Rus ve Alman medyası YSK kararını böyle gördü: Demokrasi kalkıyor!

Gündem 7 Mayıs 2019 21:28
Videoyu Aç Rus ve Alman medyası YSK kararını böyle gördü: Demokrasi kalkıyor!
A
a

Rus ve Alman medyası YSK kararını böyle gördü: Recep Tayyip Erdoğan Demokrasiyi kadırıyor!

Alman dergisi Der Spiegel, İstanbul'daki seçimlerin YSK tarafından iptal edilmesi ile ilgili olarak "Erdoğan demokrasiyi kaldırıyor" başlıklı bir makale yayımladı.

Spiegel yazarı Maximillian Popp, kaleme aldığı makalede "Türkiye'de iktidar değişikliği artık demokratik yollarla mümkün değil" ifadelerine yer verdi. Ülkenin ciddi bir kriz ile karşı karşıya olduğunu yazan Popp, "Erdoğan'ın yazgıya boyun eğdirdiğini ve medyayı sıraya dizdiğini" yazdı.

Der Spiegel yazarı, YSK'nın İstanbul seçimini 4'e 7 oy ile iptal etme kararı aldığı 6 Mayıs 2019'u "Türkiye için kara gün" olarak tanımladı. Popp, "Türk ekonomisinin son aylarda çok 'acı' çektiğini" yazdı ve "Pazartesi günü Lira'nın sert bir düşüş gerçekleştirdiğini" ifade etti. Makalede ekonomik sonuçların dışında alınan kararın "sosyal barışa" da etki edeceği belirtildi.

Makalede ayrıca, "Mart seçiminin iptaline dair bir neden sunulmadı, çünkü sonuçlar Erdoğan'ı memnun etmediği için iptal edildi. Erdoğan böylece diktatörlüğe son adımını attı" ifadelerine yer verildi.

RUS BASININDA BÖYLE YER ALDI!
RBK: SEÇİMLER İKTİDARIN BASKILARI SONUCUNDA ALINDI, TÜRKİYE'DE HALK SEÇİMLERDEN YORULDU

Rus ekonomi gazetesi RBK ise İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin haberi 'Türk Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul seçimlerini iptaline ve yenisinin düzenlenmesine karar verdi' başlığı ile okurlarına duyurdu.

Gazetenin haberinde yorumlarına yer verilen Rus siyaset bilimci Timur Ahmetov, "Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı, iktidarın baskıları neticesinde alındı. İtirazları değerlendirme süreci bile bir ay sürüncemede kaldı. Bu da seçim sonuçlarının sabote edilmesi için (yasalarda) boşluk arandığının göstergelerinden biriydi" ifadelerini kullandı.

Seçimlerin iptalinin seçmenlerin kararına nasıl yansıyacağını söylemeninse kolay olmadığını kaydeden Ahmetov "İnsanlar, siyasi görüşleri her ne olursa olsun, seçimlerden usandılar" değerlendirmesinde bulundu.
KOMMERSANT: MUHALEFET KAZANDI, SEÇİM İPTAL EDİLDİ

Kommersant gazetesi ise haberindeyse "İstanbul belediye başkanının belirlendiği seçimler, muhalif adayın zaferi sonrası iptal edildi" ifadelerine yer verildi. Türkiye Yüksek Seçim Kurulu'nun iptal kararını, iktidar partisinin isteği üzerine aldığı ifade edilen haberde, AK Parti'nin seçimlerin iptal edilmesi için ortaya attığı iddialardan birinin, hakları olmamasına karşın yaklaşık 40 bin kişinin seçimlerde oy kullanmış olması olduğu hatırlatması yer aldı.

ROSSİSKAYA GAZETA: İSTANBUL SAKİNLERİ TENCERELERİYLE SOKAĞA ÇIKTI, KENTE İNANILMAYACAK BİR GÜRÜLTÜ HAKİM

Rus hükümetinin resmi kararlarının yayınlandığı Rossiskaya Gazeta ise İstanbul seçimlerinin iptali ardından şehrin birçok semtinde kararın 'tencerelerle protesto edildiğini' yazdı. "İstanbul sokaklarında inanılmayacak bir gürültü hakim" ifadelerine yer verilen haberde, çok sayıda şehir sakininin kapkacaklarıyla sokağa çıkıp bunları birbirlerine vurarak protesto gösterisi gerçekleştirdiği, otomobilleriyle sokağa dökülenlerin de korna çalarak onlara eşlik ettiği kaydedildi.

Haberde ayrıca İstanbul'daki protestolarla ilgili pek çok video ve sosyal medya paylaşımına yer ayrıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ