MİT'ten Kosova çıkarması: İşte FETÖ'cüler böyle paketlendi!

Gündem 30 Mart 2018 14:23
Videoyu Aç MİT'ten Kosova çıkarması: İşte FETÖ'cüler böyle paketlendi!
A
a

MİT'ten Kosova çıkarması: İşte alçak Atatürk düşmanı FETÖ'cüler böyle paketlendi...

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Kosova’da yaptığı operasyon Kosova’yı karıştırdı. Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, “Hiçbir şeyden haberim yok. Bunun gereğini yapacağım” dedi.

Anadolu Ajansı akşam saatlerinde abonelerine geçtiği haberde “Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya ve Yusuf Karabina adlı şahıslar, MİT tarafından özel bir uçakla Türkiye'ye getirildi” dedi ancak Kosova basını yakalanan isimlerin Kosova’dan çıkartılamadığını iddia etti. Öte yandan FETÖ’nün yayın organı SamanyoluHaber adlı internet sitesi kaçırılan isimlerin "Gülen Cemaati üyesi" olduklarını doğruladı.

Kosova Başbakanı Haradinac ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, “Kosova İstihbarat Servisi” ifadesini kullandı ve şunları söyledi:

“Bugün, Kosova İstihbarat Servisi tarafından gerçekleştirilen operasyonda 6 Türk vatandaşı sınır dışı edildi. Ben, başbakan olarak bu operasyonla ilgili bilgilendirilmedim. Bu yüzden, yasal ve anayasal yetkilerime uygun olarak hareket edeceğim.”

Haradinac Facebook sayfasında yayımladığı açıklamasında ise "Bu operasyonda, sınır dışı etmenin aciliyeti dahil bazı unsurlar açık değil" ifadesini kullandı. BBC Türkçe’nin haberine göre Kosova İçişleri Bakanlığı "Bu altı kişinin, güvenlik nedeniyle tutuklanmaları ardından ülkedeki oturma izinlerinin iptal edildiğini" açıkladı. Ayrıca Başbakan Haradinaj’ın akşam saatlerinde İçişleri Bakanı ve İstihbaraat Örgütü başkanını görevden aldı.
İsminin açıklanmaması kaydıyla Reuters haber ajansına konuşan, Kosovalı üst düzey bir hükümet yetkilisi ise, "Son haftalarda Türk makamlarından, Gülen okulları ve çalışanlarına karşı harekete geçmemiz yönünde çok büyük bir baskıyla karşı karşıya kaldık" dedi.

Avrupa Parlamentosu ve Yeşiller üyesi Rebecca Harms Twitter adresinden yaptığı bir paylaşımla "Bildiğime göre Kosova Cumhurbaşkanı (Haşim) Thaci'nin oğlu da Gülen okullarında öğrenci" iddiasında bulundu.

Nüfusunun büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Kosova'daki yetkililer, daha önce yaptıkları açıklamalarda Gülen okullarını kapatma planlarının bulunmadığını belirtmişti.

Operasyonun ardından, Kosova televizyonları, “son dakika” diyerek MİT’in FETÖ'cüleri yaka paça kaçırma anları olduğunu iddia ettiği görüntüleri yayınladı.
OLAYIN ARDINDAN ERDOĞAN’DAN TELEFON

Öte yandan olayın yaşandığı sıcak saatlerde Doğan Haber Ajansı dikkat çeken bir haber servis etti. Habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile birer telefon görüşmesi yaptı. Ancak haberde, liderler arasında kaçırılma olayına dair bir konuşmanın yer alıp almadığı aktarılmadı.

“Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre” denilerek verilen haberde, görüşmede Pazartesi günü Sırbistan Hükümeti Kosova Ofis Direktörü Marko Djuric ekseninde yaşanan gerilim üzerinde duruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Sırbistan ve Kosova’ya, yaşanan hadisenin Belgrad-Priştine diyaloğuna zarar vermemesi için azami özen gösterilmesi telkininde bulunduğu belirtildi. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgenin barış ve huzuru için Sırbistan ve Kosova arasında yürütülen diyaloğun son derece önem taşıdığını, Türkiye’nin bu hususta her türlü katkı sunmaya hazır olduğunu vurguladığı kaydedildi.

İŞTE O ANLAR:

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ