Rusya açıkladı: Suriye'de seçimi Esad kazanacak!

Dünya 27 Aralık 2018 23:09
Videoyu Aç Rusya açıkladı: Suriye'de seçimi Esad kazanacak!
A
a

Rusya AKP'lilere göre ''acı gerçeği'' açıkladı: Suriye'de seçimi Dr. Beşar Esad kazanacak!

Rusya lideri Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Suriye'de seçimlerin düzenlenmesi halinde Beşar Esad'ın yeniden seçileceğine inandığını söyledi. Bogdanov, demokratik biçimde düzenlenecek seçimleri kazanırsa, Türkiye'nin Esad'la çalışmayı değerlendirebileceği yönündeki sinyaller içinse 'çok önemli gelişmeler' yorumunu yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Bogdanov, Bloomberg'e verdiği röportajda, halkın Suriye lideri Esad'a verdiği desteğe ilişkin olarak, "(Esad) oldukça popüler. Popüler olmasaydı son birkaç yılın sonuçları farklı olurdu" dedi.

Bogdanov, bir sonraki seçimlerde Esad'ın zafer kazanıp kazanamayacağı sorusunaysa, "Tabii ki (kazanır), benim düşüncem bu" yanıtını verdi.

Siyasal çözüm çabaları kapsamında Suriye'nin yeni anayasanı hazırlayacak komitede kimlerin yer alacağına ilişkin çalışmalara, 2019 başında son şeklinin verilmesi bekleniyor. Plana göre, anayasa çalışmalarını da BM denetiminde düzenlenecek seçimler izleyecek.

'TÜRKİYE'DEN, ESAD'A İLİŞKİN GELEN SİNYALLERİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ'

Ayrıca Bogdanov, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, demokratik bir biçimde yapılmış seçimleri kazanması halinde Türkiye'nin Esad'la çalışmayı düşünebileceğini söylemesine ilişkin olaraksa, "Bunlar çok önemli gelişmeler, bunu memnuniyetle karşılıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

'SURİYE ORDUSU ÜLKENİN TAMAMINDA KONTROL SAĞLAYINCA İRAN GÜÇLERİ GERİ ÇEKİLECEK'

Rusya lideri Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi, Suriye'deki İran güçlerine ilişkin bir soru karşısındaysa, hükümetin Suriye topraklarının kontrolünü yeniden tamamen eline geçirmesi halinde, 'artık burada kalmaları için bir sebepleri olmayan' İran güçlerinin Suriye'yi terk edeceklerini söyledi.

'TÜRK GÜÇLERİNİN SURİYE'DEN NİHAİ OLARAK GERİ ÇEKİLMESİ İÇİN…'

Özel Temsilci ayrıca, Suriye ordusunun ülkenin kuzeydoğusuna geri dönebilmesi ve Türk güçlerinin nihai olarak geri çekilmesi için, bu zamana kadar ABD'nin koruması altında olan Kürt güçler ve Şam arasında arabuluculuk yapabileceklerini de ekledi.

RUSYA, ARAP BİRLİĞİ'NİN, SURİYE'Yİ YENİDEN ÜYELİĞE KABUL ETMESİNİ BEKLİYOR

Bunların yanı sıra Bogdanov, çatışmaların başladığı 2011'de Suriye'nin üyeliğini askıya alan Arap Birliği'nin ülkeyi yeniden üyeliğe kabul etmesini beklediklerini de kaydetti.

2011'DEN BERİ İLK DEFA ARAP BİR LİDER, ESAD'I ZİYARET ETTİ

"Birçok Arap ülkesi bunun derinlemesine düşünülmüş bir karar olmadığını, hatta ters tepen bir karar olduğunu anladı" diyen Bogdanov, Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in, geçen hafta bir Rus uçağıyla Şam'a giderek 2011'den beri Suriye'yi ziyaret eden ilk Arap lider olduğu hatırlatmasını da yaptı.

1000
icon
Hayati kesimoğlu 28 Aralık 2018 01:01

Zaten suriyede şu anda gözükende emperyalist saldırganlığın karşısında direnç göstererek ülkesini uçurumdan kurtaran Esadın seçimleri kaybetmesi anormal sonuç olur türkiyenin esada direnç göstermesininde hiç bir anlamı kalmaz eğittiği silahlandırdığı çeteci gurupların ne olacağıyla ilgili kaygıları türkiyeyi yönetenlerin sorunu olarak külfetini türk halkının sırtına geçirecekler türkiyenin kürt bölgelerine operasyon yapma ve buraları sdg güçlerinden temizleme düşüncesi bu bölgeye ellerinde kala ösö unsurlarını yerleştirme planı gibi gözüküyor

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ