Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi bir hayatı mahvetti

Gündem 23 Ekim 2018 17:23
Videoyu Aç Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi bir hayatı mahvetti
A
a

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi bir hayatı mahvetti..2 çocuk babası işçinin hayati tehlikesi devam ediyor.

Nisan ayında 528 milyon lira bedelle Safi Katı Yakıt’a satılan Çorum Şeker Fabrikası’nda kaynar şeker kazanına düşen işçi ağır yaralandı. Çorum’da tedavi altına alınan 2 çocuk babası işçinin hayati tehlikesi devam ediyor.
Çorum Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesinden sonra, Servet Seyfettin Mete'nin haberine göre Eylül ayında işe alınan işçilerden Kenan Öztuna, geçen hafta dengesini kaybederek kaynar şeker şerbeti çukuruna düştü. Vücudunda birinci derecede yanıklar oluşan Öztuna, Çorum’da yapılan ilk tedavisinin ardından Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edildi.

Burada birkaç gün tedavi gören talihsiz işçi, Çorum’a geri gönderilerek Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakımına alındı.

ARAYAN SORAN BİLE OLMADI

Olaydan sonra fabrikadan her hangi bir yetkilinin arayıp sormadığını kaydeden aileye yakınları; “2 çocuk babası olan Kenan, yeni işe başlamıştı. Olay sonrası vücudunda büyük yanıklar oluştu. Tedavisi belki yıllarca sürecek. Hatta ömür boyu sakat kalma durumu bile var. Kenan’a bakmak zorunda kalan eşi işini bırakmak zorunda kaldı. Yetkililerin duyarsızlığı aileyi daha da üzüyor. Öztuna ailesi avukat tutup olayı mahkemeye intikal ettirdi” diye konuştular.
ÜÇ KURUŞLUK IZGARA YÜZÜNDEN OLDU

Daha önce fabrikada çalışan işçiler ise kazanın tedbirsizlik yüzünden yaşandığını dile getirdiler.

Fabrikada eskiden işe başlayan bir işçinin iş güvenlik kursundan geçtiğini, tehlikeli alanların işçilere en ince ayrıntısına kadar anlatıldığını kaydeden işçiler; “Yeni işe başlayan bir işçiye fabrika içerisinde bulunan tehlikeli alanlar anlatılırdı. Nerede nasıl çalışılacağı, nasıl önlem alacağı, tehlike anında neler yapılacağı tek tek gösterilirdi. Bu işçi Eylül ayında işe başlamış ve tehlikeli bir alanda çalışmaya başlamış.

Edindiğimiz bilgiye göre kaynar şeker kazanı üstünde ızgara yokmuş. Izgara olsa bu durum yaşanmazdı. Üç kuruşluk demir ızgara bile çok görülmüş” diye konuştular.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ