Man adası belgelerinde de 'Alo Fatih' çıktı!

Gündem 12 Şubat 2018 15:12
Videoyu Aç Man adası belgelerinde de 'Alo Fatih' çıktı!
A
a

Mehmet Fatih Saraç ismi Man adası belgelerinde de 'Alo Fatih' çıktı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın yakınlarının Man Adası’ndaki bir şirkete para gönderdikleri ve yurt dışına para kaçırdıklarını belgeleriyle birlikte açıklamıştı.

Yargı kararının ardından yeniden gündeme gelen Man Adası belgeleriyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

halkweb.com‘da yer alan habere göre Man Adası’ndaki Türk şirketleri tek tek incelendi ve belgeler arasında yer alan ve Türkiye kamu oyunun yakından tanıdığı pek çok isme ulaşıldı.

‘ALO FATİH’ MAN ADASI BELGELERİNDE

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Habertürk TV kanalında geçen altyazıya ve Habertürk gazetesindeki habere müdahale etmek için telefonla aramıştı. Erdoğan’ın doğruladığı telefon görüşmelerinin ardından muhalefet tarafından ‘Alo Fatih’ diyerek eleştirilmişti. Konuşmalar da Erdoğan, ‘Hadi bakalım bak orada yanında patronla konuştuk görüyorsun’ derken, Mehmet Fatih Saraç, ‘Emriniz olur efendim anlaşılmıştır konu zaten’ cevabını vermişti.

Mehmet Fatih Saraç… Birleşmiş Milletler’in El Kaide ile bağlantılardan dolayı mal varlıklarını dondurduğu, hala ABD’nin terör listesinde bulunan Arap işadamı Yasin El Kadı’nın ortaklarından…

Erdoğan’ın eski danışmanı Cüneyt Zapsu ile BİM’de de eski ortak olan Mehmet Fatih Saraç’ın, Turgay Ciner’le iş ortaklığı UCZ Mağazacılık Ticaret A.Ş. ile başladı. Saraç, Park Holding ve Habertürk’ün sahibi Turgay Ciner ile birlikte Kasımpaşaspor Faaliyetleri A.Ş. yönetim kurulunda görev yaptı.

Peki Mehmet Fatih Saraç ‘vergi cenneti’ Man Adası’nda neler yaptı?

Nash Development Limited 23 Eylül 1998 yılında kuruldu. 2 Pound’a kurulan şirkette, 18 Mart 1999’da Yasin Abdullah Azizuttin Kadı şirketin yeni yöneticisi oldu

ABDULLAH KADI KİM?

Nam-ı diğer, Yasin Abdullah Ezzedine el-Kadi yani Yasin El Kadı olarak da bilinen Suudi Arabistanlı iş adamı. Yasin El Kadı için resmi Amerikan belgelerinde kullanılan tanımlama ‘küresel terörist’ ve ‘terörün finansörü’

30 Mart 1999’da ise Mehmet Fatih Saraç şirketin bir diğer yöneticisi yapıldı.

 

‘yatırım’ belirtilmişti.

1999 yılına ait geri vergisi ödemeleri 31 Mayıs 2000 tarihinde yatırılmıştı. 23 Kasım 2001 tarihli bir belgede 2000 yılına ait yıllık gelir vergisi ödemelerini uzun bir süredir yapmadıkları ve konu ile ilgili acil dönüş yapmaları gerektiği iletildi. 23 Ocak 2002’de ise bir önceki uyarıya cevap verilmediği ve 2 aylık bir içinde yine cevap gelmemesi halinde
şirketin feshedileceği belirtilmişti. 25 Mart 2002’de ise şirketin hiç bir bildirime cevap vermediğinden ve yıllık gelir vergisinin ödenmediğinden ötürü kapatıldığı bilgisi verildi.
DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Mehmet Fatih Saraç’ın Man Adası’ndaki şirketinde ‘yatırım’ yaptığı dönemde CHP’den dikkat çeken bir açıklama gelmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup başkanvekili olduğu 7 Temmuz 2006 tarihinde CHP’li vekil Atilla Kart’la birlikte Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı’na Yasin El Kadı, Mehmet Fatih Saraç, H. Cüneyd Zapsu’nun da aralarından bulunduğu 8 kişi hakkında; Kara Para aklanması, sahtecilik yapmak ve terörle mücadele kanununa muhalefet etmekten suç duyurusunda bulundu.

O suç duyurusu şöyleydi:

”Şüpheliler arasında bulunan M.Fatih Saraç’ın hesaplarında 1997-2001 döneminde 621.993.232.277.00 TL’lik bir meblağ işlem görmüştür. M.Fatih Saraç’ın herhangi bir ferdi işletmesi ya da Vergi Dairesine kaydı bulunmamaktadır. Adı geçen kişinin kendi adına kurduğu veya işlettiği bir ticarethanesi mevcut değildir. Bu hesaplara herhangi bir ticari ilişki içerisinde bulunulmayan Şahıslarca para yatırılmakta, yine herhangi bir ticari ilişki içerisinde bulunulmayan şahıslara bu hesaptan ödemeler yapılmaktadır.”

Mehmet Fatih Saraç’la ilgili bu şüpheli 621.993.232.277.00 TL’lik bir meblağ Man Adası şirketinden mi merak konusu…

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ