Perinçek: Sanatçılara dokunulmazlık getirilsin, HDP kapatılsın

Gündem 25 Aralık 2018 15:45
Videoyu Aç Perinçek: Sanatçılara dokunulmazlık getirilsin, HDP kapatılsın
A
a

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek: Sanatçılara dokunulmazlık getirilsin, HDP kapatılsın

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Perinçek, sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'e yönelik soruşturma süreciyle ilgili şu ifadeleri kullandı:
“Her milletin büyük aydınları vardır. Her milletin büyük sanatçıları vardır. Türk Milleti’ninde aydınları, sanatçıları var. Bu aydınların, sanatçıların dokunulmazlıkları var. Yalnız milletvekilliği dokunulmazlığı olmaz. Anayasamızda milletvekili dokunulmazlığı düzenlenmiştir. Milletvekillerimizin siyasi faaliyetlerinde özgür olmaları içindir. Bu dokunuzmazlık bizim Anayasa Geleneğimizin bir ürünüdür. Aynı zamanda bizim aydınlarımızında sanatçılarımızında bir dokunulmazlığı olması gerekir. Onlara dokunulduğu zaman bir anlamda Türkiye’nin geleceğine dokunulmuş olur.

ÖZGÜRCE DİLEDİKLERİNİ SÖYLESİNLER
Onlar rahat olmalı, onlar serbest olmalı. Onlar sanatlarını serbestçe yapmalı. Çünkü onlar Namık Kemal geleneğinin, Orhan Kemal geleneğinin, Nazım Hikmet geleneğinin, büyük sanat geleneklerimizin bugünkü temsilcileridir. O bakımından sayın Müjdat Gezen ve aynı zamanda sayın Metin Akpınar ilgili bu soruşturmayı bizim sanatçılarımızın ve aydınlarımızın dokunulmazlığına karşı bir müdahale olarak değerlendiriyoruz. Bırakalım özgürce insanlar dilekdiklerini söylesinler. Söylemeleri Türkiye’nin geleceği açısından yararınadır. O bakımdan bu soruşturmayı hukuka uygun bulmuyoruz. Zor dönemden geçiyoruz, zor dönemde insanlar kendi önerilerini, çözümlerini, özlemlerini serbestçe ifade etmeli.”

O GÖRÜŞLERİNE KATILMIYORUM
“Biz fikir sahibiyiz. Sayın Metin Akpınar’ın konuşmasında, ‘Rusya’ya dostluk gösteren geçmişte iktidarların nasıl başına işler geldiği’ konusunda bir nevi uyarı var. İhtar var. Bu bugünkü Türkiye’nin konumuna hiç uygun bir görüş değil. Türkiye bugün ABD’nin denetimi altında kaldığı zaman hem borç batağında batar. Hemde bölünme tehditleriyle ‘Mavi Vatan’ının bölünme tehditleriyle karşı karşıya gelir. O bakımdan, sayın Metin Akpınar’ın, ‘Rusya ile dostluk kuranın başına bela gelir’, şeklinde ki görüşlerini hiç bir şekilde paylaşmıyoruz.

TÜRKİYE'NİN İHTİYACI
Bugün Türkiye’nin ihtiyacı, Suriye ile dostluk, Irak’la, İran’la, Rusya’yla, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’yle, Çin’le dostluktur. Türkiye, üretim ekonomisini bu dostluklarla kurabilir. Aynı zamanda Türkiye, kendisine yönelen Akdeniz’den Ege’den gelen tehditleri bu dostluklarla göğüsleyebilir. Buradaki fikirlerimiz Sayın Metin Akpınar ile uyuşmamaktadır. Bu tür fikirler hukuken suç teşkil etmese bile, Türkiye’nin ABD denetiminde kalmasına hizmet eder.
“Hem Türk Ordusu’nun Harekatı, Hem Suriye Ordusu’nun Harekatı Suriye’nin Toprak Bütünlüğüne Hizmet Ediyor.”

ÖSO SURİYE ORDUSUNA DA DESTEK VERMELİ
Perinçek, ÖSO’nun Münbiç’e doğru ilerleyişiyle ilgili gelişmelere ilişkin,”Çok güzel bir gelişme. Suriye Ordusuyla Türk Ordusu’nun denetiminde olan, Türk Ordusu’nun emrinde Suriye’nin vatan bütünlüğünü savunan silahlı güçlerin buluşmaları ve aynı görevi yapmaları bizim Vatan Partisi’nin özlediği bir durumdur. Bunu biz yıllarca Vatan Partisi olarak savunduk. ÖSO, TSK’nın emrinde olan, komuta ettiği bir güçtür fakat en nihayetinde Suriye’ye, Suriye Ordusu’na ait olan bir güçtür. Arkada kalan tecrübelerde şunu gördük ÖSO, sayın Beşar Esad’ın yönettiği Suriye Devleti’nin askeri güçlerine bu süreçlerde de katılmaktadır. Sonunda da böyle olacağından eminiz. Hem Türk Ordusu’nun harekatı, hem Suriye Ordusu’nun harekatı Suriye’nin toprak bütünlüğüne hizmet ediyor. Bu iki büyük kuvvet, oradan Amerikan piyonlarını, PKK’yı olsun, DAEŞ’i olsun oradan temizleyecektir.”

ÇATIŞMA İHTİMALİ GÖRÜMÜYORUM
ÖSO kuvvetlerinin Münbiç’in güneyine doğru yerleşmesi ve Suriye Ordusunun ilerlediği hattı keseceğine, Suriye Ordusu ve ÖSO kuvvetleri arasında çatışma olacağına ilişkin iddialara ise, “Ben TSK’ya ait güçlerle, Suriye Silahlı Kuvvetleri arasında bir çatışma ihtimali görmüyorum. Böyle bir çatışma her iki ülkeninde zararınadır. Her iki ülkede de bunu görecek sorumluluk duygusu ve görev anlayışı var.”

VATAN PARTİSİ'NDEN 'HELAL OLSUN' DEDİRTEN BAŞKA BİR ADIM

Vatan Partisi, 'devletin bağımsızlığına, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin odağı haline geldiği' iddiasıyla HDP'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

Partisi adına bugün başvuru yapan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, HDP'nin kapatılmasıyla ilgili taleplerini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki ilgili makama ilettiklerini söyledi.

Geçmiş dönemde aynı taleple 2 ayrı başvuru daha yaptıklarını hatırlatan Senem, "Bu parti, 2016 yılında bir özerklik bildirisi yayınlamıştı. Kongrelerinde bölücülüğü savunan ve Kürdistanı kuracaklarını açıklayan sloganlar atılmış ve Abdullah Öcalan'ı öven konuşmalar yapılmıştı. O çerçevede şubat ayında başvurumuzu yapmıştık" dedi.

Senem, HDP'nin kasımda Diyarbakır'daki gençlik kongresinde de benzer ifadelerin kullanıldığını belirterek, "HDP, anayasamızın 68'inci maddesine göre yasal olarak faaliyet yapacak bir parti durumunda değil. Benzer faaliyetlerin 10'da birini yapan partiler geçmişte Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı" diye konuştu.

'YEREL SEÇİMLERDE BU MİLLET, BU PARTİNİN ÖNÜNÜ KESMELİ'

31 Mart yerel seçimlerine yönelik olarak kamuoyuna da çağrı yapan Senem, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıllarda onların yerel yönetimlerince hendekler açtılar, şehirlerimizin caddelerine bombalar döşendi. Yüzlerce insanımız öldü, askerimiz ve polislerimiz şehit oldu. 'Böyle bir partiye mart ayında yetki vererek aynı manzaraya yol açmayalım' diye milletimize çağrı yapıyorum. Yerel seçimlerde bu millet, bu partinin önünü kesmelidir."

Senem, bir gazetecinin, bazı partilerin HDP ile ittifak yapacağı iddialarını hatırlatması üzerine, "(Gönül işbirliği) filan diyorlar ama açık açık Güneydoğu'da HDP'ye oy verecekleri Batı'da ise HDP'nin o partilere oy vereceği konuşuluyor. Bu vahim bir manzaradır" değerlendirmesinde bulundu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR