NY Times: Erdoğan yüzünden ülkeyi terk ediyorlar

Gündem 4 Haziran 2018 22:57
Videoyu Aç NY Times: Erdoğan yüzünden ülkeyi terk ediyorlar
A
a

NY Times: Erdoğan yüzünden ülkeyi terk ediyorlar..İşte detaylar, ayrıntılar;

ABD’nin köklü gazetelerinden New York Times’ta yayınladığı bir makalede, Türkiyeli milyonerlerin yüzde 12’sinin ülkeyi terk ettiğini yazdı.

Makalede, ülkeyi terk eden milyonerlerin iki gerekçesi var: “Ekonomik zorluklar ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın baskıcı politikaları.”

Ruchir sharma imzalı yayınlanan makalede, bir ülkede ekonomi düşüşe geçtiğinde parasını ilk yurt dışına çıkaranların zenginler olduğu yorumu yapıldı: “Zenginler, paralarıyla göç etmezler. Ancak bu gerçekleştiğinde, anlayın ki o ülkede tehlike çanları çalmaya başlamıştır.”

Sharma, yapılan bir araştırmaya göre dünyada 1 milyon dolardan fazla paraya sahip 15 milyon kişi olduğunu ve bunlardan 100 binin geçen yıl ülke değiştirdiğini de kaleme aldı.

Araştırmanın Türkiye ile ilgili bölümündeyse, parasını yurt dışına götüren zenginlere dair net rakamlar paylaşıldı: 
“2017’de Türkiye’deki milyonerlerin yüzde 12’si başka bir ülkeye yerleşti. Bu durum, Türkiye’deki ekonomik gidişatın ne kadar zor bir hale dönüştüğünün de kanıtı. Bu yılın başından itibaren de Türkler, liradan çıkarak dolar ve avro almaya devam etti ve paralarının büyük kısmını yurt dışına çıkardı.”

Diken'in aktardığına göre, Türkiye, diğer büyük ekonomilere göre milyonerlerin parasını yurt dışına en fazla çıkardığı ülke konumunda. Türkiye’yi ise Venezüela izliyor.

Makalenin devamında şu tespitlere yer verildi: “Türkiyeli milyonerlerin, hem ekonomik zorluklar, hem de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın baskıcı politikaları nedeniyle ülkeden kaçtıkları görülüyor.” 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ