Osmanlıcı Erdoğan Topkapı sarayını imara mı açtı?

Gündem 14 Ekim 2017 13:17
Videoyu Aç Osmanlıcı Erdoğan Topkapı sarayını imara mı açtı?
A
a

Topkapı Sarayı’nın çevresindeki SİT alanının imara ve yapılaşmaya açılacağı iddialarını...

Topkapı Sarayı’nın çevresindeki SİT alanının imara ve yapılaşmaya açılacağı iddialarını Kültür ve Turizm Bakanlığı reddetti.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ve İller Bankası binasının yıkılma sürecinin de benzer şekilde geliştiğini belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a göre, Topkapı Sarayı’nda da aynı gelişmeler yaşanabilir.

“ANKARA’DAKİ TAHMİNİMİZDE YANILMADIK”

İktidarların kendi ideolojilerini yansıtan izler bırakmak için mekanları kullandığını söyleyen Candan’a göre, Topkapı Sarayı’nın 1’inci derece arkeolojik SİT alanından 3’üncü dereceye düşürülmek istenmesi tesadüf değil. Ankara’da AOÇ arazisine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapılmasının da benzer süreçlerden geçtiğini belirten Candan, şöyle konuştu:

“Ankara’daki hiçbir tahminimizde yanılmadık. Topkapı Sarayı’nın birinci dereceden üçüncü dereceye düşürülmesi de tesadüf değil. Toplumun tepkisini ölçüyorlar. İller Bankası örneğinde yıkılmayacağına dair defalarca açıklamalar yapıldı. İş makineleriyle gece yarısı tescilli kültür varlığını yıktılar.”

“HAZIRLIĞI KÖŞK YAPIMI OLARAK OKUYABİLİRİZ”
Yeni Türkiye’de koruma yaklaşımının olmadığını ve kişisel istekler çerçevesinde süreçlerin işlediğini belirten Candan şöyle devam etti:

“Daha önceki deneyimlerimizden yola çıkarak bu hazırlığı ‘köşk yapımı’ olarak okuyabiliriz. SİT alanı içerisine köşk eklentisi yapılabilir. Birinci SİT alanından üçüncü dereceye indirmeyi akıllarından geçiriyorlarsa ‘Cumhurbaşkanı’nın kalacağı köşk düşünülüyor’ demektir. AOÇ’deki, Muğla’daki yazlık saray örneğinden de hareketle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Topkapı Sarayı’na köşk yaptırabilir.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ