Sabah'ın başyazarı Barlas: Türkiye'de adalet yok

Gündem 1 Mayıs 2018 14:03
Videoyu Aç Sabah'ın başyazarı Barlas: Türkiye'de adalet yok
A
a

Sabah'ın başyazarı Mehmet Barlas: Türkiye'de adalet yok

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin başyazarı Mehmet Barlas, bugünkü yazısında Türkiye’de adaletin olmadığını yazdı.

Mehmet Barlas yazısına Soğuk Savaş döneminden şu alıntıyla başladı:

“Demir Perde buharlaşmadan önce Sovyetler Birliği kapitalist Avrupa'nın ekonomik örgütü olan Ortak Pazar'a karşı Demir Perde ülkelerinin üye olduğu COMECON'u kurmuştu. Merkezi Moskova'da bulunan COMECON Genel Sekreterliği üye ülkelerin ekonomilerini katı bir disiplin içinde yönlendirirdi.

ADALET VE BAKANLIĞI

O dönemde Çekoslovakya hükümeti bir ‘Deniz Ticaret Bakanlığı’ kurmaya karar vermiş.

COMECON sekreterliği de Çekoslovakya'yı ‘Sizde deniz yok, bu nedenle Deniz Ticaret bakanlığı kuramazsınız’ diye uyarmış. Bunun üzerine Çekoslovak Dışişleri Bakanı ‘Ama Bulgaristan'da Kültür Bakanlığı, Sovyetler Birliği'nde de Adalet Bakanlığı var’ diyerek COMECON sekreterliğini protesto etmiş.”
Mehmet Barlas yazısının devamında, “Bugün de canilere 10-15 yıl hapis cezaları verilirken, mesela bir gazete yazarına iki tane ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesi, hangi adalet anlayışına sığar ki?” ifadelerini kullandı. Barlas daha sonra bazı yargılama örneklerini köşesine taşıdı ve yazısının girişindeki Soğuk Savaş dönemine atıf yaparak, “Bir ülkede deniz varsa adalet de var demek midir?” şeklindeki sözleriyle Türkiye’de adalet olmadığını ima etti.

Mehmet Barlas’ın yazısının devam eden ilgili bölümü şöyle:

“BİZDEKİ DURUM

Bizde de 20'nci yüzyılın ikinci yarısında bir başbakanın ve iki bakanın yargı kararı ile idam edilmeleri de, Türkiye'deki adaletin sorgulanmasına neden olmamış mıdır? Bugün de canilere 10-15 yıl hapis cezaları verilirken, mesela bir gazete yazarına iki tane ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesi, hangi adalet anlayışına sığar ki?

KATETERLİ KADINCAĞIZ

Tabii bir de, sıradan insanların adalet karşısında şaşkın kaldıkları durumlar var. Mesela İzmir'de geçirdiği akciğer ameliyatının ardından şiddetli sancılar yaşayan çünkü vücudunda "kateter teli" unutulan bir kadın hasta, maddi ve manevi tazminat istemiyle İdare Mahkemesi'nde dava açmış. Ancak Adli Tıp Kurumu verdiği raporda, "Bu kadın ömür boyu kan sulandırıcı ilaçları kullanırsa, kateter teli ile birlikte yaşayabilir" diye rapor vermiş.

Bereket İzmir İdare Mahkemesi, bu kadıncağıza Sağlık Bakanlığı'nın 30 bin lira manevi tazminat ödemesine karar vermiş...

UCUZ EKMEK YASAKLANMIŞ

Bir ilgi çekici adliye haberi de Antalya'dan... Fırın ve marketlerde 1 liraya satılan ekmeği 75 kuruşa satan esnaf hakkında Ekmek Üreticileri Derneği dava açmış. "Devletin belirlediği bir rayiç bedel var.

Bu fiyatın altında satış yapanlar komşu esnafı zarara uğratıyor" gerekçesi ile açılan dava sonunda Asliye Ticaret Mahkemesi "Davalının ekmeği ortalama maliyet fiyatı altında satmaktan ibaret eyleminin, haksız rekabet olduğunun tespiti ve haksız rekabetin menine" karar vermiş... Yani adamcağıza "Ekmeği ucuza satamazsın" denilmiş.

Ne dersiniz? Bir ülkede deniz varsa adalet de var demek midir?”

1000
icon
Cahit Tas 5 Mayıs 2018 14:36

Barlas bey, doğru haber verme konusunda treni kaçırdınız lakin ekmek konusunda mahkemenin verdiği kararın doğru olduğunu belirtmek isterim! Küçük esnafları korumak lazım, çünkü maddi gücü olan esnaflar geçici olarak maliyet altında ürün satarlarsa maddi gücü olmayanı iflas ettirir ve tek başlarına kaldıklarında zararınıni katıyla geri alır. Maliyetin altında ürün satıp haklı düşünüyorlarsa gitsinler bir yardım vakfı açsınlar! Gazetecilerin birak uzun ceza almaları, tutklanmaları bile doğru değil! Bu konuda tabi çifte standart uygulanıyor! Yandaş medya istediğini yazıyor ama hoşlarina gitmeyen gazetelere bir çok engeller konuluyor! Örneklerden biri: THY uçaklarında Cumhuriyet gazetesi 2 yıldır dagıtılmıyor! Bekleme salonlarında ise görülmeyecek yüksek raflara konuluyor!

0 1 Cevap Yaz
Mustafa Cavdar 2 Mayıs 2018 09:25

Gunaydin Bambi . Cok gec oldu ama yine de uyanip aci Turkiye gercekleri gorebildin.

0 2 Cevap Yaz
Mustafa Cavdar 2 Mayıs 2018 09:25

Gunaydin Bambi . Cok gec oldu ama yine de uyanip aci Turkiye gercekleri gorebildin.

0 0 Cevap Yaz
Cafer Tayyar 1 Mayıs 2018 22:04

Sözlerine İtibar edilmez. Allhü teala bunlara zaman tanıyor. Daha da sapıtsınlar diye.

0 1 Cevap Yaz
Yusuf 1 Mayıs 2018 22:01

Bu iktidar da alacağını almış tır Yeni çanaklar bulmuştur Barlas tan dürüst lük beklemek ahmaklık tan başka birşey değildir

0 5 Cevap Yaz
servet özbakır 1 Mayıs 2018 16:28

Eh Hayırlı sabahlar mehmet barlas onsltı yıl sonra uyandınızsa Hayırlı sabahlar çünkü onaltı yıl boyunca bu memleketi bu hale getirenleri radikal bir şekilde savundunuz bu adaletsizlikte Seninde payın büyük.

0 7 Cevap Yaz
Rifat özfuruncu 1 Mayıs 2018 15:05

Her dönemin adamı olan bir köşe yazarının sözlerine pek itibar edilmemeli çünki her dönemde iktidarların yanında duran onlara methiyeler düzen iktidar değişince kendiside birden değişen yeni iktidarın yanında boy gösteren ilginç bir tip gazeteci görünümlü dalkavuk

1 6 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ