Savaş yaklaşıyor...İsrail: İran’a karşı Arap ittifakına katılacağız

Dünya 4 Ocak 2018 20:36
Videoyu Aç Savaş yaklaşıyor...İsrail: İran’a karşı Arap ittifakına katılacağız
A
a

İran’ın Suriye’deki hegemonyasını önlemek için geniş Arap koalisyonuna katılacaklarını açıkladı

Suudi Arabistan başta olmak üzere körfez ülkelerinin İran'a karşı büyük bir savaş hazırlığı yaptığını biliyoruz, iste bu konuyla ilgili İsrail'den Araplara bir destek daha geldi;
Filistin'in SAMA haber ajansı, İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot'un Hertzilya Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmada, İran’ı 'Şii hilali' kurmaya çalışmakla suçladığını bildirdi.

İRAN NÜFUZUNU ARTIRMAYA ÇALIŞIYOR

YDH'nin SAMA'dan aktardığı habere göre Eizenkot, "İran, Şii Hilali kurarak Irak, Suriye, Lübnan, Yemen, Bahreyn ve Gazze Şeridi yoluyla nüfuzunu arttırmaya çalışıyor. Tahran’ın yalnızca Hamas ve Hizbullah’a yaptığı yıllık yardıma bir bakın" dedi.

Konuşmasında Suriye meselesine de değinen Genelkurmay Başkanı Eizenkot, İran’ın Suriye üzerinden İsrail sınırlarına yaklaşmasını engellemeye çalıştıklarını vurguladı. Eizenkot ayrıca şu noktalara değindi:

"İstihbarat servisimizden aldığımız bilgiye göre, Suriye'de şu an yaklaşık 2 bin İranlı askeri danışman, 8 bin Hizbullah militanı, 10 bin tane de Irak, Afganistan, Pakistan gibi ülkelere mensup ancak İran’a bağlı milis bulunuyor. Şu gerçeği göz ardı edemeyiz: Hizbullah, Şii savaşçılar ve İran, Beşar Esad’ın yanında duran bu cephenin Suriye’de zafer kazandığını düşünüyor."

'ARAP KOALİSYONUNA ÜYE OLACAĞIZ'

Hem askeri, hem de diplomatik anlamda İran’ın Suriye’deki varlığını engellemek için çaba gösterdiklerini belirten Eizenkot, "Bu durum İsrail, Suriye ve Avrupa açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. İsrail, Suriye’deki Şii hegemonyasını önlemek amacıyla geniş çaplı Arap koalisyonuna üye olacağız" dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR