Papa Francesco Kuran'ı Kerim'i hedef aldı!

Dünya 3 Eylül 2017 16:08
Videoyu Aç Papa Francesco Kuran'ı Kerim'i hedef aldı!
A
a

Papa ile bir görüşme yapan Fransız sosyolog Dominique Wolton'ın bu görüşmesi dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. İşte o açıklama.

Fransız sosyolog Dominique Wolton'ın Papa ile gerçekleştirdiği görüşmeden oluşan ve önümüzdeki hafta yayınlanacak olan kitabın Papa Francesco ile ilgili kısmı, dünya basınında oldukça ilgi gördü.

Arjantin'de diktatörlük döneminin yaşandığı zamanlarda, 42 yaşındayken Yahudi kadın psikanaliste gittiğini anlattı.

"Bazı şeyleri netleştirmek için 6 ay boyunca haftada bir kez evine gidiyordum. Psikanalist ve doktordu. Her zaman da öyle kaldı. Bir gün beni ölmeden önce aradı. Yahu olduğu için, ruhani bir konuşmaydı. Çok iyi bir insandı" diyen Papa, ayrıca şu an kendisini özgür hissettiğini, Vatikan'dayken ruhani olarak değil ama bir kafeste gibi hissettiğini, hiçbir şeyin kendisini korkutmadığını da söyleyerek şu ifadelere yer verdi: "Katı rahipler iletişimden korkuyor. Bu da bir köktencilik çeşidi. Katı bir insanla karşılaştığımda, özellikle de gençse, hastalıklı olduğunu düşünüyorum"

Kuran Üzerine Eleştirel Çalışma Yapılmalıdır

Papa verdiği söyleşinin devamında İslamiyet hakkında, "İslam'la diyaloğumuz iyi gidiyor... Bizim kutsal metinlerimiz için yaptığımız gibi onların da Kuran üzerine eleştirel bir çalışma yapmaları onlar için iyi olur diye düşünüyorum. Tarihsel-eleştirel bir yorumlama yöntemi, gelişmelerini sağlayacaktır" ifadelerine yer verdi.

Katolik Kilisesi'nin 1960'larda din adamlarına psikanaliz yasağı koymasından dolayı, Papa'nın psikanaliste gittiği "itirafı" İtalyan basını tarafından "devrim niteliğinde" olarak yorumlandı. Papa'nın bu açıklamasıyla, bazı insanların sahip olduğu, psikolojik yardıma ihtiyaç duyanların zayıf olduğu şeklindeki algının değişmesine katkıda bulunabileceğine de dikkat çekildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ