New York Times: İstanbul'da durum daha vahim!

Gündem 22 Nisan 2020 13:35
Videoyu Aç New York Times: İstanbul'da durum daha vahim!
A
a

Amerikan gazetesinden çarpıcı ‘İstanbul’ iddiası! Tablo çok daha vahim ...

Amerikan New York Times,gazetesi (NYT), türkiye’de koronavirüs kaynaklı ölümlerin resmi açıklamaların oldukca ötesinde olabileceğini yazdı. Türk Toraks derneği de benzer bir izahat yaparak İstanbul ve Trabzon’da olağan dışı ölüm artışları bulunduğunu ifade etmişti. Durum soru önergesi olarak Meclis’e de geldi.

New York Times, İstanbul’daki ölüm kayıtlarından yola çıkarak hazırladığı haberinde, Türkiye’nin resmi rakamların gösterdiğinden oldukca daha büyük bir felaketiyle karşı karşıya göründüğünü yazdı.

Habere bakılırsa; son iki senenin haftalık ölüm ortalamaları baz alındığında, 9 Mart-12 Nisan arasındaki süreçte yalnız İstanbul’da beklenenden 2 bin 100 daha çok ölüm kayıtlara girdi.

Bu sayı, yetkililerin o dönemde tüm Türkiye için açıklamış olduğu salgın kaynaklı ölümlerden oldukca daha çok.
Gazete, bunun “salgından meydana gelen kayıpları değerlendiren araştırmacıların başvurduğu ilk gösterge olduğunu yazdı.

Türk hükümetinin covid-19’dan ilk ölümü 17 Mart’ta açıkladığının hatırlatıldığı haberde, verilerin o dönemde İstanbul’daki ölüm sayılarının zamanı ortalamaların oldukca daha üstünde bulunduğunu gösterdiğini yazdı.

Gazete bu durumun ise virüsün bu tarihten birkaç hafta ilkin Türkiye’ye ulaştığının göstergesi bulunduğunu aktardı.

ÇELİŞKİLİ DURUM MECLİS’E TAŞINDI

İyi Parti İzmir milletvekili Aytunç Çıray da ortaya çıkan tutarsız durumu Meclis’e bir soru önergesi ile taşıdı. Çıray, İstanbul’da yaşanmış olan nüfus artışının bir yıl içinde 280 binle sınırlı kaldığını ve bu artışın ölüm istatistiklerinde yaşanmış olan artışı açıklamaktan uzak bulunduğunu belirtti.

İstanbul’da Nisan’ın ilk 10 gününde 2018 senesinde 2104, 2019’da 2054, sadece 2020’de ise 3200 şahıs yaşamını yitirdi.
Türk Toraks derneği de benzer bir açıklamada bulunmuş ve İstanbul’da yüzde 10, Trabzon’da ise yüzde 25’lik bir artış yaşandığını ifade etmişti.

İstanbul Tabiler Birliği’nin açıklamış olduğu verilere bakılırsa de, Türkiye bu yıl gerçekleşen ölümleri Dünya Sağlık Örgütü’nün talep etmiş olduğu kodlarla yayınlamamakta ısrar ediyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ