MHP’nin af teklifinde yeni gelişme… Kimler yararlanacak?

Gündem 26 Ağustos 2018 15:18
Videoyu Aç MHP’nin af teklifinde yeni gelişme… Kimler yararlanacak?
A
a

MHP Lideri Dr.Devlet Bahçeli'nin af teklifinde yeni gelişme… Kimler yararlanacak?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin genel çerçevesini çizdiği teklif üzerinde, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığındaki partinin hukukçularından oluşan heyet, teklifin taslağını tamamladı.

Teklife ilişkin çalışmalarda toplumsal mutabakatı önceleyen heyet, bu çerçevede Cumhuriyet tarihi boyunca çıkan afları hem içerik hem şekil hem de sonuçları yönünden detaylı inceledi.

Toplam 8 maddeden oluşacak teklifte, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumları kapsam dışında tutuldu. MHP, teklifi yeni yasama dönemi başladığında TBMM’ye sunmayı planlıyor.

ÇIKAN 52 AF DETAYLI OLARAK İNCELENDİ

Yıldız, yaptığı açıklamada, amaçlarının kader mahkumlarını topluma kazandırmak olduğunu, taslak üzerinde çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Bahçeli’nin mayıs ayında genel çerçevesini çizdiği af teklifiyle ilgili çalışmalar doğrultusunda Cumhuriyet tarihi boyunca çıkan 52 affı incelediklerini belirten Yıldız, “Bu 52 affın şekil ve içeriğini inceledim. Heyet olarak bu af ve ceza indirimlerini toplumda bıraktığı olumlu ve olumsuz sonuçlarıyla beraber inceledik. Hatta öyle aflar var ki Erzincan depreminden sonra depremde yararlılık gösteren mahkumlara bile af çıkarılmış.” ifadesini kullandı.

“TOPLUMDA BİR MUTABAKAT OLUŞMALI”

Türkiye’de genel affın şartlarının bulunmadığına değinen Yıldız, şöyle devam etti:

“Hazırladığımız teklif taslağının içerisinde ceza indirimi de var, af da var, erteleme de var. Elbette tutuklu ve hükümlünün ailelerini düşünürken, suçtan zarar görenleri, mağdurları gözetmek zorundayız. Bu konuda toplumda bir mutabakat oluşmalı. Bizim suçu meslek edinmiş insanları affetmek gibi bir amacımız yok. ‘Kader mahkumu’, adı üstünde.”

Yıldız, MHP’nin parlamentodaki çoğunluğunun teklifi çıkarmaya yeterli olmadığını, mutlaka parlamentoda diğer partilerden destek görmesi gerektiğini kaydetti.

1000
icon
yeter ışık 27 Ağustos 2018 15:05

Sayın devlet bahçeli efendim ben 33 yaşında 3 çocuk annesiyim çocuklarımdan en küçük olanı zihinsel engelli ve daha 10 yaşnda benim eşim 2 buçuk yıldır kapalı cezaevinde yatıyor benim çocuğum ömür boyu özel diyet yapmak zorunda ve düzenli olarak ankara hacettepe hastahanesinde tedavi olmak zorunda ve ben gerçekten bu konuda 3 çocuğumla cok madur durumdayım efendim benim eşim terörist ne darbeci hayin nede vatan hayini sadece yoksulluktan bir hata yaptı ve şuan çok pişman sizden tek isteğim AF VE EŞİT YASA nolur sizden sadece bunu istiyorum eşim cok bunalımda orda kendine kötü bişey yapıcak diye cok korkuyorum SAYIN DEVLET BAHÇELİ SAYGILARIMLA EFENDİM SİZİN ADALETLİ OLUCAĞINIZA YÜREKTEN İNANİYORUM

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ