Şam saldırısını İsrail üstlendi

Dünya 27 Nisan 2017 14:39
Videoyu Aç Şam saldırısını İsrail üstlendi
A
a

İsrail'den Şam Uluslararası Havalimanı yakınlarındaki patlamaya ilişkin açıklama

Şam Uluslararası Havalimanı yakınlarındaki patlamayı 'kaza' olarak tanımlayan İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, patlamanın İsrail'in İran'ın silah transferini durdurma politikasıyla uyumlu olduğunu söyledi.

Sputnik'in haberine göre; İsrail Ordu Radyosu'na konuşan Katz, "Bu olayın İsrail'in, Hizbullah'a silah transferini önleme politikalarıyla uyumlu olduğunu söyleyebilirim. Hizbullah'a gelişmiş silah transferi yapılacağına dair istihbarat aldığımız her seferde harekete geçeceğiz. İran'ın Suriye'de askeri bir varlık oluşturmasını önlemek zorundayız" ifadelerini kullandı. Katz'ın bu açıklaması, 'İsrail, saldırıyı dolaylı yoldan üstlendi' yorumunun yapılmasına neden oldu.

Sosyal medyada patlama görüntüleri paylaşan Suriyeliler, saldırının İsrail'in tarafından gerçekleştirdiğini ve Hizbullah'a ait silahları hedef aldığını yazmıştı.

İngiltere merkezli Suriye Gözlem Örgütü kaynakları patlamanın Türkiye saati ile 05.20 dolaylarında meydana geldiğini duyurmuştu. Gözlem Örgütü kaynaklarına göre nedeni henüz bilinmeyen kuvvetli patlama kentin büyük bir bölümünden duyulduğu ve patlamanın ardından yangın meydana geldiği duyurulmuştu.

İsrail, Suriye'deki çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana Suriye ve Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, zaman zaman Suriye topraklarında faaliyet gösteren muhalif gruplara, Hizbullah güçlerine ya da Suriye ordusuna ait noktalara operasyonlar düzenliyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR