Savaştan dönüldü..Erdoğan tereddüt etmedi! Yunan Başbakan korktu

Dünya 2 Ağustos 2020 17:42
Videoyu Aç Savaştan dönüldü..Erdoğan tereddüt etmedi! Yunan Başbakan korktu
A
a

Yunanistan , Mısır ve Fransa karşısında direnen Türkiye..Yunanistan'ı korkuttu...

ABD ve Avrupa'nın desteğini arkasına alan Yunanistan, 21 Temmuz'da Türkiye ile savaşın eşiğinden döndü. Kardak krizini aratan bir durum olarak nitelenen restleşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan tereddüt etmedi. Yunan Başbakanı korktu, kriz Almanya'nın araya girmesi ile çözüldü.

Oruç Reis'in Meis Adası'nın 180 kilometre açıklarında yaptığı keşif, Yunanistan'ı delirtti. Araştırma gemisi hareketine başlayınca Yunan jetleri havalandı. Türk F16'ları da tam 2.5 saat Meis üzerinde uçtu. Normalde 3-5 dakika süren uçuşların bu kadar uzaması adalarda yaşayanların da dikkatinden kaçmadı. Sözcü'nün iddiasına göre Alman basınına konuşan Meis Adası Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Achladiotis, “Böyle bir şey hiç görmedik. Bu uçuşlar hep bir kaç dakikada biterdi” dedi.

Türk savaş gemileri bölgeye hareket etti

Olaylarda gerilimin yükselmesi üzerine Yunan donanması harekete geçti. Salamis Deniz Üssü'nden yola çıkan Yunan savaş gemileri Doğu Ege'ye yola çıktı. Türkiye, en sert cevabı verdi. Aksaz'dan 18 savaş gemisi Meis'e hareket etti. Türkiye, uluslararası hukuka göre de haklıydı, çünkü Adalar'ın münhasır ekonomik bölgeleri yoktu.

Yunanistan başbakanı paniğe kapıldı

Yunanistan Başbakanı Miçotakis korku içinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'i aradı. Merkel, Erdoğan'ı aradı ve “diplomasiye şans verilmesini” rica etti. Sıcak çatışmaya dakikalar kala harekât durduruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı İbrahim Kalın, Merkel'in Dış Politika Danışmanı Jan Hecker, Yunanistan Başbakanlık Diplomasi Bölümü Başkanı Eleni Sourani bir kez buluştu. Diplomatik çözüm için tekrar görüşme kararı alındı.

YUNAN BASINI DEĞERLENDİRDİ
Yunan gazeteci yazar Nikos Igglesis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin tarihsel sürecine ve bölgede yaşanan son gelişmelere ilişkin Elliniki Antistasi'de bir makale kaleme aldı. Türkiye’yi "Yunan halkının ezeli düşmanı" olarak nitelendiren Igglesis, savaş tamtamları çaldığı yazısında Yunan hükûmetlerinin çaresiz çırpınışlarından yakındı.

Türkiye’nin "Yunanistan’ın yalnızca geçmişteki ya da günümüzdeki bir düşmanı olmadığını, Yunanistan’ın varlığına yönelik sınırsız bir tehdit oluşturduğunu" kaleme alan Nikos Igglesis, “Ankara’nın jeostratejik hedeflerinin önündeki en büyük engel Yunanistan’dır, çünkü sınırlarındaki en güçlü devlet Yunanistan’dır" iddiasında bulundu.

"Önlerindeki ağaca takılı kalıp arkadaki koca ormanı göremiyorlar"

Bugüne kadarki Yunan hükümetlerini, diplomatları, askerî yetkilileri ve gazetecileri Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerçekleri görememekle suçlayan Nikos Igglesis, şu satırları kaleme aldı:

"Hepsi, aradaki problemlere kısa vadeli çözümler bulmaya çalıştılar. Önlerindeki bir ağaca takılı kalıp arkadaki koca ormanı göremediler. (Yöneticilerimiz) bugün Oruç Reis ya da Yavuz gemileri bölgedeki faaliyetlerine ara verse bunu yeterli görüp derin bir oh çekecekler. Halbuki yarın daha güçlü bir şekilde karşılarına dikilebileceğinin farkında değiller."

"1922'de galip gelebilseydik bugün belki de Anadolu'da bir Pontus devleti olurdu"

Türkiye’nin bugün Yunanistan için oluşturduğu "tehdidin" kaynağını Kurtuluş Savaşı’na bağlayan Nikos Igglesis, hezeyanlarını şöyle ifade etti:

"Batı Anadolu’da verdiğimiz savaşı kazanabilseydik, bugün belki de Ege’nin doğusundaki topraklarda olabilirdik. Boğazlar Türkiye’nin kontrolünde olmazdı. Hatta belki Anadolu’da bağımsız bir Pontus devleti bile olabilirdi. Fakat bu maalesef gerçekleşmedi ve aradan geçen yüz yılın ardından yeniden bir imparatorluğun doğuşuyla karşı karşıyayız"

"Ölüm kalım mücadelesine hazırlanalım"

Türkiye ile Yunanistan arasındaki meselelerin müzakere yoluyla çözülemeyeceğini öne sürerek savaş çığırtkanlığı yapan Yunan yazar, "Yunanistan için geçici bir zafer yeterli olmayacaktır. Türkiye’yi stratejik bir şekilde tamamen mağlup edemezsek yarın bir gün yine güçlenerek tehdit oluşturacaktır. Ölüm kalım mücadelesine hazırlanmalıyız" sözlerine yer verdi.

"Türkiye'nin nükleer silahlara sahip olmasını mı bekliyoruz?"

Kaleme aldığı satırların bazı kesimlerce "milliyetçi-şovenist" sözler olarak yorumlanabileceğini belirten Nikos Igglesis, “Türkiye’nin, Yunanistan’ın nüfusunun 8 katına ve Yunanistan’dan çok daha büyük bir ekonomiye sahip olduğu için ‘doğrudan mücadelenin mümkün olmayacağını’ düşünenler de olabilir. Fakat tüm bunlar, korkakların bahanelerinden başka bir şey değildir.” diye yazdı.

Modern zamanlarda askeri zaferlerin ordunun büyüklüğü ile değil, teknolojik üstünlüklerle elde edildiğini yazan Yunan gazeteci, şunları kaleme aldı:

"Fark yaratacak bir ya da iki silah sistemi geliştirebilirsek Türklerden daha iyi bir duruma gelebiliriz. Savunma sanayisine daha büyük yatırım yapmalıyız. Tüm bunlar için siyasi irade gerekiyor. Yöneticilerimiz neyi bekliyor; Türkiye’nin daha da güçlenmesini ya da nükleer silahlara sahip olmasını mı?"

"Yunan ırkının hayatta kalması için harekete geçmeliyiz"

Türkiye’nin dününe ve bugününe karşı nefret dolu satırlardan oluşan makalesinde Türkiye’yi defalarca "Yunanistan’ın ve Yunan halkının ezeli düşmanı" olarak nitelendiren Nikos Igglesis, "Eğer Yunan ırkının hayatta kalmasını ve özgürce yaşamasını istiyorsak, Helenizm’in bugün yüzleşmekte olduğu varoluşsal tehdide karşı hazırlanmalıyız" ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR