Ne ararsan var! İşte şüpheli olaylar...

Gündem 31 Mart 2019 14:58
Videoyu Aç Ne ararsan var! İşte şüpheli olaylar...
A
a

2019 Yerel seçimlerinde Ne ararsan var! İşte şüpheli olaylar...

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde sabah saatlerinde oy verme işlemi başladı. Sandık başına giden milyonlar oy kullanmaya devam ediyor.

Oy kullanma işlemlerinin başlamasıyla Türkiye’nin dört bir yanından “ihlal” iddiaları da gelmeye başladı. Seçim ihlalleriyle ilgili dilekçeler seçim kurullarına sunulurken, sosyal medyada ise dikkat çeken videolar paylaşılıyor.

GAZİANTEP’TE SAHTE OY İSYANI

Gaziantep Aysel İbrahim Akınal Teknik Lisesi'nde, 1122 nolu sandıkta oy veren İbrahim Halil Sarakçıoğlu tarafından, ABD'de öğrenci olan kızı Nezihe Sarakçıoğlu adına usulüz kullanılan oy tutanak altına alındı.

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, deniz otobüs firması Gestaş'ın Bozcaada'ya seferini iptal ettiğini duyururken, alınan bu karara çok sert sözlerle yüklendi.

İşte o belgeler:

İzmir, Buca'da bir seçim ihlali yaşandığı bilgisine ulaşıldı. AKP'lilerin sandık çevresinde siyasi söylemler içeren bileklikler taktığı öğrenildi. 

YASAL OLARAK SANDIK ÇEVRESİNDEN UZAKLAŞTIRILMASI GEREKİYOR

İz Gazete’nin haberine göre; Buca'da bulunan Ege İhracatcı, Sınav Koleji, Buca Ortaokulu, Fatma Saygın, Ali Kuşçu İlkokulu, Ali Kuşçu Ortaokulu gibi okullarda AKP'li sandık görevlilerinin mavi bileklikler taktığı bilgisine ulaşıldı. Yasaya göre sandığın konulduğu bina, yapı ve bunların müştemilatında hiç kimse, başkalarının görebileceği şekilde bir siyasi parti veya adaya ait rozet, amblem veya benzeri işaretler ya da propaganda amaçlı yayınlar taşıyamaz; yazılı, sözlü veya görüntülü propaganda yapamaz. Ayrıca yine aynı yasada bu fıkra hükümlerine uymayan kişilerin kolluk güçleri tarafından sandık ve çevresinden uzaklaştırılacağı hükmü de yer alıyor.

CHP'DEN İLÇE SEÇİM KURULU'NA İTİRAZ

Öte yandan edinilen bilgiye göre Cumhuriyet Halk Partisi Buca İlçe Sekreteri Nurhayat Yılmaz'ın Buca İlçe Seçim Kurulu'na itiraz ettiği bilgisine ulaşıldı.

45 SEÇMENİN OYU TOPLU OLARAK KULLANILDI İDDİASI

Urfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Güluşağı Mahallesi’nde 45 seçmenin oyunun, seçmenlerin haberi olmadan başkası tarafından toplu olarak kullanıldığı belirtildi.

,
ENGELLİ OLMAYAN VATANDAŞLARA ENGELLİ UYGULAMASI

İstanbul, Gaziosmanpaşa Plevne Ortaokulu’nda birçok sandıkta engelleri olmadığı halde, yakınlarının oy kullanacak kişinin yanlarında yer aldığı belirtildi. İhlalin olduğu sandık numaralarının 3104 ve 3107 olduğu iddia edildi.


DENİZLİ’DE İKNA TİMİ

Denizli’de Merkezefendi ilçesinde müşahit kartlarını boyunlarına asmış ve ikna timi olarak çalıştığı iddia edilen AKP’liler ile ilgili İlçe Seçim Kurulu kararını verdi. Kurul, emniyete yazı yazarak gereğinin yapılmasını istedi.

31 Mart yerel seçimlerinde Merkezefendi ilçesinde Lütfi Ege Anadolu Lisesi ve Reşat Vural İlkokulu’nda müşahit kartlarını boyunlarına asmış bazı kişilerin ikna timi olarak çalıştığı iddia edildi. CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker olarak ortaya atılan iddiayla ilgili Merkezefendi İlçe Seçim Kurulu kararı verdi. Denizli İl Emniyet Müdürlüğüne yazı yazan kurul, gereğinin yapılmasını istedi. Yazıda, “Sandığın konulduğu bina, yapı ve bunların müştemilatında hiç kimse, başkalarının görebileceği şekilde bir siyasi parti veya adaya ait rozet, amblem veya benzeri işaretler ya da propaganda amaçlı yayınlar taşıyamaz, yazılı, sözlü veya görüntülü propaganda yapamaz. Bu fıkra hükümlerine uymayan kişiler kolluk güçleri tarafından uzaklaştırılır” ibaresine yer verildi.

Asker mükerrer oy kullanmak istedi iddiası

Tunceli Hozat'ta Jandarma görev yeri dışında üniforma ve silahla oy kullanmaya kalkıştı. Mükerrer oy kullanma teşebbüsünde bulunan jandarmanın yaptığı tutanak altına alındı.

Sol'daki habere göre ilgili tutanaktaki görevli memur kendi görevli olduğu sandık başka okul olmasına rağmen üniformasıyla geliyor ve kendi seçmen kağıdının olduğu sandıkta oy kullanmaya çalışıyor.

Kayıtları silindi, tanımadıkları 5 kişi eklendi

İstanbul'un Çekmeköy ilçesine bağlı Merkez mahallesinde ailesi ile yaşayan Halim Borak, seçime saatler kala seçmen kaydının olmadığını öğrendi. Eşi, kızı ve kaydının silindiğini söyleyen Borak, YSK sistemine girdiğinde de 5 kişinin kaydının yaşadığı evde olduğunu öğrendi. Kaya şimdi de, "Evimde kaydı görünen 5 kişi kim?" diye soruyor.

Seçim bitmeden AKP’liler sandıkları açtı

Yerel seçimlerde oy kullanılmaya başlandı. Usulsüzlükler önceki seçimlerde olduğu gibi bugünkü seçimlerde de görüldü. İstanbul’da Gaziosmanpaşa Ortaokulu’nda muhalefet partilerinin sandık görevlileri polisler tarafından dışarı çıkarıldı. Ardından AKP’li sandık görevlileri çuvalları açarak pusulaları döktü. Bir sandık görevlisi yaşananları sosyal medya hesabından paylaştığı video ile buna tepki gösterdi.

Sandık görevlisi paylaştığı videosunda, “Gaziosmanpaşa Ortaokulu'ndayız. Biz içeri girmeden bu insanlar sandıkları açmış durumdalar. Görüyorsunuz bizi içeri almadan açmışlar. Ne film çeviriyorlarsa artık sesimizi duyun. Görüyorsunuz de mi rezilliği! Kesinlikle kabul etmiyoruz! Bizi almadan hiçbir kimse açamaz! Çuvallara bakın açmışlar. Görüyorsunuz şu anda suç işleniyor. Buraya destek istiyoruz arkadaşlar” ifadeleriyle sandık açılmasına tepki gösterdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR