O yazarda gemiyi terk etti: 'AKP milleti enayi sanıyor!'

Gündem 1 Mayıs 2018 15:38
Videoyu Aç O yazarda gemiyi terk etti: 'AKP milleti enayi sanıyor!'
A
a

Nihal Bengisu Karaca'da batan gemiyi terk etti: 'AKP milleti enayi sanıyor!'

Dün Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, bayram ikramiyesi, imar barışı, vergi ve prim affı gibi konular yer aldı. 

 Habertürk yazarı AKP'ye yakınlığı ile bilinen Nihal Bengisu Karaca, hükümetin açıkladığı imar barışı seçim yatırımını sert bir dille eleştirdi. 

Karaca, yasalara uyanların enayi yerine konulduğunu belirterek, "kaynak bulmak için şehre karşı işlenen suçları affedemezsin." sözünü hatırlattı.

Nihal Bengisu'nun çok konuşulacak yazısı şöyle: 

SİYASET 24 Haziran’a çekilen seçimlere kilitlendi, kim aday olacak kim olmayacaktan başka bir şey konuşulmaz oldu. Bu arada burnumuzun dibinde hayatımızı çok daha fazla ilgilendiren, kente karşı ağır suçlar işleyenleri ödüllendirirken yasalara uyan kişilere “enayi” damgası vuran çok yanlış bir iş oluyor, kimse dönüp bakmıyor. Daha doğrusu sadece tezahürat yapmak için dönüp bakıyorlar. Bu işin adı “imar barışı”.

Birkaç gündür Habertürk Gazetesi’nin manşetten de verdiği imar barışı haberlerini okuyorum. Yapılacak işle, olayı estetize etmeye çalışan yetkililerin açıklamaları arasındaki makas açıklığı dehşet boyutta. Zira yere göğe sığdırılamayan “barışın” özeti şu: Kaçak yapıların sahipleri bina maliyetinin yüzde 3’ü oranında bir bedel ödemek suretiyle alacakları “yapı kayıt belgesi” ile aklanmış olacaklar. Hazine arazisi üzerinde, kaçak olarak yapılan yapıların alım satımı yasallık kazanacak. Yıkım kararları ve idari para cezaları iptal edilecek. Devlet kaynak temin etmiş olacak. Yapılan hesaplamalara göre tüm yapılar için başvuruda bulunulması durumunda 38.1 milyar lira gelir elde edilecek. Bu binaların yüzde 80’inin kat mülkiyetine geçmesi halinde ilave olarak 30.5 milyar lira daha gelir sağlanacak. Elde edilecek gelir, Türkiye genelinde deprem riski bulunan 7 milyon binanın dönüşümünde kullanılacak.

Yani şahane fikir, her şey güzel olacak, ver mehteri! Ver ver. Çünkü konunun ülkemizin bağımsızlığının korunmasıyla bile ilgisi varmış. Çevre ve Şehircilik Bakanı’mız şöyle diyor: “Felaket kapıda. Muş’tan başlayıp Adalar’a uzanan kopkoyu bir Kuzey Anadolu Fay Hattı var. İşte bu bütçe oluştuğunda kentsel dönüşüme hızla girip her tarafı tertemiz yapacağız. İstanbul’daki 800 bin riskli binanın yarısı yıkılsa ne bağımsızlık kalır ne başka bir şey.”

VATANDAŞLA MUTABAKAT

Elbette ülkede müteahhitlerin hırsları nedeniyle tapusunu alamayan mağdurlar da var. 4 kat izinli binaya 5. katı çıkan proje sahibi yüzünden o dört katın tapusu da çıkmıyor sözgelimi. Ancak bu tür hak sahibi mağdurları kollamanın başka bir yolu bulunamaz mıydı? Zira Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri de biliyor ki şehre karşı, şehir sakinlerine karşı, doğaya karşı suç işlemeyi âdet haline getirenleri sürekli olarak affettiğinizde sorunlar baş edilemeyecek boyuta geliyor. Bunu da en iyi sizin elinizdeki veriler ispatlıyor. Ne diyorsunuz mesela: “Türkiye’deki 26 milyon bağımsız bölümün yüzde 60’ı kaçak.” Nasıl olmasın? Nasılsa devlet bir gün kaçak yapıları aklar diye düşünenleri haklı çıkarırsanız kaçak yapının sonu gelir mi?

İmar barışının en kötü yanı; devletine, kentine, belediyesine, çevresine ve en başta da yasalara saygılı davrananları aptal yerine koyması. “Ne alakası var?” demeden önce, aynı büyüklükte iki parsel hayal edin. İkisinin de en fazla 200 metrekarelik daire yapmak için izni olsun. Parsellerden birinin sahibi kurallara uysun, diğeri 200 metrekarelik sınırı üç kez aşarak üç daire daha yapmış olsun. Bunları satsın, kiralasın ve haksız kazanç elde etsin. İmar barışından sonra bu ahlaksızın haksız kazancı yanına kâr kalıyor. Yasalara uyan, işini düzgün yapan, belediyelerin prosedürleriyle uğraşan, taşma var diye bütün bahçe duvarını yıkıp yeniden yapan, vergisini ödeyen ise ettiği zararla baş başa! Neden? Çünkü devlet kaynak temin edecek.

Hatırlatmak lazım: Kaynak bulmak için şehre karşı işlenen suçları affedemezsin. Yasalara uyan vatandaş aleyhine eşitsizlik yaratamazsın. Devleti devlet yapan meşruiyetin arkasında vatandaşıyla yaptığı mutabakata, anlaşmaya uygun davranacağı varsayımı vardır. İyi vatandaşlar, günün sonunda kötülerin, işgalcilerin, yasaları delerek rant temin edenlerin kazançlı çıktığını; devletin dönüp dönüp onları affettiğini, mazur gördüğünü anladıkları zaman yasalara uymayı bırakırlar. Ne küresel emperyalizm, ne AB’ye alınmamak, ne ekonomik kriz... İnanın bana, bir ülke için, bir devlet için bundan daha büyük bir tehdit yoktur.

İmar barışı denilen ama esasında kentlerin barbarlara, zorbalara teslim edilmesini tescil eden bu düzenlemeden vazgeçilmeli.

1000
icon
Korkut Koray 2 Mayıs 2018 12:58

Bu yazarlar , öyle kolay kolay gemiyi terk edemezler. Avantaları O geminin kaptanının elinde. kaptan Reis '' Boş ol '' dedimi iş bitti. habertürk'te değil kasaba gazetesinde dahi yazamazsın. Bu ufak tefek esip gürlemeler... ortayı bulmak için danışıklı dönüşüklü bir olay.

3 9 Cevap Yaz
Mahiroğlu

Yani bağımlı ve yönlendirmeli basın. Basın özgürlüğü öldü yani.

3 5
zafer 2 Mayıs 2018 09:46

Ne diyelim !?.. Buna da şükür diyelim mi !?.. 1 tane yandaş daha aklını başına toplamaya başladığı için.... ama şimdiye kadar, şimdi şikayet ettikleri yıkıma destek çıkmaları çok fazla değil miydi !!!

0 6 Cevap Yaz
YÖK 2 Mayıs 2018 04:30

Eleştirmek için çok geç kaldın NBK

1 7 Cevap Yaz
Misafir 2 Mayıs 2018 03:55

Gönülden alkışlıyorum. Cesur yürekli insan.

4 1 Cevap Yaz
Ismail Güneş 2 Mayıs 2018 02:46

Namussuz puşt sayısı o kadar çok ki onların oylarından medet umuyorlar. Bu durumda seçim dürüstlerin ve namussuzların belirlenmesi mi olacak ?

0 8 Cevap Yaz
Hülya 2 Mayıs 2018 01:16

Doğru söylemiş

0 0 Cevap Yaz
HÜSEYİN AKPINAR 1 Mayıs 2018 23:59

GÜNAYDIIIIIIIIIIIIIIINNNNNNNNNNN,DARISI DİĞER UYUYAN AKKOYUNLARIN BAŞINA.

0 9 Cevap Yaz
Aytekin A. 1 Mayıs 2018 16:27

Akliniz yeni basiniza gelmis sanki Sayin yazarim sanan sözüm ona yazar hanim.. Yalakaligi ne zaman biraktiniz birde bu konuya deginseniz cok isabetli olur.. Saygilar..

0 15 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ