Mansur Yavaş'tan Kılıçdaroğlu'na: İYİ Parti'den aday olursam...

Gündem 11 Aralık 2018 11:26
Videoyu Aç Mansur Yavaş'tan Kılıçdaroğlu'na: İYİ Parti'den aday olursam...
A
a

Millet İttifakının Ankara adayı olması beklenilen Mansur Yavaş'tan Kılıçdaroğlu'na: İYİ Parti'den aday olursam...

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Mansur Yavaşarasındaki görüşmeyi özetle şöyle yazdı:

Mansur Yavaş: İYİ Parti’den olursam kaybederim, o zaman çekileyim…

Kemal Kılıçdaroğlu: Meral Hanım çok ısrar ediyor, aşamadığım için…

Mansur Yavaş: Meral Hanıma da söyledim, olursam CHP’den olurum…

Kemal Kılıçdaroğlu: Bir daha konuşacağım…

Sarıkaya'nın yazısına göre CHP ile İYİ Parti arasında haftalardır Ankara üzerinde süren müzakeredeki tıkanma dün de aşılamadı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in “ortak adayımız olmalı” dediği Mansur Yavaş’ı CHP’ye davet ederek Ankara konusundaki kararını iletti:

“İYİ Parti’den aday olmanız halinde biz Ankara’dan aday çıkarmayacağız...”

Yavaş buna itiraz etti, gerekçesini de “İYİ Parti’den aday olmam halinde kaybederiz. Ben kaybedeceğim bir yere niye aday olayım” diye açıkladı…

İLLER ÜZERİNDE MÜZAKERE

Bütün bu gelişmeler, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener’in tıkanan müzakere sürecini aşmak için bir araya gelmesiyle başladı. Liderler görüşmesinde de Ankara odaklı Balıkesir, Manisa, Denizli ve Mersin üzerinde süren tıkanıklık aşılamadı. Akşener, Ankara konusundaki ısrarını şartlı öne sürdü, “Ankara bizde olacaksa adayımız Mansur Yavaş olur. Eğer Ankara CHP’de olacaksa da tavsiyemiz Mansur Yavaş’ın gösterilmesidir” dedi.

Akşener, Ankara’nın CHP’ye bırakılması halinde Balıkesir ve Mersin’in İYİ Parti’de kalması konusunda da ısrar etti.

Kılıçdaroğlu ise Mersin, Balıkesir yerine İYİ Parti’ye Denizli ve Manisa’yı bırakmayı önerdi; buna ilave olarak Samsun, Kayseri, Niğde, Nevşehir, Konya’da da aday çıkarmayıp İYİ Parti adaylarını destekleyerek oy artışına katkı vermeye hazır olduklarını da bildirdi.

Uzlaşma sağlanamayınca, iki parti müzakerecileri CHP’den Oğuz Kaan Salıcı ile İYİ Parti’den Koray Aydın’ın tekrar bir araya gelip iller üzerinde bir görüşme daha yapması kararı alındı. İki müzakereci en az 5 kez gidip gelerek lider arasında pazar günü mekik dokudu, ancak yine de bir sonuca ulaşılmadı.

Salıcı bunun üzerine, “Genel Başkan bütçe görüşmesindeki konuşması üzerinde çalışıyor, müzakereyi bütçe görüşmeleri sonrasına kadar erteleyelim” önerisine Aydın’dan da olumlu yanıt geldi.

LİDERLER BİR ARAYA GELECEK, KARAR YAVAŞ'A İLETİLECEK

Liderlerin bir araya gelmesi veya müzakerecilerin yapacakları görüşme sonrası Yavaş’a tekrar karar iletilecek. İYİ Parti tıkanıklığın bu gece yarısına kadar aşılıp, yarın sabah kararın açıklanması konusunda ısrarlı. Ankara düğümü ittifakın geleceğini de tayin edecek…

1000
icon
mustafa korkmaz 12 Aralık 2018 23:23

bir iyi partili olarak cok sevindim ve destekliyorum saygilar

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ