MHP'nin af teklifi kadın cinayetlerini de kapsıyor!

Gündem 24 Eylül 2018 14:45
Videoyu Aç MHP'nin af teklifi kadın cinayetlerini de kapsıyor!
A
a

Devlet Bahçeli yönetimindeki MHP'nin af teklifi kadın cinayetlerini de kapsıyor!

MHP'nin af teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Af teklifi kamuoyunda da tartışılmaya devam ederken, avukat Celal Ülgen, teklifi yorumladı.

Celal Ülgen, "MHP’nin TBMM’ye sunduğu tasarı bir af yasası tasarısı değil, şartlı salıverilme ile ceza indirimi sağlayan bir tasarıdır" diye belirtti.

Celal Ülgen şunları söyledi:

"Bu tasarının yasalaşması durumunda, yasada belirtilen istisna dışındaki bütün suçlardan 5 yıl indirim yapılarak, cezaevinde süresini bu indirim ile tamamlamış bütün mahkumların serbest kalması sağlanacaktır.

Bu süre ile, artık cezası kalanlar ise cezalarının bu süre sınırına gelmesi durumunda serbest kalacaklardır.
Bir örnek vermek gerekirse; işlediği on ayrı suçtan toplam 80 yıl hapis cezasına mahkûm edilmiş bir kişi, seksen yılın üçte ikisi, yirmi sekiz yılı aştığı için yirmi sekiz seneyi iyi hâlli olarak geçirdikten sonra, koşullu salıverilebilir. (İnfaz kanunu m. 107) Şimdi bu kişi cezaevinde 10 yıl geçirmişse, iyi halli olup olmadığına bakılmaksızın cezasından 5 yıl indirilerek (10+5); 15 yıllık indirimle 13 yıl sonra bu kanundan yararlanmış ve tahliye olmuş olacaktır.

"KADIN CİNAYETLERİ DE ŞARTLI SALIVERMEDEN YARARLANACAK"

İkinci bir örnek ise, 9 yıl hapis cezasına çarptırılmış bulunan bir kimse suçun niteliğine göre adi bir suç ise, 2/3 infaz rejimi indirimi ile 6 yıl yatması gereken süreden 5 yıl çıktıktan sonra 1 yıl sonra tahliye olur.

Burada kamuoyunu ilgilendiren başlıca sorun, ülkemizde giderek artan ve bir felakete doğru sürüklenen kadın cinayetlerinin de adam öldürme kapsamı içinde, bu şartlı salıvermeden yararlanacağı gerçeğidir. Bir dönem kravat takan, iyi halli sayılarak indirim aldı ve şimdi bunlar bir de 5 yıllık bir indirim alarak elini kolunu sallayarak gezecekler. Bu sosyal yaranın kapanma olanağı kalmayacak.     

Sayın Cumhurbaşkanı devlete karşı işlenmiş suçların af yetkisi olduğunu söylüyor, ama FETÖ, PKK ve diğer terör davaları devlete karşı işlenmiş suçlar kapsamındadır. Bunları kapsam dışı bıraktığınız takdirde geriye şahıslara karşı işlenmiş suçlar kalmaktadır, ki MHP ve AKP’nin nasıl uzlaşacağı merak konusudur. Bana göre, bu uzlaşma şu anda zaten yapılmıştır ve kamuoyunu alıştırma çalışmaları yapılmaktadır."

1000
icon
mahkum eşi yeter ışık 24 Eylül 2018 15:48

Sayın cumhurbaskanım kapsam iciyiz ama ben bütün mahkumlar ve eşim adına sizden b tek ricam biz vatan hayini değilizherkezin yüzü gülsün 5 yıl indirim yüzümüzü güldürmüyo halk olarak nolur V EŞİT YASA istiyoruz biz terör hakimi maduruyuz en azından adaletli bir şekilde tekrar adil yargılanmak istiyoruz ben 3 çocuğumla 3 yıldır cok madurum efendim eşim cok haksız yere 3 yıldır kapalı cezaevinde EŞİT YASA İSTİYORUM NOLUR SAYIN CUMHURBASKANIM

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ