Nagehan vatandaşla dalga geçti: Keyifle izliyorum

Gündem 12 Ocak 2019 11:18
Videoyu Aç Nagehan vatandaşla dalga geçti: Keyifle izliyorum
A
a

Nagehan Alçı'nın küstahça 'Poşet' mutluluğu 'Sessiz devrimi keyifle izliyorum'

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, '25 kuruşluk devrim' başlıklı köşe yazısında ücretli poşet uygulamasından memnun olduğunu dile getirerek, vatandaşın ekonomik durumunu hiçe saydı.

İŞTE ALÇI'NIN YAZISI:

'Son yıllarda bu kadar etkili, bu kadar çabuk bir değişimin önünü açan ikinci bir adım hatırlamıyorum. Naylon poşetlerin marketlerde 25 kuruşa satılır hale gelmesi ülkede bir hafta içinde adeta bir sessiz devrim yarattı. Büyük bir mutlulukla izliyorum. Uyum yeteneğimizin ne kadar yüksek olduğunu göstermesi bakımından çok çarpıcı bir örnek bu uygulamaya verilen tepkiler.

Poşetler paralı olduğundan beri her gün markete gidiyor ve bakıyorum. Önceleri herkes kasada hatırlıyor, bir kaç ‘uf’ çekiyor, poşetlere para ödeyip alıyorlardı. Birkaç gün sonra evden o marketin sağda solda kalmış poşetlerini yanlarında getirmeye başlayanlar oldu. Yakınmalar da azaldı.

Son iki gündür ise file ya da bez çanta sayısında artış görüyorum. Bu biraz da ‘bilinçliyim’ ‘çevre dostuyum’ mesajı haline gelmeye başladı.

Ama en güzeli ne biliyor musunuz? Bu kadar kısa süre içinde kasada para vererek poşet almak ayıplanacak bir davranış haline geldi bile. Yanında poşet getirmeyene neredeyse ‘görgüsüz’, ‘duyarsız’ der gibi bakıyor etraf.

Bizim marketin kasasındakilere sordum. ‘Abla her akşam kapının önünde poşet dağı oluşuyordu. Çöp arabasının neredeyse yarısını bunlar dolduruyordu. İnsanlar sırf aldıklarını poşetlere doldurmakla yetinmiyorlar, bir de avuç avuç boş poşet götürüyorlardı yanlarında. Sonra da onların bir kısmını gelişi güzel sokağa atıyorlardı. Şimdi bakıyoruz bizim kapının önünde tek bir poşet yok.

Doğru adım atmak işte budur! Bazen küçücük bir şey, dev bir değişimin kapısını açar. 25 kuruş, bir devrim başlatır.

1000
icon
Lapatika 15 Ocak 2019 11:44

Kocan nerde senin.kocasizmi kaldın azgin teke gibi saldiriyon sola.

0 0 Cevap Yaz
Göksu 12 Ocak 2019 14:15

Şimdi bu üstün zeka iyi araştırmışta halk marketten çıkar çıkmaz poşetleri marketin önüne mi atıyormuş eve neyle getiriyorlar mış acaba

1 4 Cevap Yaz
Tahir 12 Ocak 2019 14:04

Nagehan şaşırmış gerçekten, neyin devriminden bahsediyor. Devrim nedir bir araştır be kardeşim. Poşetin kaldırılması yasaklanması ile mi devrim oluyor. Poşet kaldırılmadan önce tüm alışveriş merkezlerinde, Avrupa ülkelerinde olduğu üzere, alış-veriş malzemelerinin taşınacağı kağıt veya bez ya da bunların türevlerini bulundurmayı zorunlu tutarsın ve bunun bedelini de vatandaşa değil satıcıya mecbur kılarsın, ayrıca bunu tüm Türkiye de ki pazar, market, bakkal, esnaflara yayarsa bir yenilik olur. Yoksa DEVRİM olmaz... Tamam mı? Nagehan HANIMEFENDİ....

1 4 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ