Milletin sırtından inanılmaz poşet vurgunu!

Gündem 10 Ocak 2019 15:32
Videoyu Aç Milletin sırtından inanılmaz poşet vurgunu!
A
a

İşte elde edilen kazanç...Milletin sırtından inanılmaz poşet vurgunu!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan ücretli poşet uygulamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Plastik poşetlerin 25 kuruşa satılmaya başlandığını söyleyen Karaca, 25 kuruştan satılan poşetin 15 kuruşunun genel Saray'ın bütçesine aktarılacağını açıkladı.

Yıllık yaklaşık olarak 6.5 milyar liralık bir gelir elde edileceğini açıklayan Karaca,  'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2019 bütçesi 2.5 milyar dolar. Yani bakanlığın bütçesinin 3 katı oranında bir gelir elde edilecek buradan" diye konuştu.

Komisyon çalışmalarında plastik poşetin yanı sıra plastik ambalajlarında  zararlı olduğuna dikkat çektiklerini açıklayan Karaca, "Biz sadece plastik poşetlerin değil plastik ambalajların da çevreye çok ciddi şekilde zarar verdiğini söyledik. Bunun için sadece plastik poşetlerden değil plastik ambalajlardan da kurtulmanın yollarının aranması gerektiğini belirttik. Ayrıca bu elde edilen gelirin 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinde atıklardan doğanın ve çevrenin korunmasına yönelik yatırımlara harcanmak üzere' diye bir formül geliştirelim ve bunu madde olarak ilave edelim' dedik. Ancak bu kabul edilmedi" dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ