Pakistan'dan çocukça açıklama: Nükleer kullanırız!

Dünya 27 Şubat 2019 13:06
Videoyu Aç Pakistan'dan çocukça açıklama: Nükleer kullanırız!
A
a

Pakistan'dan skandal ve çocukça açıklama: Nükleer kullanırız!

Dün Hindistan'ın Keşmir'deki 'terör örgütlerine saldırı düzenlediklerini' açıklamasının ardından bugün de Pakistan'dan adım geldi.

Saldırı sonrası Pakistan'a ait 3 savaş jetinin Hindistan hava sahasına girdiği açıklandı. Pakistan Dışişleri Bakanlığı da savaş uçaklarının Hindistan kontrolündeki Keşmir bölgesinde uçuş yaptığını doğruladı. 
Pakistan ve Hindistan arasında yaşanan gerilimin detaylarını gazeteci Fakhar-Ur Rehman  CNN TÜRK canlı yayınında aktardı. Fakhar-Ur Rehman "Pakistan Ulusal Komuta Kurulu acil olarak toplandı. Bu kurul Pakistan'ın nükleer silahlar ve füzelerin kontrol altında tutulduğu, nükleer silahların kullanılmasıyla ilgili sorumlu bir kurul. Bizim aldığımız bilgilere göre bu kurul da Pakistan, 'Hindistan tarafından büyük bir saldırı gelme tehlikesine karşılık, nükleer silah kullanma kararı alabilir' yorumunda bulunuyor. Bu konuda kararın Başbakan tarafından alınması bekleniyor şu anda hükümet kaynakları tarafından aldığımız bilgiler bu yönde. Ancak kurulun alacağı karar bu toplantıdan sonra belli olacak. Şu anki durumda Pakistan, ulusal güvenliği için Hindistan'a karşı nükleer silah kullanabilir" dedi.

Rehman ayrıca, ABD Genelkurmay Başkanı'nın Pakistan Genelkurmay Başkanı ile yaptığı telefon görüşmesinin detaylarını da aktardı. ABD Genelkurmay Başkanı'nın, Pakistan ve Hindistan arasındaki gerilimi azaltılması ve temkinli davranmaları gerektiğinin konuşulduğu bildirildi. Yapılan görüşmede yaşanan gerilimin büyük bir savaşa yol açmaması gerektiğine dair de detayların da konuşulduğunu söyledi.

Pakistan: Hindistan'ın iki  pilotu elimizde

Pakistan ordusu ayrıca hava sahalarına giren iki Hint savaş uçağının vurulduğunu ve birinin düştüğünü açıkladı. Düşürülen uçaktaki bir pilotun da ellerinde olduğunu, ötekinin ise hastanede olduğu ekledi.

Hindistan medyası da Hint ordusunun bir Pakistan savaş uçağını düşürdüğünü bildirirken kendi uçağının kayıp olduğunu doğruladı.

Hintli pilota ait olduğu iddia edilen bir görüntü ise 'Radio Pakistan'da paylaşıldı.

Pakistan Başbakanı Imran Khan'dan ilk açıklama

Pakistan Başbakanı Khan yaptığı açıklamada "Pakistan sivillere zarar vermek istemiyor. Tüm büyük çatışmalar yanlış hesaplamanın bir sonucunda ortaya çıkar. Hindistan halkına soruyorum: iki ülke de yanlış hesaplamaların sonucunu karşılayabilir mi? Tekrar ediyorum, Keşmir Krizi ile ilgili iş birliğine hazırız. Oturup birlikte konuşmamız gerekiyor. Müzakere koridorunu açalım ve tüm önemli sorunları çözelim" dedi.

Uçuşlar durdu

Pakistan ile Hindistan karşılıklı olarak savaş uçaklarının düşürülmesinin ardından çok sayıda kentte havaalanları kapatılarak sivil uçuşlar durduruldu. Pakistan, Hindistan'la yaşanan çatışmaların ardından tüm hava sahasını kapattı.

Pakistan hava sahasını ihlalle suçlamıştı

Hindistan, Keşmir kontrol hattının Pakistan tarafındaki Ceyş-i Muhammed örgütüne ait kampa hava saldırısı düzenlediğini bildirmişti.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur ise Hint savaş uçaklarının Keşmir kontrol hattındaki Muzafferabad bölgesinden Pakistan hava sahasını ihlal ettiğini, sınırdan 5-6 kilometre içeri giren uçaklardan birinin Pakistan savaş uçaklarının müdahalesinin ardından Hint tarafına kaçarken aceleyle bomba bıraktığını açıklamıştı.

Gafur, Hint uçağının bıraktığı bombanın sınır eyaleti Hayber-Pahtunhva'daki Balakot kenti civarında bir bölgeye düştüğünü ifade etmişti.

Bombanın düştüğü arazinin ve bomba kalıntılarının fotoğraflarını paylaşan Gafur, herhangi bir maddi hasar veya can kaybı yaşanmadığını kaydetmişti.

Hindistan'da 14 Şubat'ta paramilis konvoyunu hedef alan bombalı saldırıda 44 asker hayatını kaybetmiş, 20 asker de yaralanmıştı. Yeni Delhi yönetimi saldırıyla ilgili Pakistan'ı suçlamış, saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetmişti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ