini döneceğiz.16 yılsonunda baskı ve korku vaat edenler ile değişim isteyenlerin mücadelesini seçim sürecince izledik. Umarım seçim sonucunda sandıktan sağduyu, barış, huzur ve ekonomik rahatlık sağlayacak politikaları uygulayacak yöneticiler çıkar. Ülkede esen umut rüzgârı sandığa yansıması ve artık yeni sözler söylemenin gerekliliği açıkça karşımızda dururken, demokrasiye olan inanıcımız kaybolmayacağı bir sürece girmeyi en büyük temennim olarak paylaşmak isterim. BARIŞ, ÖZGÜRLÜK ve DEMOKRASİ kazansın…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU