Perinçek uzun zaman sonra Erdoğan'ı eleştirdi: Ya afişleri indir ya...

VP 12 Temmuz 2017 21:25
Videoyu Aç Perinçek uzun zaman sonra Erdoğan'ı eleştirdi: Ya afişleri indir ya...
A
a

Vatan Partisi lideri Perinçek, parti heyetiyle gerçekleştirdiği İran ziyaretini ve Cumhurbaşkanlığının 15 Temmuz afişlerini değerlendirdi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türk askerinin tamamını "darbeci" gibi ve milletle karşı karşıya gösteren Cumhurbaşkanlığının 15 Temmuz afişlerine sert tepki gösterdi. Partisinin İstanbul il merkezinde basın toplantısı düzenleyen Perinçek, "Hazırlayanlar o afişleri indirsin, yoksa istifa etsin. Etmezlerse millet onları 2019 seçiminde indirecektir" dedi.

Perinçek şöyle konuştu: "Bu afişler, Türk ordusuna düşmanca bir tavırdır.15 Temmuz'u bastıran Türk ordusudur. Ordumuzu yıpratacak oluşumların içine girilmemeli. Derhal bu afişler kaldırılmalıdır. Terörle mücadele eden askerimize ve polisimize ihanettir. Hiç bir kuvvet Türkiye'yi bu afişlerle yönetemez. 15 Temmuz gecesi telefonlarını kapatanlar, Türk askerini zavallı göstermeye çalışıyor. Afişleri kaldırmayan yöneticiler istifa etmelidir! Eğer etmezlerse millet onları 2019'da indirecektir! "

Cumhurbaşkanlığının 15 Temmuz afişleri büyük tepki çekti

İRAN ZİYARETİNİ ANLATTI

İran ziyaretinde 3 gün boyunca çeşitli temaslarda bulunan ve Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile de görüşen Perinçek İran temaslarıyla ilgili de şunları söyledi:

"İran temaslarımızda temel konu Barzani'nin sözde 'Kürdistan' referandumuna karşı birlikti.

Eylem birliği konusunda mutabakata varıldı. Barzani'nin sözde 'Kürdistan' referandumuyla İkinci İsrail kurulmasına izin verilmeyecek. ABD ve İsrail, Batı Asya'da Kürdistan'ı kuramaz. İran devleti yetkilileri; "Türkiye İran bir araya gelelim. Türkiye, İran, Irak ve Suriye yetkilileri buluşalım. Barzani referandumuna karşı bölge ülkeleri bir araya gelip birlikte planlarımızı yapalım ve eyleme geçirelim" diyerek somut önerilerde bulundular. Türkiye Türk askerine karşı o psikolojik savaşı yaparken, İran gelin ikinci İsraile karşı mücadele yürütelim. diyor. İranlı yetkililer İkinci İsrail tanımımızı beğendiler."
 

Barzani'nin "Referandumda geri adım yok" açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine Perinçek, "Barzani'yi bırakın Amerika geri adım atmaya başladı" dedi.

Perinçek, parti heyeti olarak Tahran'da üst düzey İranlı yetkililerle yaptıkları görüşmelere ve alınan kararlara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“İsrail'i getirip komşumuz yapmak istiyorlar. Bu yapılan Amerikan emperyalizminin bir girişimidir. Kesinlikle İkinci İsrail devletçiğinin kurulmasına izin verilmeyecektir. Önümüzdeki süreçte eylem birliği, beraberlik konularında, Sayın Ali Ekber Velayeti ile görüşmemiz son derece verimli oldu.

Sayın Velayeti'nin önerisi üzerine görüşmeden sonra basın açıklaması yaptık. Bölgedeki ülkelerin toprak bütünlüğünü savunmada İran'ın kararlı olduğunu ve Vatan Partisi'yle olan görüşmelerde de görüş birliğinde olduğunu belirtti. İran Devleti'nin başında bulunan İmam Ayetullah Seyyid Ali Hamaney çok önemli bir açıklamada bulundu. Açıklamasında, 'Kürdistan'ın bir rüya olduğunu bu rüyayı görenlerinin uyanmalarının çok yararlı olacağını' belirtti. İran Devleti adına Kürdistan girişimine karşı net tavrı ifade etti.

Dünyada bazı kafa karışıklıkları var. Bu propagandalara göre güya İran 'Kürdistan'ın kurulması konusunda hoşgörülü bakıyor'. Ama sizin de, dünya basının da gördüğü gibi İran'ın dış politikasını yöneten isimlerden Velayeti bu propagandalara göğüs germiş oldu. Vatan Partisi olarak hep şunu anlattık: 'Yapılacak referandum Kürdistan için değil. Amerikan silahı ile, İsrail silahı ile Kürdistan kurulmaz. Kurulmak istenen ülke İkinci İsrail'dir. Türkiye'nin burnunun dibinde İsrail'in ve Amerikan'ın üsleri bulunacak, askerleri bulunacak ona da Kürdistan denecek.' Bu tehdidin ciddiyetini İran görmektedir. İran'ın Türkiye için güvenilecek bir dost olduğunu bu görüşmelerimizde bir kez daha anladık.

Temaslarımızda, ‘Türkiye ve İran olarak ortak bir strateji belirleyelim. Türkiye, İran, Irak ve Suriye yetkilileri buluşalım. Bu referandum girişimine karşı ve sözüm ona İkinci İsrail kurma girişimine karşı bölge ülkeleri bir araya gelip planlarımızı yapalım ve o planları eyleme geçirelim’ şeklinde son derece somut konuştuk. İkinci İsrail tespiti Vatan Partisi'nin tespitidir ve Batı Asya'da da kabul görmüştür. Barzani'yi bırakın, Barzani'yi cepheye süren Amerika geri adım atmaya başladı. Barzani’nin kendi bacakları yok, Amerika ne diyorsa onu yapmaktadır."

1000
icon
hüseyin albay 13 Temmuz 2017 12:30

ve nihayet perincek yıllar sonra doğru bir tesbit yapabilmiş.bölgemizde yaşanan en büyük sorun karşısında.türkiye,iran,suriye,ırak ın kuracağı ortak bir pakt olmamasıdır,acıyı ızdırabı çeken üzerinde oyun oynanan bu dört ülkedir,çözümüde bu dört ülkenin ortak çözümüdür.türkiye esadı devireceğim davranışından vazgeçip bu birlikteliği sağlamanın önderliğini yapmalıdır.iş işten geçmeden buçalışmalar başlatılmalıdır.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ