Siyonist liderden İran'a 'nükleer' iftirası!

Dünya 28 Eylül 2018 19:47
Videoyu Aç Siyonist liderden İran'a 'nükleer' iftirası!
A
a

Siyonist lider Benyamin Netanyahu İran'a 'nükleer' iftirası!

BM Genel Kurulu konuşmasını bu yıl da İran karşıtı kampanyaya çeviren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ''İran'a karşı Suriye, Irak, her nerede gerekiyorsa eyleme geçeceğiz' dedi. Yine elinde fotoğraflarla Tahran'da gizli nükleer tesis iddiasında bulundu.
BM kürüsünden dünya liderlerine hitaben konuşmasını İran'a adayan Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ın çekilmiş olduğu İran'la nükleer anlaşmaya başından beri bir tek İsrail'in açıkça karşı çıktığını belirtti.

Anlaşmanın İsrail'in geleceğini ve hayatta kalmasını tehdit ettiğini öne süren Netanyahu ''Karşı çıktık, çünkü İran'ın nükleer silah istemediği gibi temel bir yalana dayanıyordu'' dedi.

Bunun bir yalan olduğunu bu yıl İsrail'in Tahran'daki gizli nükleer arşive operasyonla ele geçirdiği belgelerle ilgili yaptığı sunumla ortaya koyduğunu savunan Netanyahu, gizli nükleer arşivle ilgili rapor yayımlamalarına rağmen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) eyleme geçmemesini eleştirdi.

''Şimdi söyleyeceklerim daha önce kamuoyuyla paylaşılmadı'' diye devam eden İsrail Başbakanı ''İran'ın Tahran'da bir başka gizli tesisi daha olduğunu ilk kez açıklıyorum'' dedi.

''İşte Tahran'daki masum gözüken tesis'' diye bir fotoğraf çıkaran Netanyahu, tesisin bulunduğu sokağın adını da söyledi.
İRAN'DAN CEVAP!
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Netanyahu'nun dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki konuşmasını 'gösteri' diye niteledi.

Zarif açıklamasında "Hiçbir el işi gösterisi, İsrail'in bölgemizde gerçek atom silahları dahil olmak üzere gizli ve açıklanmamış nükleer silah programına sahip tek ülke olduğu gerçeğinin üstünü örtemez. İsrail'in yasadışı nükleer silah programını itiraf edip uluslararası denetçilerin incelemesine açmasının zamanı geldi."
ABD DIŞİŞLERİ NETANYAHU'NUN İDDİALARININ ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili UAEK'yı Netanyahu'nun iddialarını araştırmayı davet etti.

Yetkili "UAEK'nın İran'nın açıklanmamış nükleer materyalleri ya da faaliyetleri olmadığı konusunda uluslararası topluma güven verme amacıyla yetkililerini görevlendirmesi kesinlikle mecburi" ifadelerini kullandı.

İran ve P5+1 ülkeleri 2015'te İran'nın nükleer faaliyetlerinde kısıtlamaya gitmesi karşılığında bu ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların sonlandırılmasını öngören nükleer anlaşmayı imzalamıştı.

Ancak anlaşmadan imzasını çeken ABD bu ülkeye yönelik ilk dalga ekonomik yaptırımlarına geri dönmüştü. ABD kasım ayında İran'ın petrol ihracatını hedef alan 2. dalga yaptırımlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor. 

UAEK birden fazla kez Tahran'ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak da anılan anlaşmaya uymayı sürdürdüğünü açıklamıştı.

ABD'Lİ İSTİHBARAT YETKİLİSİ NETANYAHU'NUN SUÇLAMASINI 'YANILTICI' OLARAK NİTELEDİ

Diğer yandan Reuters'in aktardığına göre isminin açıklanmasını istemeyen ABD'li bir yetkili  Washington'ın Netanyahu'nun bahsettiği tesisten haberdar olduğunu ancak bu tesiste İran'ın nükleer programı ile ilgili 'kayıt ve arşivlerin' bulunduğunu öne sürdü.

Reuters'in haberine göre, ikinci bir ABD'li istihbarat yetkilisi de Netanyahu'nun sözlerini 'yanıltıcı' oalrak niteleyerek " İlk olarak biz bu tesisten bir süredir haberdarız. Tesis dosya dolapları ve belgelerle dolu, alüminyum tüpleri ve santrifüjlerle değil. İkincisi herkesin bildiği gibi  orada İran'nın nükleer anlaşmayı ihlal etmesine izin verecek bir şey bulunmuyor" diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ